Makaleler

Amerika'daki İrlandalılar'ın Tarihi

Yazar: Mehmet KÖSE

İrlandalı-Amerikanlar'ın sayısı 44 milyon civarındadır, toplam Amerikan nüfusunun %12'si, daha büyük olan tek etnik grup Alman-Amerikanlar'dır. En büyük İrlandalı-Amerikan toplumları Chicago, Boston, New York, Baltimore, Philadelphia, Kansas, Savannah ve Georgia'dadır. İrlandalılar 1760'lardan itibaren hatırı sayılır nüfuslarla Amerika'ya göç etmeye başladılar, ama özellikle Büyük Kıtlık sırasında ve sonrasında kelimenin tam anlamıyla milyonlarcası Atlantik'i geçerek Amerika'ya geldiler. 

1860'tan sonra, Amerika'ya İrlandalı ilticası aile birleşmeleriyle devam etti ve insanlar büyük şehirlerde İrlanda mahalleleri kurdular. İrlandalı işverenler tarafından demiryollarında, karayollarında ve diğer inşaat projelerinde işe alındılar. İrlandalı erkekler aynı zamanda itfaiye ve polis departmanlarında da iş buldular. Birçok departman büyük 'Zümrüt Toplumlar', gayda çalan bandolar, ve İrlandalı mirasını sergileyen başka şeyler bulundururlar. Çok sayıda İrlandalı Katolik kadın da orta sınıf otel ve pansiyonlarda hizmetçi olarak işe girdiler. Başlangıçta sosyal tartının en altından başlamış olsalar da, 1900'lere gelindiğinde kendilerini geliştirdiler ve ortalama maaş düzeyine geldiler. 1945'ten sonra, sosyal hiyerarşinin daha üst basamaklarına girmeye başladılar, ve bu da özellikle üniversitelere olan yüksek katılımlarının bir sonucuydu.

Yıllık kutlanan St. Patrick günü Amerika'daki İrlandalılar'ın en bilinen sembolüdür ve İrlanda'ya dair her şey kutlanır, New York geçidi iki milyondan fazla insanı çeker. Son nüfus sayımına göre bugünün Amerika'sında İrlanda dili, Amerika'da konuşulan 322 dil arasında 66. sıradadır ve 25 binden fazla konuşanı vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın