Makaleler

B Vitaminin Saça Faydaları ve Maske Tarifleri

Yazar: Çisem Soylu
B Vitaminin Saça Faydaları ve Maske Tarifleri

B vitamini içeren saç  maskelerini incelemeden önce b vitamini hakkında biraz bilgiye sahip olalım.

B Vitamini Nedir?

B vitamininin hücre metabolizmasında oldukça önemli bir yeri vardır. Suda erime özelliği olan ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bulunan bazı maddeler B grubu vitaminleri olarak adlandırılır. B vitamini grubunda folik asit, biotin, pantotenik asit, nikotinik asit gibi vitaminler de bulunur ve B vitamini karışımı olarak adlandırılırlar. B grubu vitamininler vücutta depolanan vitaminler değildir. Gelişme, sindirim ve sinir sistemlerinin gelişmesini sağlarlar. Eksikliği durumunda yorgunluk, iştahsızlık, kabızlık, bağırsak sisteminde bozukluklar, gelişme geriliği, sinir iltihapları gözlemlenir.

B Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir?

Saç ve saç derinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız B vitaminini iğne olarak uygulayabilirsiniz ancak bu mutlaka yapılan tahliller sonrasında doktor tavsiyesi ile uygulanmalıdır. Herhangi bir cilt uzmanına görünmeden kendi kararınızla böyle bir iğne tedavisine başvurmamanızı öneririz.

B vitamini saç derisini besleyen vitaminler arasında yer alır. E vitamini ile birlikte de kullanılabilir.

Düzenli olarak B vitamini almanız halinde saç derisinde oluşabilecek sorunların önüne geçme imkanınız olacaktır.

B vitamini saç derisindeki kan dolaşımını arttırdığı için bu sayede saç köklerine daha fazla oksijen ulaşacaktır. Bu da saç köklerinin güçlenmesini, saçların kırılmaya karşı daha dirençli olmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar.

B vitamini bir grup vitamin türü olduğundan biraz daha detaylı incelememiz gerekirse şu türlere ayrılır.

Vitamin B2 (Riboflavin)

Bu türü süt ve süt ürünlerinin tamamında bulunur. Ayrıca ekmek ve ette de bulunmaktadır. B2 vitaminin eksikliği durumunda saç derisi çok çabuk yağlanır, saçlar kolay kırılır, güçsüzleşir ve kurur. Eğer yeterli oranda B2 vitamini alırsanız saçlarınız doğal nemini korur, daha sağlıklı ve canlı bir görüntüye sahip olur.

Vitamin B3 (Niyasin)

Eğer saçlarınızın doğal rengini korumak ve beyazlamasını yavaşlatmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şeylerden biri de B3 vitamini. B3 vitamini tahıllarda, karaciğer ve et ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Eğer bu ürünler açısından eksik beslenirseniz saçlarınız hızlı ve erken beyazlayabilir.

Vitamin B5 (Pantotenik asit)

B5 vitamini tavuk, kırmızı et, tahıl ve karaciğerde bulunur. B5 vitamini eksikliğinde saçlarda fazla miktarda dökülme görülür ve saçlar cansızlaşır. Yeterli miktarda alımında ise saçlar gürleşir ve daha sağlıklı uzar. Eğer saçlarınızın öbek öbek dökülmesini engellemek istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri de bu vitaminin alımına dikkat etmek.

Vitamin B6 (Pridoksin)

B6 vitamini meyvelerden avokado ve muzda, tahıllarda, beyaz ve kırmızı ette bol miktarda bulunur. Bu vitamin cildiniz için oldukça başarılı bir onarıcı ve besleyicidir. Bu sayede saç derinizi besler, oluşan deformasyonları iyileştirir, saç derinizdeki hücre yenilenmesini destekler. Saç derisinde oluşan hastalıklar için de (sedef, egzama, iltihaplanmalar vb. ) B6 vitamini önerilir. Bu hastalıklar saç derisine zarar verip yeni saçların oluşumunu engellediği için B6 vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi oldukça önemlidir.

Vitamin B9 (Folik asit)

Hamilelik döneminin de oldukça önemli vitaminlerinden biri olan B9 yani folik asit sebzelerden kuşkonmaz, ıspanak, pancar, fasulye ve soya fasulyesinde bulunur. Ayrıca somonda, portakal suyunda, sütte ve tahıllarda da bulunur. Yeterli miktarda folik asit alırsanız saçlarınız daha sağlıklı ve hızlı uzayacaktır. Eğer doğal yollardan aldığınız folik asit miktarı yeterli gelmiyor ise doktorunuz sizi medikal olarak folik asit alımına yönlendirebilir.

Vitamin B12 (Siyanokobalamin)

Hayvansal gıdalar B12 vitamini yönünden oldukça zengindir. Karaciğer, böbrek, yumurta, süt ve süt ürünleri, tavuk, balık, kırmızı et de B12 vitamini açısından oldukça zengindir. B12 vitamininin en temel görevi hücre bölünmesini desteklemek olduğu için bu vitaminin eksikliği durumunda saçların uzaması ve yeni saç oluşumu zorlaşır. Ayrıca kafa derisi kurur, kaşıntılar, dökülmeler ve kepeklenmeler oluşur.

