Makaleler

Karanfilin Saça Faydaları Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu
Karanfilin Saça Faydaları Nelerdir?

Karanfil dendiğinde aklınıza rengârenk çiçekler de gelebilir, kurutulmuş küçük parçalara sahip mis kokulu baharatlar da. Çiçek olarak bildiğimiz karanfil bir bitkinin çiçekleridir ve baharat olarak bildiğimiz karanfil de bir ağaçtan elde edilir.

Karanfilin en dikkat çekici özelliklerinden biri antibakteriyel özellik taşımasıdır. Saç bakımında da kullanabilen bir malzemedir ve kısa sürede olumlu etkilerini göstermesiyle bilinir. Uygulaması oldukça kolay ve maliyetsiz olduğu için sıklıkla tercih edilir. Karanfil ile hazırlanabilecek çeşitli banyolar ve kürler saçınızda etkilerini tahmininizden daha kısa sürede gösterir ve bu sayede ona olan inancınızı arttırarak daha sık kullanmanıza sebep olur.

Karanfilin Saç İçin Faydaları Nelerdir?

Sönük saçları canlandırır ve saça hacim verir!

Özellikle ince yapılı ve yağlı saçlarda görünen en can sıkıcı şeylerden biri sönük, donuk ve hacimsiz saçlardır. Duştan çıkıp kuruttuktan ya da fönledikten kısa bir süre sonra kafanıza yapışan ve tüm hacmini kaybeden saçlara sahipseniz karanfil sayesinde saçlarınızın daha hacimli ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saç miktarını arttırır!

Yeni saç oluşumu ve kaybedilen saçların yerine gelmesi saç foliküllerinin ( saç köklerinin ) sağlıklı ve sağlam kalması ile mümkün olan bir durumdur. Saç kökleri yıpranır ve zarar görürse yeni saç oluşumunu beklemek çok mümkün olan bir durum değildir. Bu sebeple karanfilin antibakteriyel özelliğinden de yararlanarak bakım yapılabilir ve saç köklerinin temizlenmesi ve hava alması sağlanır. Bu sayede foliküller eski sağlıklarına kavuşur ve yeni saç oluşumu mümkün olur.

Saç dökülmelerine iyi gelir!

Saç dökülmesinin birden fazla farklı sebebi söz konusu olabilir. Mevsim değişiklikleri, yetersiz ve dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, şok diyetler, uygulanan kimyasal ürünler ya da kullandığınız bakım ürünleri bu sebeplerin başında gelir. Saç dökülmesi arttıkça ve devam ettikçe oldukça can sıkıcı bir hâl alabilir. Bu yüzden bu sorunu başından engellemek için karanfil kullanarak saçınıza bakım yapabilir, dökülmeleri azaltabilir ve durdurabilirsiniz.

Daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar!

Saçlarınızı düzenli olarak fırçalayıp karanfil kürlerinden faydalanmanız daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Fırçalarken plastik fırçalar kullanmamaya özen göstermelisiniz. Plastik fırçaların yerine doğal kıl yapısına sahip fırçalar kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Saçtaki elektriklenmeyi alır, saç tellerini pürüzsüzleştirir!

Kuaförden fönlenmiş, pürüzsüz görünen saçlarla çıkmak herkesi mutlu eder. Elektriklenmiş saçlar yerine bu görüntüyü tercih etmek oldukça kolay olsa da zamanla saçınıza vereceği zararları göz ardı etmemek gerekir. Karanfil kullanarak düzenli olarak yapacağınız bakım kürleri sayesinde bu elektriklenmeyi yok edebilir ve daha pürüzsüz saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçlarınızı canlandırır!

Size daha canlı saçlar vadeden birçok kozmetik ürünü kullanıp halâ istediğiniz sonucu alamadıysanız bir de karanfil ile bakım yapmayı denemelisiniz. Hem kimyasal ürünlerle saç köklerinizi yıpratmamış olursunuz hem de doğal bir ürünle saçlarınızı daha canlı bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Saçınızın uzama hızını arttırır!

Karanfil saç derisini temizleyip hava aldırdığı için yeni saç oluşumunu destekler ve bununla birlikte saçın uzama hızını da arttırır. Karanfil kullanarak saçın uzama hızını arttırmak elbette düzenli kullanımla elde edilebilecek bir sonuçtur. Dengeli ve düzenli beslenmeyle birlikte düzenli karanfil kürü uygulamaları sonucu görme zamanınızı kısaltır.

Saç kırıklarını onarır!

Saç düzleştiriciler, saç maşaları, fön, güneş, boya ve çeşitli şekillendirici kimyasal maddeler zamanla saç uçlarının kırılmasına ve sağlıksız bir görüntü kazanmasına sebep olur. Düzenli olarak karanfil kürü uygulamanız kırılan saç uçlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte saçlarınızı mutlaka nemlendirmeye özen göstermeli, ısıyla şekillendiren ürünleri kullanırken dikkatli olmalı ve mümkünse kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanmalısınız.

Saç köklerini güçlendirir!

Saçlarınızın daha hızlı uzaması, yeni saçların oluşması, daha sağlıklı ve parlak görünen saçlara sahip olmanızın temelinde sağlıklı saç köklerine sahip olmak yatar. Eğer saç kökleriniz sağlığını kaybettiyse ve yıprandıysa ne kadar bakım yaparsanız yapın elde ettiğiniz sonuç sizi mutlu etmeyecektir. Saç köklerinize düzenli olarak karanfil bakımı yapmanız saç derisini temizler, saç köklerine nefes aldırır güçlendirir.

Saç köklerinizdeki cilt problemlerini ve mantar oluşumunu engeller!

Eğer yeterince sağlıklı ve bakımlı saçlara sahipseniz birçok kişinin yaşadığı kepek, yağlanma gibi problemlerle pek karşılaşmazsınız. Saç derinizde aniden beliren şiddetli kaşıntılar mantar habercisi olabilir. Bu yüzden oldukça dikkatli olmalı ve bakımlarınızı ihmal etmemelisiniz. Karanfil antibakteriyel özellik taşıdığı için saç derisini ve saç köklerini dezenfekte ederek mantar oluşumunu engeller.

Saç diplerinizin hava almasını sağlayarak oksijen ihtiyacını karşılar!

Saç köklerinin korunması, saçların uzaması, saçların daha güçlü ve parlak olması saç köklerinin güçlü ve sağlıklı olmasına bağlıdır. Saç kökünün sağlığı da hava almasına bağlıdır. Düzenli olarak uygulanan karanfil bakımı saç köklerinin hava almasına yardımcı olur.

Saçların daha kolay ve çabuk şekil almasına yardımcı olur!

Düzenli olarak uygulanan karanfil kürleri sayesinde saçlarınızın nem ihtiyacı karşılanır. Yeterli neme sahip saçlar daha yumuşak ve kolay şekil alan bir yapıya sahip olur.

Karanfil kürü nasıl hazırlanır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 20 adet karanfil 
 • 1 su bardağı su 
 • Boş ve temiz bir sprey şişesi 

1 su bardağı suyu kaynattıktan sonra içine 20 adet karanfili atıp kapağını kapatın ve 15 dakika boyunca demleyin. Demlendikten sonra karanfilleri içinden alın ve kapaklı cam bir kavanoza koyup soğumasını bekleyin. Soğuyan karanfil kürünü temiz bir sprey şişesine koyup saç köklerinize bolca sıktıktan sonra masaj yapın ve tüm saçınıza uygulayın. Bu aşamadan sonra herhangi bir durulama işlemi yapmanıza gerek yoktur. Karanfil kürünün bakım yağlarında olduğu gibi rahatsız edici bir etkisi olmadığı için durulamaya ihtiyaç duymaz. Eğer saçınızı yıkamanız gerekirse kürü uyguladıktan minimum 3 saat sonra yıkamanız gerekmektedir.

Bu kürü haftada 3 defa düzenli olarak uygulamanız faydalı olacaktır.

Yoğun dökülmeler için karanfil kürü nasıl uygulanır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 20 adet karanfil 
 • 1 su bardağı su 
 • Boş ve temiz bir sprey şişesi 

Özellikle erkeklerde görülen saç dökülmeleri daha agresif olabilir. Bu sebeple kürü hazırlama şekli diğerine göre biraz farklıdır. 1 su bardağı suyu kaynattıktan sonra içine 20 adet karanfili atıp kapağını kapatın ve 15 - 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Kaynattıktan sonra karanfilleri içinden çıkarmadan kapaklı cam bir kavanoza koyup soğumasını bekleyin. Soğuyan karanfil kürünü temiz bir sprey şişesine koyup saç köklerinize bolca sıktıktan sonra masaj yapın ve tüm saçınıza uygulayın. Bu aşamadan sonra herhangi bir durulama işlemi yapmanıza gerek yoktur.

Bu kürü haftada 3 defa düzenli olarak uygulamanız faydalı olacaktır.


Karanfil yağı kürü nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 10 damla karanfil yağı 
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • 5 damla lavanta yağı 

Karanfil yağı, zeytinyağı ve lavanta yağını cam bir kapta karıştırdıktan sonra temizlenmiş saç köklerinize uygulayıp parmak uçlarınızla masaj yapın. Bir duş bonesi ile saçınızı sardıktan sonra 2 – 3 saat bekleyin ve saçınızı şampuanlayarak durulayın.

Soğuk karanfil kürü nasıl hazırlanır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 çay bardağı karanfil 
 • 1 litre su 
 • 1 litrelik cam kapaklı kavanoz 

Cam kavanozun içine 1 litre içme suyu ve 1 çay bardağı karanfil koyduktan sonra karanlık bir yere koyup 1 gün boyunca bekletin. Bir günün sonunda karanfil kürünüz hazır. Bu suyu temiz bir sprey şişesine koyup gün aşırı saç köklerinize ve tüm saçınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

Karanfil yağı ile saç maskesi nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı 
 • 10 damla karanfil yağı 

Hindistan cevizi yağı ve karanfil yağını karıştırdıktan sonra önce saç köklerinize sonra da tüm saça uyguladıktan sonra masaj yapın ve saçınızı bir bone ile kapatın. 2 saat bekledikten sonra saçınızı şampuanlayıp durulayın.

Bu maskeyi haftada bir defa uygulamanız yeterlidir.

Saç derinizdeki kan akışının hızlanması için birkaç damla karanfil yağını parmak uçlarınızla saç köklerinize uyguladıktan ve masaj yaptıktan sonra yarım saat bekleyip durulayabilirsiniz. Haftada bir defa uygulamanız yeterlidir.

Evde karanfil yağı nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 250 ml saf zeytinyağı 
 • 250 gram karanfil 

Kapaklı cam bir kavanoza 250 ml zeytinyağını ekledikten sonra karanfilleri koyup kapağını kapatın. Güneş gören bir yere koyup iki hafta boyunca bekletin. Her gün bir iki kez hafifçe çalkalamanız yeterli olacaktır. İki haftanın sonunda kavanozu kapağını açmadan bir tencereye yerleştirip sıcak su ile doldurun ve kısık ateşte ısınmasını sağlayın. Ardından süzüp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın