Makaleler

Kahvenin İnsan Sağlığına Yararları

Yazar: Çisem Soylu
Kahvenin İnsan Sağlığına Yararları

Kahve kimi zaman sabahları uyanmak için, kimi zaman gün içinde kendimize gelmek için bazen de bir dilim nefis çikolatalı pastanın yanına eşlik etmesi için tükettiğimiz içeceklerden biri. Kahve tarihine baktığımızda bir rivayete göre ilk kez Etiyopyalı bir çiftçi tarafından keşfedildiğini görüyoruz. Anlatılana göre bu çiftçinin sürüsündeki keçiler kahve çekirdeklerini yedikten sonra dans etmeye başlamışlar. Dolayısıyla, kahvenin verdiği enerji bu şekilde keşfedilmiş olmuş. Düzenli kahve tüketimi kalp hastalıklarından şekere kadar bir çok alanda önlem almamızı sağlıyor.

Uykudan uyandığınız anda vücudu dinç ve uyanık tutacak hormon olan kortizol hormonu vücudunuz tarafından günlük ritminize göre zaman zaman salgılanır. Sabahları en yerinde tabiriyle ayılmak için uyanır uyanmaz kahve içmek yerine bir süre kortizolun doğal etkisinden yararlanıp daha sonra kahve içerek bu dinçlik hissini daha uzun süre yaşayabilirsiniz.

 • Kahve içerdiği yüksek miktardaki antioksidan kan damarlarınının fonksiyonlarını arttırarak iltihaplanmayı ve kötü kolesterolü önlüyor.

 • Düzenli kahve tüketiminde sinir dokusundaki tahribat %50 oranında azalmakta bu da parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

 • Yapılan araştırmalarda günde ortalama 3 fincan kahve içen kişilerin ilerleyen yaşlarda Alzheimer a yakalanma riskinin içmeyenlere oranla %65 daha az olduğunu göstermiştir. 

 • Kahve içeriğindeki kafeinin etkisi oldukça hızlıdır. İlk yudumu aldıktan 10-15 dakika içerisinde etkisini gösterir.

 • Düzenli kahve tüketimi vücuttaki ürik asit seviyesini düşürüyor, böylece gut hastalığı riskini azaltıyor.

 • Safra akışkanlığını ve idrar üretimini arttırmakta, aynı zamanda safra ve böbrek taşı üretimini engelliyor.

 • Yapılan bazı araştırmalarda kahvenin tip 2 türündeki diyabet hastalığını engellediği görülmüştür. Kahvenin içeriğindeki antioksidan, mineral ve kafeinin glikoz metabolizmasını ve İnsülin hassasiyetini dengelediği görülmektedir.

 • Yorucu bir egzersiz programından bir saat kadar önce bir fincan kahve içerseniz egzersiz yaparken hissedeceğiniz ağrı azalır. Sebebi ise kahvede bulunan kafeinin hücrelerdeki acı alıcıları çalıştıran adenozin kimyasalını bloke etmesidir.

 • Bir fincan kahve yetişkin bireylerde günlük magnezyum ve potasyum ihtiyacının %3’ünü, B2 vitamini ihtiyacının %11’ini ve B5 vitamini ihtiyacının %6’sını karşılamaktadır.

 • Yapılan bazı araştırmalarda kahvenin metabolizma hızını %3’ten %11’e kadar değişen bir oranda arttırdığını göstermiştir.

 • Çocuklarda yoğun kahve tüketimi zararlı olmakla birlikte sabahları süt ile birlikte tüketebilecekleri az miktarda kahve zihinlerinin daha uyanık kalmasını sağlayacaktır.

Yorumunuzu Paylaşın