B Vitamini ile Yapılabilecek Saç Maskeleri


B Vitamini Maskesi (Sinamekili)

Bu maske düzenli kullanımda saçınızı onararak uzama hızını arttırır.

 • 1 çay bardağı su 
 • 1 yemek kaşığı sinameki 
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı 
 • 1 ampul B vitamini 

Küçük bir tencere ya da cezveye 1 çay bardağı suyu koyup kaynattıktan sonra altını kapatın ve içerisine 1 yemek kaşığı sinameki otunu ekleyip kapağını kapatın. Ortalama 5 dakika demlenmesi için yeterlidir. Bu sürenin sonunda dikkatlice süzün. Soğuduktan sonra içine 1 ampul b vitamini ve 1 yemek kaşığı badem yağını ekleyip güzelce karıştırın. Temiz saçlarınıza önce saç diplerine daha sonra da tüm saçan uygulayıp minimum 1 saat saçınızda bekletin.

Bu maskeyi haftada 1 defa düzenli olarak uyguladığınızda saç uzama hızınızda gözle görülür bir artış olduğunu fark edeceksiniz.

Sinemaki otu;

 • Saçlarını temizler ve daha gür bir yapıya kavuşmalarını sağlar. 
 • Saç uzama hızına katkı sağlar. 
 • Saç kırıklarını onarır. 
 • Saç derisine bakım yapar ve saç derisinde oluşabilecek rahatsızlıkları ( kepek, konak vb. ) engeller. 

B Vitamini Maskesi (Sıvı Keratinli)

 • 1 ampul B vitamini 
 • 1 ampul E vitamini 
 • 1 yemek kaşığı sıvı keratin 

Bir karıştırma kabına 1 yemek kaşığı sıvı keratini aldıktan sonra 1 ampul B vitamini ve 1 ampul E vitaminini kırıp iyice karıştırın. Saç derinize masaj yaparak sürdükten sonra yarım saat bekletip saçınızı yıkayın.

Haftada bir defa düzenli olarak uyguladığınız bu maske ile saç deriniz daha sağlıklı olacak ve saç derinizdeki sorunlardan kaynaklanan saç problemlerinin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

B Vitamini Maskesi (Rezene Tohumlu)

 • 1 ampul B vitamini 
 • Yarım çay bardağı su 
 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu 
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı 

Yarım çay bardağı suyu bir cezvede kaynattıktan sonra altını kapatın ve 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu ekleyip kapağını kapatın. Demlenmesi için 5 dakika kadar bekledikten sonra süzün. Soğuduktan sonra bir karıştırma kabına alıp içerisine bir ampul B vitamini kırın ve 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı ekleyip iyice karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak güzelce yedirin ve saçlarınızı bir saç bonesi ya da streç film ile sarıp bir saat bekleyin. Daha sonra güzelce durulayın.

Haftada bir defa düzenli olarak uyguladığınızda saç uzama hızınızda belirgin bir artış gözlemleyeceksiniz.

Rezene çok güçlü bir antioksidandır ve derideki iltihap ve enfeksiyonlara iyi gelir. Bu sayede saç derisi sağlığının korunmasında destekleyici rolü vardır.


Ballı Avokado Maskesi

Avokado B6 vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir ve bu vitamin saç derisinin onarılmasına yardımcı olduğu gibi saç derinizdeki hücre gelişimini destekler.

 • 1 adet olgunlaşmış avodako 
 • 2 yemek kaşığı bal 
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 

Avokadoyu çekirdeğinden ayırıp çatal yardımıyla püre haline getirin. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı bal ekleyip güzelce karıştırın. Saç derinize masaj yaparak uygulayın ve yarım saat bekledikten sonra ılık su ve şampuan ile durulayın.

Yumurtalı Avokado Maskesi

Avokado B6 ve yumurta B12 açısından oldukça güçlüdür. Bu sayede saç derinizdeki sorunların giderilmesine yardımcı olur, yeni saç oluşumunu arttırır ve saçlarınızın uzama hızını arttırır.

 • 1 adet olgunlaşmış avokado 
 • 1 adet yumurta 
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 

Avokadoyu çekirdeğinden ayırdıktan sonra püre haline getirin ve içerisine 1 yumurta kırıp 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekledikten sonra güzelce karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 1 saat beklettikten sonra durulayın. 

Durularken ve şampuanlarken mümkün olduğunda soğuk su kullanın. Maskenin içerisindeki yumurta sıcak suyun etkisiyle pişme etkisi gösterebilir ve bu saçınızda istemediğiniz bir koku oluşmasına sebep olabilir.


Kaynaklar

görsel 1: http://blackgirllonghair.com/wp-content/uploads/2012/10/avocado-hair-mask.jpeg
görsel 2: https://static1.jeanlouisdavid.us/articles/8/94/8/@/1928-masque1-article_full-1.jpg
görsel 3: http://www.teronga.com/wp-content/uploads/2016/05/4-1.jpg

Yorumunuzu Paylaşın