Makaleler

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Yazar: Büşra Sunal
Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu ayakkabılar birçok kadının, özellikle de iş kadınlarının vazgeçilmezlerindendir. Bu şık ve zarif ayakkabıların kadınlar için birçok güzel yanı var. Kadınların kendilerini daha şık ve daha çekici hissetmelerine yardımcı olan bu aksesuarın verdiği rahatsızlıkları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Topuklular çoğu kadının ayakkabı dolabında zaruri bir aksesuardır. Güzel bir elbise ile topuklu giymek her kadının vazgeçemediği hobisidir. Ama kadınların birçoğu ayaklarındaki acıya katlanarak geçici bir mutluluk yaşamayı tercih ediyor. Topuklu ayakkabı kullanan kadınların çoğu genellikle bel, sırt ve ayak ağrılarından şikayet eder. Buna rağmen doğru seçimle daha kullanılabilir ve daha tercih edilebilir hale getirilebilir. Yani topuklu ayakkabıların nasıl giyilmesi gerektiğine dair püf noktaları bilen kadınlar acı veren bu durumu mutluluk veren keyfe dönüştürebilir.

Topuklu ayakkabı seven her kadının asırlardır sorduğu sorular var: İnce topuk mu kalın topuk mu? Topuklu ayakkabı ile rahat etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir? Bu soruların her birinin cevapları var!

Rahat Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Topuklu ayakkabılar bir kadının en iyi arkadaşı olabilir. Kadınların daha uzun boylu ve ince görünmesini sağlar. Bu durum kadınlara güven verir. Ancak yüksek topuklularla yürümek, özellikle buna alışkın olmayan kadınlar için zor olabilir. Bunun için rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir sorusunun cevabını bulmak gerekiyor. Yüksek topuklularla korkusuzca ve podyum modeli gibi yürümek istiyorsanız rahat bir topuklu seçmelisiniz!

Topuklu ayakkabıda ayağın ağrımaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Ayak yapısına göre topuklu ayakkabı seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Ağrısız ve rahat topuklu ayakkabı seçmek için şu öneriler de işinize yarayacaktır;

Ayak yapınızı doğru tespit edin: En doğru topuklu ayakkabı için her şeyden önce ayak yapısının doğru tespit edilmesi gerekiyor. Ayağınızın yapısı, tam numarası ayakkabı seçiminde çok önemlidir. Küçük numaralı ayakkabı kadar büyük numaralı ayakkabı da ayaklara zarar verebilir. Bu sebeple örneğin taraklı ayaklar için geniş ayakkabılar tercih etmek gerekir.

Kalın topuklu ayakkabı tercih edin: Topuklu ayakkabı seçiminde her zaman ince topuk mu kalın topuk mu sorusu akla gelir. Kalın topuklu ayakkabılar, denge ve tabandan gelen basınç açısından daha rahat kullanım sağlar. Öne yüklenme açısından da daha rahattır. İnce topuklu ayakkabılar ise, denge açısından sürekli tetikte olmayı gerektirir. Bu durum yürürken rahatsızlık verir.

Platform ayakkabılar en rahat modellerdir: Platform ayakkabıların topuk boyu ne kadar yüksek olursa olsun, topuğun ön kısmı da benzer yükseklikte olduğu için daha alçak bir topuk üstünde yürüyor olursunuz. Dolayısıyla ayağınız daha az etkilenir, dengeniz bozulmaz.

İdeal topuk boyuna dikkat edin: Topuklu ayakkabılar için ideal topuk boyu 5 ila 6 santimetredir. Bu boyda topukları bulunan ayakkabılar, ayak yapısına da uygunsa ağrı ya da acı vermez. Aksine bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Bilekten bantlı ayakkabıları tercih edin: Topuklu ayakkabı konusunda tecrübeli değilseniz bilekten bantlı topuklularla yürümeniz daha kolay olacaktır. Bu tip ayakkabılar, ayaklarınızı korur, kaymayı önler ve ekstra destek sağlar. Ayak bileğine bağlandığı için iyi bir destek verir; doğal olarak rahat yürümeyi kolaylaştırır.

