Makaleler

Topuklu Ayakkabı Seçimi

Yazar: Handan Temirci

Topuklu ayakkabılar, kadınların kendilerini en mutlu hissettiği ayakkabı türü. Pek çok kadına rahatlık konusunda sıkıntı çıkarsa da kadınların vazgeçemediği ender objelerden. Yıllar boyunca bir dişilik sembolü olan topuklu ayakkabıların bu ünü tesadüf değil. Vücudun ağırlık merkezini değiştirerek kalça kısmının daha çıkık ve bacakların daha uzun görünmesini sağlayan topuklular bir çok kadının tutkusu.

Peki her kadını heyecanlandırmaya yeten topuklu ayakkabılar nasıl seçilmeli? Her şeyle gider mi? Satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Topuklu Ayakkabı Seçimi

Şık ve çekici bir görünüm için giyimde bütünü yakalamak son derece önemlidir. Bu doğrultuda kıyafetlerinize uygun bir ayakkabıyı seçmek de kıyafet seçmek kadar önemli olacaktır. Her şeyin bir zamanı olduğu gibi topuklu ayakkabı giymenin de bir zamanı vardır. Sabah saatlerine eşofmanın altına topuklu ayakkabı giymeniz çok kötü bir görüntü oluştururdu. Topuklu ayakkabının giyim konusuna gelince örneğin siyah bir elbiseniz ve metalik taşlı bir kemer varsa ayakkabıyı da siyah ve metalik karışımı tonlarda seçmeyi düşünebilirsiniz. Fakat bu tamamen hatalı bir seçim olacaktır. Her iki bölgede aynı tarz süslemenin pek çok kadın tarafından uyumlu olacağı düşünülse de modacılar tarafından bu çok abartılı ve gereksiz bulunur. Her zaman kostüm seçiminizle aynı renk ayakkabı seçmek zorunda değilsiniz. Bazen aykırılıklar da iyi olabilir. Örneğin kahverengi bir eteğin altına sarı bir ayakkabı çok ilgi çekici ve şık durabilir. Genellikle bu tarz aykırı renk kombinleri çoğu zaman faciayla sonuçlansa da yine de denemek isteyebilirsiniz.

İş kadınları için de topuklu ayakkabılar olmazsa olmazlardandır. Topuklu ayakkabılar, iş kadınlarını profesyonel ve entelektüel görünümü için kuşkusuz en önemli noktalardır. Etek veya pantolon, ne giyilirse giyilsin topuklu ayakkabı iş dünyası kadınları için vazgeçilmezdir. Örneğin lacivert bir takımın altına yine koyu renk bir topuklu ayakkabı kadının özgüvenini arttırırken iş dünyasında göreceği saygıyı da katlayacaktır.

Ayakkabıyı denerken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri çıplak ayakla denememektir.

Gün içerisinde ayakların terlemesi veya çevresel etkilerle nemlenmesi son derece doğaldır. Nemli ayaklarda doğal olmayan malzemelerle yapılmış ayakkabılar istenmeyen etkiler yaratabilir. Ayakkabı alırken ayakkabı çorabı veya külotlu çorap giyilmesi tercih edilir. Çorap, ayağın ayakkabıdan kayarak çıkmasını veya zorlanmasını önleyici etkiye sahip olacaktır. Doğru ölçülerde ayakkabı seçtikten emin olduktan sonra gün içerisinde ayağın maruz kalacağı basınçları test etmek amaçlı öne, arkaya, sağa ve sola doğru baskı uygulanmalı ve tam anlamıyla ayakkabının ayağı kavradığından emin olunmalıdır. Topuklu ayakkabı denerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta ayakkabının yürüyerek test edilmesidir. Hatta mümkünse bir basamakta merdiven çıkıyormuş gibi test edilirse gün içerisinde yaşanacak aksilikler bir nevi simule edilmiş olacaktır. Uzmanlar, ayakkabı satın almaya akşam saatlerinde gidilmesini öneriyor. Bunun sebebi gün içinde ayakta durma nedeniyle ayakların şişmesi. Gündüz saatlerinde ayaklarınıza tam oturan ayakkabı gece olduğunda ayaklarınızı sıkarak istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın