Makaleler

Evde Köpek Bakmanın Püf Noktaları

Yazar: Çisem Soylu
Evde Köpek Bakmanın Püf Noktaları

Evde köpek bakmak isteyenler için bir takım önemli noktaların altını çizmekte fayda var. Aksi takdirde mutsuz bir köpeğe ve mutsuz bir eve sahip olmanız kaçınılmaz.

Köpeğinizi eve getirmeden önce ona uygun ortamı hazırlamalısınız. Köpekler meraklı, enerjik ve oyuncu hayvanlardır. Ona zarar verecek eşyaları ortadan kaldırmalı, kemirme ihtimali olan her şeyi ulaşamayacağı yerlere saklamalısınız. Bu bir kablo da olabilir, çok sevdiğiniz bir çift ayakkabı da.

Köpeğinizin dinlenebileceği ve uyuyabileceği bir yatağı olması da önemli noktalardan biridir. Böylelikle aidiyet hissi de rahatlıkla oluşmuş olacaktır.

  • Köpeklerin tuvalet eğitiminin kedilerinki kadar kolay olmadığını ve daha ciddi bir sorumluluk gerektiğini bilmelisiniz. Eğitim sürecini tamamlayana kadar evde ulaşabildiği her yerde bu ihtiyacını giderebilir, şimdiden hazırlıklı olmalısınız. Özellikle yavru köpeklerin tuvalet alışkanlığı kazanması biraz daha uzun sürebilir. 2-3 aylık bir yavrunuz varsa bu konuda ısrarcı olmamalı ve sakin davranmalısınız. Ayrıca yavru bir köpeğin kasları kuvvetlenmediğinden istese de tuvaletini tutamayabilir. Köpeğinizin tuvalet eğitimini en kısa sürede tamamlamak için öncelikle onu çok iyi gözlemliyor olmalısınız. Tuvaleti geldiğinde size verdiği işaretleri fark ederseniz bu süreci daha sorunsuz halledebilirsiniz. Köpeğiniz tuvaletini doğru yere yaptığında onu ödüllendirirseniz bir süre sonra doğru bir şey yaptığını fark edecek ve bu hareket süreklilik kazanacaktır. Köpeğinizi tuvaletini yapması için dışarı çıkardığınızda oyuna başlamamanız gerekir. Tuvaletini yaptıktan sonra onunla gezmeye ve oynamaya başlarsanız ödül algısını yaratabilirsiniz. Bunların beraberinde köpeğiniz tuvaletini yanlış bir yere yaptığında onu asla ama asla dövmemeli, burnunu dışkıya ya da çişe bastırmamalısınız. Bunlar bilinen klasik yöntemler gibi anlatılsa da işe yaramaz, aksine köpeğinize zarar vermenize yol açarlar. İstemediğiniz bir hareketi yaptığında sert ve otoriter bir sesle uyarmanız yeterli olacaktır.

  • Köpeklerde öğrenme tekrarlamakla gelişir. Örneğin mamasını vermeden önce “yemek zamanı, mama vakti” gibi aynı kelimelerle seslenirseniz bir süre sonra bunu anlayacak ve ona göre hareket edecektir. Aynı şekilde dışarıya çıkarken “gezme vakti” diyebilir ya da tasmasını sallayabilirsiniz.

  • Köpekler cinsi ne olursa olsun egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple onlarla vakit geçirmeli ve hareket etmelerini sağlamalısınız. Tuvalet için dışarı çıkardığınızda işiniz bittikten sonra onları gezdirebilir, oyun oynayabilirsiniz. Aynı şekilde evde vakit geçirebileceği alanlar ve oyuncaklar sunarsanız onu mutlu edersiniz.

  • Banyo konusu en önemli noktalardan biridir zira köpeklerde ter bezleri olmadığı için sık sık terlemeden dolayı kirlenmezler. Tam aksine sık yıkamak ph dengelerini bozacağı için deri üzerindeki koruyucu yağ tabakasının kaybolmasına ve köpeğinizin mantar, uyuz gibi der hastalıklarına yakalanmasına sebep olur. Köpeğinizi yıkamaktan ziyade fırçalayarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Veteriner kontrolünde yıkanacağı zamanlarda da onu ılık suyla ıslatıp özel bir köpek şampuanı ile yıkamalı ve iyice durulanmasını sağlamalısınız. Yıkanma işi bittikten sonra silkelenerek üzerindeki tüm suyu etrafa saçacaktır, hazırlıklı olmalısınız.

  • Köpeğinizin de tıpkı bizim gibi protein, vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu sebeple yaşına uygun bir mama seçerek onunla beslemeli ve ev yemeği vermemelisiniz. Mutlaka temiz su bulundurmalı, bitmese dahi her gün değiştirmelisiniz. Gezme ve oyun aktivitesinden hemen önce ya da hemen sonra yemek vermemelisiniz.

Yorumunuzu Paylaşın