Makaleler

Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu
Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

Soğuk algınlığından, kolesterol düşürmeye birçok alanda güçlü bir şifa kaynağı olan zencefilin yağı da kendisi kadar kuvvetli bir madde. Zencefil yağı zencefilin köklerinden damıtılarak elde edilen bir yağ türüdür. Türkiye’nin iklimi uygun olmadığından zencefil burada yetişmemektedir ancak Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde bolca yetişir.

Zencefil yapı olarak zerdeçal bitkisi ile benzer özellikler taşımaktadır. Mutfakta güçlü bir baharat olarak kullanılan bu bitkinin yağı da tedavi amaçlı kullanılan aromatik yağlar arasındadır.

Zencefil yağının faydalarına baktığımızda soğuk algınlığı tedavisinde kullanıldığını görüyoruz. Hepimizin özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığı soğuk algınlığının tedavi süresini kısalttığı görülmektedir. Bir kaba kaynar su koyduktan sonra içerisine birkaç damla zencefil yağı damlatarak bu buharı soluyabilirsiniz. Buharı solurken daha verimli olması için başınızın üzerini bir havlu ile kapatarak su dolu kaba eğilebilirsiniz.

Zencefil yağı kan dolaşım hızını arttırdığı için ağrı kesici olarak da kullanılabilen bir yağ türüdür. Adele, eklem ve romatizma ağrılarının olduğu bölgelere damlatılarak masaj yapıldığında ağrı kesici etkisi görülecektir.

Zencefil yağı harici kullanımlarının yanı sıra dâhili olarak da kullanılabilir. Yatıştırıcı özelliği vardır. Gaz söktürmeye yardımcı olur. Beden ve zihin sağlığını destekleyicidir. Uyarıcı ve antiseptik özelliklidir. Karın ağrılarının tedavisinde iyileştirici özelliği vardır.

Zencefil yağı saç derisi için de oldukça faydalıdır. Doğal antiseptik özelliği taşığı için saç derisinde kepeklenme oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Kan akışını hızlandıran ve saç köklerini uyaran etken maddelere sahip olduğu için saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur ve saç derisini besler.

Zencefil yağını eşit miktarda zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra kafa derisine masaj yaparak saç diplerinize sürün ve 45 dakika boyunca bekleyin. Bekleme süresinin sonunda saçınızı ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak tekrar edildiğinde saç görünümünde ve saç derisi sağlığında belirgin bir düzelme görülecektir.

Zencefil yağı hassas ciltlere sahip kişilerin kullanımı için pek uygun değildir, alerjik reaksiyonlar görülmesine sebep olabilir. Elbette dâhili kullanımı uzman bir doktora danışıldıktan sonra olmalıdır. Saç dökülmesi vb. problemler için harici bir tedavi edicidir. Hormonal problemlerden kaynaklanan dökülmeler için başarılı bir sonuç göstermeyebilir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın