Makaleler

Alkol Kullanımının Zararları

Yazar: nazan

Aşırı alkol kullanımı çok ciddi bir sorundur. Bu bir hastalıktır ve karaciğere, pankreasa, dolaşım sistemine büyük hasarlar verir. Fakat en büyük zararı merkezi sinir sistemine ve beynedir; beyni % 17 oranında küçültmekte, bunun sonucu da çocuklara aynen intikal etmektedir. Alkolik bir kişinin, vücudu ve benliği tamamen alkole esir olmuş demektir. Alkolizmin tedavisi çok zordur. Hatta tedavi şartlarına uyulmaz ise tedavi imkânsız olmaktadır. 

Alkol kullanımının bilinen zararları:

 1. Alkol geçici bir bellek kaybına neden olabilmektedir. Aşırı alkol kullanan bir kişide, alkolü bıraktıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları görülebilir. Fakat alkolden tamamen uzak durulduğunda ise, bellek sorunları ortadan kalkabilir. 
 2. Alkol cilt ve kalp damarlarını genişletmektedir. Kalbin çalışma hızını arttırır, tansiyonun artmasına ve damarların sertleşmesine sebep olur. Kan dolaşım düzenini bozar, felç ve ani ölümlere neden olur. Alkol geçici olarak kan basıncını düşürebilir. Ancak sürekli kullanıldığında kan basıncını yükseltebilir.
 3. Alkol göze giden görme sinirlerine etki eder. Sulanma ve görme bozukluklarına sebep olur. Ayrıca körlüğe de neden olabilir. 
 4. Alkol hazımsızlık, sindirim bozukluğuna, mide bozukluklarına, iştahsızlığa neden olur. Ama bunun yanında vücut, git gide şişer. Alkollü içkiler, iştah açıcıda değildir.
 5. Siroz hastalığına neden olur. Alkol, karaciğeri çok yorar ve karaciğer görevini tam yapamaz hale gelir. 
 6. Alkol kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece uyuduktan sonra bile sabah bitkin bir şekilde kalkmaya neden olabilir. 
 7. Bütün alkol çeşitleri böbrekleri bozmaktadır. Bira, sanılanın aksine, böbrekleri temizlemez. Bira, böbrekleri yorar. İçki böbrek iltihaplarına neden olur.
 8. Alkol midenin iç yüzeyini örten tabakayı tahriş ederek gastrite, kusmaya yol açar. Mide zarında yırtıklar meydana gelir. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. 
 9. Alkol, damar kireçlenmesine yol açar.
 10. Aşırı alkol kullanan kişilerde, akut ya da kronik pankreas iltihabı da görülebilir. 
 11. Az miktarda alkol kullanımı da kalp hastalığı olasılığını artırmaktadır.
 12. Hamile kadınların kesinlikle alkol almamaları gerekir. Zira alkol, anne karnındaki bebeğin sağlığını ve gelişimini bozar. 
 13. Alkol kullananların, alkol kullanmayanlara göre kansere yakalanma olasılıkları çok daha yüksektir. Özellikle de gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserleri.
 14. Alkol kanı sulandırır. Yaralanmalarda, yaralı olan yerin geç iyileşmesine sebep olur.
 15. İçki; aklı zaafa uğratır, beyni uyuşturur, insan irade ve dengesini kaybeder.
 16. Alkol, kıskançlıklar ve unutkanlık meydana getirir. 
 17. Alkol, sinir hücrelerini zedeler. El titremesi, felç ve ani ölümlere neden olur. Alkol, insan ruhunu bozar.

Ayrıca:

 • Cinayetlerin % 5'i, 
 • Boşanmaların % 80'i, 
 • Irza tecavüzlerin % 50'si,
 • Trafik kazalarının % 70'i,
 • Aile içi şiddetin % 70'i,
 • Görevini terk edenlerin % 60'ı, alkol yüzündendir.

Yorumunuzu Paylaşın