Makaleler

Anatomi ve Fizyoloji Çalışma Rehberleri ? Anatomi Terimlerini Ezberlemenin Kolay Yolu

Yazar: Mehmet KÖSE

Anatomi ve fizyoloji çalışmak çok sinir bozucu olabilir. Anatomi çalışmanın daha basit bir yolunu aradınız mı hiç' Dağ gibi yığılmış tıp terimlerini ezberleme acısını çekmiş biriyim. Söylemeliyim ki, Latinceleri şöyle dursun, Türkçelerini ezberlemek bile kolay bir iş değil. Eğer gerçekten çalışmalarınızı rahatlatmak istiyorsanız, o zaman bu makaleye dikkat edin ve amacınıza bir adım daha yaklaşın.

Öncelikle, bir terimi ve onun anlamını öğrenmek, yabancı bir dil öğrenmeye çok benzer. Kelimeleri hatırlamak için bir ipucunu bu şekilde çıkardım. Bir tutam kağıt alın ve bir tarafına terimi, diğer tarafına da anlamını yazın. Ezberlemeniz gereken bütün terimlerde bunu uygulayın. Şimdi kartları tek tek çevirip bakmak, terimleri ezberlemeyi daha kolaylaştırır. Anlamını ya da terimi söyleyebilene kadar bir öyle, bir böyle yapın ve sonra, önce tanımına bakıp sonra terimin adına bakın.
Benim için çok yardımcı olmuş bir tavsiye de insan anatomisini gözümde canlandırmak olmuştur. Bilirsiniz ki, insanlar çevreden o büyük bilgi yığınını gözleri aracılığıyla alırlar. Resimler ve diyagramlar iyi yardımcılardır. Ama daha da iyi bir çözüm buldum. İnsan iskeletinin ve kas sisteminin üç boyutlu olarak gösteren bazı yazılımlar var. Animasyonun gücünü asla küçümsemeyin. İnsan vücudunun kemiklerini ve kaslarını ezberlemeyi ne kadar kolaylaştırdığını görünce şaşıracaksınız.

İlgili Makaleler

Yorumlar
ceylan paksoy 2017-07-24 08:29:42

Cok yararlı oldu

Yorumunuzu Paylaşın