Burun kısmına dikkat edin: Ayakkabılarda topuğun yüksekliği arttıkça ayağın ön kısmına yapılan baskı da artar. Sivri burunlu ayakkabılar, bu basınç sebebiyle ayağın bir süre sonra ağrımasına ve acı hissedilmesine yol açar. Bu sebeple sivri burunlu ayakkabılardan ziyade yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kışın topuklu bot ve çizme giyin: Kış aylarında topuklu bot ve çizme giymek daha rahat ve kolay bir yürüme sağlar. Bu tür bot ve çizmeler ayağı tam olarak sarar. Özellikle platform topuklar ayağı daha iyi kavrar. Böylece yürüyüşün rahat olmasına yardımcı olur.

Büyük numara küçük numaradan iyidir: Bir topuklu ayakkabıyı çok beğendiyseniz, almak istiyorsanız ve ayağınıza uygun bir numara bulamadıysanız topuklu ayakkabının 1 numara büyük olması küçük olmasından iyidir. Çünkü özellikle topuklu ayakkabı giyildiğinde ayaklar şişmeye çok meyillidir.

Ayakkabıları akşam alın: Uzmanlar, ayakkabı alırken akşam saatlerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Akşam saatlerinde ayaklar daha şişmiş olur ve böylece topuklu ayakkabı alırken doğru numara ve kalıp seçilebilir. Böylece ayaklara vurmayan ve acı vermeyen doğru bir topuklu ayakkabı seçmiş olursunuz.

Topuklu Ayakkabı İle Rahat Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Topuklu ayakkabı ile rahat etmek için dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var. Topuklu ayakkabılarla en rahat yürüyüşü yakalamak için şunlara dikkat edilmelidir;

Küçük adımlar atın: Yüksek topuklularla rahat yürümek için küçük ve yavaş adımlar atılmalı; dizler bükülmemelidir. Zaten topuklu ayakkabılar doğal olarak adımları kısaltma eğilimi gösterir. Yani adımlarınızı büyütmek için uğraşmazsanız topuklu ayakkabı sizi küçük adım atmaya yöneltecektir. Topuk ne kadar uzun olursa adım da o kadar kısa olacaktır.

Topuktan tırnağa yürüyün: Topuklu ayakkabılarla mümkün olduğunca normal yürümeyi hedefleyin. Önce topuğu yere koyun ve parmak uçlarını yavaşça alın. Ardından, kilonuz ayağınızın üzerine yüklendiğinde sanki uç parmaklarınızda yürür gibi ağırlığınızı ileri doğru kaydırın ve bir sonraki adım için ağırlığınızı ileri doğru itin.

Duruşunuzu geliştirin: Topuklu ayakkabı giymek, ağırlık pozisyonunuzu değiştirir ve ideal duruşunuzu korumazsanız telafi etmek için alt sırt kemerlerinizi kaydırır. Başınızı dik tutan bir parça görünmez ip olduğunu hayal edin. Başınız omurganızla aynı hizada olmalı ve çeneniz zemine paralel olmalıdır. Topuklu ile yürürken aşağıya bakmaktan kaçının!

Kollarınızı gevşetin: Omuzlarınızı geriye ve aşağıya kaydırın ve kollarınızı yanlarda gevşetin. Dengeyi sağlamak için yürürken kollarınızı hafifçe sallayın.

Karın kaslarını içeri çekin: Karın kaslarınızı tutun ve göbek deliğinizi omurganıza doğru içeri çekin. Bu, ayağınızın dikleştirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda inceltmenizi de kolaylaştırır.

Dizlere dikkat edin: Dizlerinizi hafifçe bükün. Topuklularla yürürken dizlerin asla kilitlenmemesi gerekir. Bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve yürürken ayak parmaklarınızı doğrudan öne doğru tutun.

Görünmez çizgide yürüyün: Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümenin en ideal yöntemlerinden biri de, hayali düz bir çizgi üzerinde yürüdüğünüzü hayal ederek, ipte yürüme eylemini taklit etmektir. Bir ayağın parmakları ileri dönük olarak doğrudan diğerinin önüne gelmelidir. Bu yürüyüşte ustalaşmak için biraz pratik yapmanız gerekir.

Evin çevresinde deneme yürüyüşü yapın: Topuklularla en rahat ve ideal yürüyüşü bulmak için evinizin etrafında topuklularla yürüme testleri yapabilirsiniz. Topuklularla insanların arasına çıkmadan önce evinizin etrafında bir gün boyunca yürüyün. Bu testleri özellikle yeni aldığınız topuklu ayakkabıyı kullanmak için yapabilirsiniz. Bu sadece topuklu giymeye alışmanızı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda tabanları aşındırarak kayganlığını önler.

Farklı yüzeylere dikkat edin: Yüksek topuklu ayakkabıları farklı zeminlerde kullanmanız gerekecek. Halılarda, kaldırımda, betonda, çimde, kaygan ve ahşap zeminlerde rahat yürümek için her tür zemine hazırlıklı olmalısınız.

Merdivenlerden inerken dikkat edin: Topuklularla merdivenlerden aşağı inerken ekstra özen gösterilmelidir. Basamaklardan inerken tüm ayağınızı merdivene yerleştirdiğinizden emin olun. Merdiven korkuluklarından tutunmak daha sağlıklı olacaktır.

Açık havada giymeyi tercih edin: Topuklu ayakkabılarla iç mekanlarda yürümek zor olabilir. Yumuşak halı döşemesi, kaygan ahşap yüzeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum topuklularla yürümenizi on kat daha zor hale getirebilir.

Moleskin kullanın: Moleskin, ayakkabı ile ayakta acı veya ağrı veren bölgeler arasında bir bariyer görevi gören, ince, pamuklu kadife türü bir kumaştır. Topuklu giyildiğinde acı veren veya ağrıyan bölgeler için moleksin kullanabilirsiniz.

Silikon destekler kullanın: Yüksek topuklu ayakkabı ile rahat etmek için silikon destekler kullanabilirsiniz. Ayağın ön kısmına yerleştirilen bu destekler, ön taraftaki basıncı bir nebze de olsa azaltır. Böylece kayma yapmayacağı için daha iyi yürümeye yardımcı olur.

Yedek ayakkabı bulundurun: Topuklu ayakkabı giyilen günlerde düz tabanlı rahat bir ayakkabıya ihtiyaç duyulabilir. Günde 1-2 saatliğine düz tabanlı ayakkabı giyilerek ayağın rahatlaması sağlanabilir. Böylece tekrar topuklu ayakkabı giyilmesi için ayaklar dinlendirilmiş olur.

Topuklu Ayakkabı Kullanıyorsanız Bunları Da Bilmelisiniz!

  • Yürüdüğünüz zemindeki çatlaklar veya küçük çukurlar sorun çıkarabilir. Bu sebeple basılan yere dikkat edilmelidir.
  • Ayak numaraları her yıl değişebilir. Özellikle doğum yapan kadınların ayak numaraları 1 numara büyüyebilir. Ayaklarınızın numarasını ve genişliğini yılda bir kez kontrol edin.
  • Her gün topuklu ayakkabı giyiyorsanız zaman zaman ayakkabılarınızı çıkararak, ayak bileklerini ve parmaklarını dinlendirin.
  • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı gerin veya hafif masaj yapın. İmkanınız varsa masajı rahatlatıcı ayak krem veya bitkisel yağlarla yapabilirsiniz.
  • Jel tabanlık, topuklu kullandığınız süre içinde rahatlık verecektir.
  • Topuklular için boyunuza ve duruşunuza uygun, yönetilebilir bir topuk yüksekliği seçin.
  • Ayak tipi düztaban olan kadınlar için yüksek topuklu ayakkabılar doğal olarak daha zordur. Düztaban kadınların topuklularla yürürken rahatsızlık ve ağrı hissetmeleri daha olasıdır.
  • Yeni topuklu ayakkabıya alışmak ve ayakkabı kalıbının ayak yapısına alışmasını sağlamak için kısa yürüyüşlere çıkılabilir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın