Makaleler

Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu
Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Buhar henüz güzellik salonlarının açılmadığı, kozmetik ve bakım ürünlerinin bu kadar fazla sayıda çeşide ulaşmadığı yıllardan beri etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Cildinizi temizlerken çeşitli kozmetik ürünlerinden ya da doğal ürünlerden faydalanıyor olabilirsiniz. Ne kadar düzenli kullanırsanız kullanın bu ürünler cildin alt tabakalarına çok fazla nüfuz etmediği için tam bir temizlik sağlamaz. Ancak cilt temizleme ve bakımı esnasında buhar banyosu yönteminden yararlanmak hem cildin daha alt katmanlarını arındırmanıza hem de sonrasında kullanacağınız temizlik ve bakım ürünlerinin daha derine nüfuz etmesine yardımcı olur. Düzenli yapacağınız buhar banyoları sayesinde cildinizin hemen alt kısmında bulunan yağlı dokuda üzerinde biriken toksinleri cildinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Daha temiz, sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur!

Düzenli olarak uygulayacağınız buhar banyosu cilt yüzeyini temizler ve cilt yüzeyinin hemen altında bulunan dokudaki toksinleri ciltten uzaklaştırır. Bu sayede yaşlanma karşıtı bir bakım sürecine girmenizi sağlar. Toksinleri cilt altı dokusundan uzaklaştıracağı için yaşlanma belirtilerinin görünmesini geciktirir ve cildin daha temiz, sağlıklı ve ışıltılı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Gözeneklerinizi kirden arındırır!

Oldukça sık görülen cilt sorunlarından biri olan gözenek problemi genellikle yüz bölgesinde görünür. Gözenekler yağ üretimi yapan salgı bezlerinin dışarıya atım yoludur. Özellikle yağlı ciltlerde görünen en rahatsız edici cilt sorunlarından biri de geniş gözeneklerdir. Bu gözenekler cilt yapısına da bağlı olmakla birlikte ilerleyen yaşlarda cildin elastikiyetini kaybetmesinden de destek alarak zamanla daha da genişleyebilirler. Aynı zamanda yağlı cilt yapısı da bu gözeneklerin genişlemesi için uygun bir ortamdır çünkü gözeneklerde biriken aşırı yağ biriken ölü hücrelerin de etkisiyle gözenekleri daha da açarak genişletir. Bu durumda yağ bezlerinin büyüklüğü artar ve daha da fazla yağlanmaya sebep olur. Daha fazla yağlanma ciltte kayganlığa ve asiditeye sebep olur. Tüm bu etkilerle beraber de ölü hücreler, ter, bakteri genişleyen gözeneklerde birikerek çeşitli cilt sorunlarına yol açar. Bazı durumlarda östrojen seviyesi ve doğum kontrol hapları da gözenek problemlerine yol açabiliyor.

Görüldüğü gibi sebep ve sonuçlar birbirlerini tetikleyerek sorunu daha ileri boyutlara taşıyabilir. Eğer düzenli olarak buhar banyosu yapıyorsanız bu problemlerle çok fazla karşılaşmayacağınız anlamına geliyor. Buhar banyosu cilt yüzeyindeki gözenekleri iyice temizler. Yaptığınız buhar banyosundan sonra gözenekleri sıkılaştıran ürünlerle desteklerseniz hem gözeneklerin genişlemesini engeller hem de temizleyip sıkılaşmalarını sağlarsınız.

Cildi Nemlendirir!

Buhar banyosu hem cilt yüzeyini hem de daha derinlerde bulunan tabakaları nemlendirmenize yardımcı olur. Nem cildin en büyük besin kaynaklarından biri olduğu için yaşamsal bir nem kaynağı oluşturur. Düzenli nemlendirilen cilt elastikiyetini kaybetmez ve erken yaşlanmaz. Bu sebeple buhar banyosundan sonra cilt tipinize uygun nemlendirici ürünler ve serumlarla bakımınızı tamamlamanız oldukça önemli.

Siyah Nokta Oluşumunu Önler!

En can sıkan cilt sorunlarından biri de kuşkusuz siyah noktalar. Cildin alt katmanından bulunan yağın cilt yüzeyine çıkıp burada bulunan kir ve ölü hücrelerle birleşmesiyle birlikte siyah noktalar oluşur. Aynı zamanda cilt yüzeyinde yağ miktarının artmasıyla birlikte genişleyen gözeneklerin tıkanmasıyla da oluşur. Buhar banyosu hem cilt yüzeyinde bulunan kirin ve ölü hücrelerin temizlenmesine hem de biriken fazla yağın atılmasına yardımcı olur. Böylece siyah nokta oluşumu için uygun ortamı ortadan kaldırmış olur.

Cildi Gençleştirir!

Buhar banyosu hem yüz kaslarının gevşemesine hem de kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu etkileriyle birlikte cildin daha geç yaşlanmasını destekler. Kan dolaşımı artan cilt daha sağlıklı ve parlak görünür. Bu durum düzenli uygulamada daha genç görünümlü bir cildi kavuşmanızı sağlar.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu yapmak için ihtiyacınız olan temel malzeme temiz sudur. Ancak öncesinde yapmanız gereken bir iki ufak hazırlık var.

Eğer cildinizde makyaj varsa bu şekilde buhar banyosu yapmanız doğru olmaz. Öncelikle makyajınızı güzelce temizlemeli ve kalıntı kalmadığına emin olmalısınız. Makyajınızı temizlerken cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmalısınız. Makyaj temizleme mendilleri tek başına yeterli olmadığı için bunları kullanmanız halinde ardından yüzünüzü mutlaka yıkamalısınız. Göz makyajınızı temizlerken yine göze özel bir makyaj temizleme ürünü ya da bebe şampuanı kullanabilirsiniz. Makyajın tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra buhar banyosuna geçebilirsiniz.

Cildinizde makyaj yoksa bile temizlemeden buhar banyosuna geçmemelisiniz. Eğer cildinizi temizlemeden buhar banyosu aşamasına geçerseniz cilt yüzeyinde biriken kir gözeneklere dolarak hem gözeneklerin temizlenmesini engeller hem de farklı sorunlara yol açabilir.


Buhar Banyosu İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

 • Su
 • Geniş bir kap ( Mümkünse yalnızca buhar banyosu yaparken kullanacağınız bir kap )
 • Geniş yüzeyli bir havlu
 • Çeşitli hoş kokulu yağlar

Buhar banyosu yapacağınız kabın cam ya da seramik olması daha sağlıklıdır. Plastik kaplar sıcak su ile birleştiğinde zararlı olabilir. Bu yüzden yalnızca buhar banyosu için kullanacağınız geniş bir cam kap edinmenizde yarar var.

Buhar banyosunu hazırlamak oldukça basit bir iş. Kaynattığınız suyu cam kaba aldıktan sonra içine birkaç damla aromatik yağ ekleyerek buhar banyonuzu kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Eğer herhangi bir aromatik yağa sahip değilseniz bu malzemeyi eklemeden de buhar banyosu yapabilirsiniz. Yüzünüzü hazırladığınız banyoya doğru eğip kafanızın üzerinde geniş bir havluyla örtün. Bu sayede buhar dışarıya yayılmadan direkt yüzünüze nüfuz edebilir. Ortalama 10 – 15 dakika boyunca buhar banyosuna devam edin. Fazla buhar nefes almanızı zorlaştırabilir. Bu yüzden ara ara havluyu kaldırarak nefes alabilirsiniz.

Sivilceli ciltler için buhar banyosu nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 litre kaynamış su 
 • Cam kap 
 • Havlu 
 • 5 damla greyfurt yağı 
 • 5 damla biberiye yağı 

Bir litre suyu kaynattıktan sonra içine 5 damla greyfurt yağı ve 5 damla biberiye yağı ekleyin. Greyfurt yağı sivilce ve akne tedavisinde kullanılan yağlardan biridir ve biberiye yağının da antibakteriyel özelliği vardır. Yüzünüzü buhara doğru eğip kafanızın üzerinden bir havlu örttükten sonra 15 dakika boyunca buhar banyosuna devam edin. Bu sürenin sonunda cildinizi soğuk suyla yıkayarak şok etkisi yaratmayı unutmayın.

Ferahlatıcı buhar banyosu nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 litre kaynamış su 
 • Cam kap 
 • Havlu 
 • 1 adet limon 
 • 5 damla nane yağı 
 • 5 damla limon yağı 

Bir litre suyu kaynattıktan sonra içine 5 damla nane yağı ve 5 damla limon yağı ekleyin. Ardından bir adet limonu dilimleyerek ilave edin. Yüzünüzü buhara doğru eğip kafanızın üzerinden bir havlu örttükten sonra 15 dakika boyunca buhar banyosuna devam edin. Bu sürenin sonunda cildinizi soğuk suyla yıkayarak şok etkisi yaratmayı unutmayın.

Rahatlatıcı etkili buhar banyosu nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 litre kaynamış su 
 • Cam kap 
 • Havlu 
 • 1 avuç kuru lavanta 
 • 5 damla lavanta yağı 

Bir litre suyu kaynattıktan sonra içine 5 damla lavanta yağı ve bir avuç kuru lavanta ekleyin. Yüzünüzü buhara doğru eğip kafanızın üzerinden bir havlu örttükten sonra 15 dakika boyunca buhar banyosuna devam edin. Bu sürenin sonunda cildinizi soğuk suyla yıkayarak şok etkisi yaratmayı unutmayın.

Soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı durumlarında kullanılabilecek buhar banyosu nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 litre kaynamış su 
 • Cam kap 
 • Havlu 
 • 5 damla okaliptüs yağı 

Bir litre suyu kaynattıktan sonra içine 5 damla okaliptüs yağı ekleyin. Bu şekilde hazırlayacağınız buhar banyosu hem cildinizi temizlemenize hem de soğuk algınlığından dolayı tıkanan solunum yollarınızı rahatlatmanıza yardımcı olur. Yüzünüzü buhara doğru eğip kafanızın üzerinden bir havlu örttükten sonra 15 dakika boyunca buhar banyosuna devam edin. Bu sürenin sonunda cildinizi soğuk suyla yıkayarak şok etkisi yaratmayı unutmayın.

Buhar banyosundan sonra bakıma nasıl devam etmek gerekir?

Buhar banyosu bittikten sonra yapmanız gereken ilk iş yüzünüzü soğuk su ile yıkamaktır. Cildinizi önce sıcak sonra da soğuğa maruz bırakmak şok etkisi yaratacak ve cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Maske uygulayın!

Buhar banyosu bittikten sonra tüm gözenekleriniz temizlenip açılacağından maske uygulamak için en doğru zamandasınız. Uyguladığınız maske rahatlıkla cildinize işler ve gerçek etkilerini görmenize yardımcı olur. Cilt tipinize uygun dilediğiniz maskeyi seçebilirsiniz ancak bu aşamada en uygun maskelerden biri kil maskesidir. Maskeyi kuruyana kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su ile nazikçe cildinizden temizleyin.

Tonik uygulayın!

Maskenin sonrasında cilt tipinize uygun bir toniği bir parça pamuğa dökerek dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Gözenek sorununuz varsa bu aşamada mutlaka sıkılaştırıcı etkisi olan bir tonik kullanmanız gerekir.

Nemlendirin!

Maske ve tonik uygulamasının ardından cildinizi mutlaka nemlendirin. Kullandığınız nemlendirici iyice temizlenen cildinizin alt katmanlarına da rahatlıkla ulaşacaktır.

Buhar banyosu yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

 • Yüzünüzü buhara çok fazla yaklaştırmamaya özen gösterin. Hassas ciltlerde fazla yaklaşmak tahribata ve yanıklara sebep olabilir.  
 • Kuru bir cilde sahipseniz buhar banyosunu çok sık yapmamaya özen gösterin ve sonrasında mutlaka ama mutlaka nemlendirin. 
 • Buhar banyosu yaparken kullanacağınız aromatik yağlara dikkat edin. Herhangi birine alerjiniz varsa bu yağları kullanmamaya özen gösterin. Yağların yerine kuru bitkiler ve çiçekler de kullanabilirsiniz. 
Yorumunuzu Paylaşın