Makaleler

Uzun Atlama

Yazar: Ahmet Polatlı

Tek Adım Atlama

Uzun atlama (Tek adım atlama) : Tek sıçrayışta en ırak mesafeye ulaşmaya dayanan pist ve alan sporudur. Olimpiyat yarışmalarında mekan alan uzun atlama, 1896 yılından günümüze erkekler, 1948'den beri de bayanlar tarafından yapılmaktadır. 1991 yılında Tokyoda düzenlenen Dünya Atletizm Yarışmasında Mike Powell, 8.95'lik atlayışla Bob Beamona ait 23 yıllık rekoru kırarak, ulaşılması kuvvet bir derecenin sahibi oldu.

Uzun atlama yaklaşık 45 metreyi bulan sürat alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerileme sahasını geçmeden kum havuzuna atlanılarak yapılır. Bu spor dalında başarılı olmak için atletler hızlı koşu, sprintler, yüksek atlama, ayaklarını ve baldırını kuvvetlendirici idmanlar ve cimnastik hareketleri yaparlar ve koşuya bütün anlamıyla ısındıktan sonraları başlarlar.

Atlama alanı bi şekilde kullanılan koşu pistinin en az bir m ilerisindeki atlama havuzundaki kum, yarışmalardan önce nemlendirilir. Kum havuzunun boyutları en az iki.7510 m'dir. bütün atlayıştan önce atlama çizgisi birlikte eşdeğer seviyede olması sağlanır. Atlama sırasında kullanılan tahtadan yapılan atlama tahtası, koşu yoluyla denk düzeyde olacak biçimde toprağa gömülür.

Atlama tahtasının ön kısmına da adım hatalarının belirlenmesi için macun döşenir. Yarışmacının kullandığı malzemeler, koşu elbisesi bi şekilde eşofman ve plastik çivili ayakkabılardır. Koşuya, ayaklar bitişik, hafif koşu ritmiyle başlanır. Son hıza basma tahtasına yaklaşıldığında ulaşılması ve tahtaya iyi bir biçimde basılması önemlidir. Sıçramayı takiben dizler kolların altına çekilip, uçuş yapılır. Bunu ayaklar üzerine ileri doğru denge temin edilerek düşme izler.

Uzun atlamalarda atletlerin altışar deneme hakları bulunur. Atlayıcının ayağı basma tahtasını geçerse, bu deneme ölçülmez. Atlayışın geçersiz olduğunu bildiren al bayrak hakemler tarafından kaldırılır. Hakemler hataları gözlemek, atlama yerini işaretlemek, atlamayı ölçmek ve yarışmacıları toplamakla görevlidirler.

Hakem sayısı bütün müsabaka için değişiklik gösterir. Ölçüm, basma tahtası birlikte atletin kum havuzundaki en yakın izi arasındaki uzaklık temel alınarak yapılır. Ölçülen uzunluk, alttaki en yakın cmye indirgenerek yazılır. Uluslararası yarışmalarda üçer atlayışlık eleme turlarında en iyi dereceyi yapan sekiz atlet tekrardan üçer atlayış daha yapar. Final bi şekilde adlandırılan bu atlayışlarda kazanan atlet, en iyi dereceyi yapan atlettir.

Uzun Atlama Dünya Rekorları

Erkekler:

Amerika lı Mike Powel 30/08/1991 tarihinde Tokyo Olimpiyatların da 8m 95cm atlayarak bu daldaki Dünya Rekoruna ulaşmıştır.

Bayanlar:

Rusya dan Galina Chistyokova da 11/06/1988 tarihinde Leningradda bu Dünya Rekorunu bayanlarda 7m 52cm bi şekilde kırmıştır.

Yorumunuzu Paylaşın