Makaleler

Ulu Hakan Abdülhamit Han ve Önemli Olaylar

Yazar: Nilay ÖZKAN
Ulu Hakan Abdülhamit Han ve Önemli Olaylar

22 Eylül 1842 yılında dünyaya geldi.

1.Meşrutiyet'in İlan Edilmesi

1876 yılında tahta çıktı ve yine aynı yıl Kanun-i Esasi'yi ilan etti. Kanun-i Esasi ilk Türk anayasasıdır. Bu 11 maddeden oluşan anayasada meşrutiyete geçildiği ilan edildi. Ardından halkın temsil edileceği Ayan ve Mebusan Meclisi açıldı.

1.Meşrutiyet'in Sona Ermesi

1877 yılında Osmanlı-Rus savaşı diğer adıyla 93 Harbi patlak verdi. Savaşın sonunda Rusya kazandı ve savaşın sonunda ağır maddeler içeren Ayastefanos(Yeşilköy) Antlaşması imzalandı. Ancak Rusya'nın güçlenmesinden korkan Avrupa devletleri Berlin'de yeni bir antlaşma yapmak istediler. Bu yüzden Yeşilköy Antlaşması yerine Berlin Antlaşması uygulandı ve Yeşilköy Antlaşması Osmanlı tarihinde imzalanan ancak uygulanmayan ilk antlaşma oldu.  Berlin Antlaşması Yeşilköy Antlaşması'na göre daha hafifti. 2.Abdülhamit, Osmanlı-Rus savaşı nedeniyle meclisi kapattı. 30 yıl boyunca da açmadı.

2.Meşrutiyet'in İlan Edilmesi

İttihat ve Terakki Partisi'nin çıkardığı isyanlar nedeniyle 24 Temmuz 1908'te yeniden 2.Meşrutiyet ilan edildi. Ancak sanılanın aksine meşrutiyet Osmanlı'yı daha da kötü hale getirdi. Bulgaristan'ın bağımsızlığını ilan etmesi,Girit'in Yunanistan'a bağlanması, Bosna-Hersek'in  Avusturya'nın egemenliği altına girmesi buna örnektir.

31 Mart Olayı

Rumi takvime göre 31 Mart 1325, miladi takvime göre 13 Nisan 1909'da meydana gelen bu isyan 2.meşrutiyetin getirdiği kötü sonuçlar yüzünden meşrutiyeti istemeyen halk tarafından çıkarıldı. İsyanı kurmay başkanlığını Atatürk'ün yaptığı Hareket Ordusu bastırdı. Bu olaydan sonra 2. Abdülhamid din kitaplarını yakması, bu ayaklanmayı çıkarması gibi asılsız iddialar nedeniyle tahttan indirildi, Selanik'te Alatini Köşkü'nde bir süre kaldıktan sonra İstanbul'daki Beylerbeyi Sarayı'na getirildi. Abdülhamit'ten sonra tahta geçen padişah 5.Mehmed Reşat'tır.

Abdülhamit ve Sonrası

İttihat ve Terakki partisi yönetimi ele geçirdi. Trablusgarp, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı gibi Osmanlı'yı uçuruma sürükleyen savaşlar oldu ve Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşı'nın ardından parçalandı.

Ünlü Sözleri

  • Tarih değil, hatalar tekerrür eder.
  • Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder.
  • Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirine düştü, şimdi ben tahtta değilim.(1.Dünya Savaşı sırasında)
  • Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! (Filistin'i satması karşılığında dış borçların ödenmesini teklif eden yahudilerin lideri Thedor Herzl'e verdiği cevap)

Onun için Söylenen Sözler

  • Abdülhamit'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.  -Necip Fazıl Kısakürek
  • Çok hassasiyetli, azametli idi. Hiç şüphesiz şahsen merhametli idi.  -Fethi Okyar
  • Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparatoru 2. Abdülhamit Han'dır.  -İlber Ortaylı
  • Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak, halbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa, hakikat susmayacak.  -Sezai Karakoç

Kaynaklar

http://www.tarihbilimi.org/osmanli/osmanli1.html
https://tr.wikiquote.org/wiki/II._Abd%C3%BClhamid
https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Abd%C3%BClhamid

Yorumlar
Nilay ÖZKAN 2015-09-13 15:49:22

NOT: "Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder." sözünün İmam Gazali'ye ait olduğuna dair söylentiler de vardır.

Miray Mutlu 2015-09-13 12:03:36

Nilay çok güzel bir makale olmuş ellerine sağlık yazamaya devam et ileride daha büyük işler yapacağından eminim...

Yorumunuzu Paylaşın