Makaleler

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Yazar: Büşra Sunal
Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu ayakkabılar birçok kadının, özellikle de iş kadınlarının vazgeçilmezlerinden biridir. Bu şık ve zarif ayakkabıların kadınlar için birçok güzel yanı olmasına rağmen, verdikleri rahatsızlık da cabasıdır. Topuklu ayakkabı giyen kadınların büyük bir bölümü bel, sırt, ayak ağrılarından şikâyet eder çoğu zaman. 

Kadınların kendilerini daha şık, daha çekici hissetmelerine yardımcı olan bu aksesuar aslında doğru seçimlerle birlikte daha kullanılabilir ve günlük hayatta daha tercih edilebilir hale getirilebilir. Yani topuklu ayakkabıların nasıl giyilmesine dair püf noktaları bilen kadınlar bu mutluluk veren acı durumunu, mutluluk veren keyfe dönüştürebilir. 

Topuklu ayakkabılarla daha rahat etmek için öneriler şöyle sıralanabilir;

  • Her şeyden önce doğru ayakkabı alabilmek için ayağınızı doğru bilmeniz gerekiyor. Ayağınızın yapısı, tam numarası ayakkabı seçiminde çok önemlidir. Küçük alınan ayakkabı kadar büyük ayakkabı da ayak için zararlı etkenler yaratabilir. Ayağınız taraklı ise geniş ayakkabılar tercih etmek, bu tip marka ve modellere yönelmek gereklidir.
  • Kalın topuklu ayakkabıları daha çok tercih edin. İnce topuklu ayakkabılar, denge açısından sizin sürekli tetikte olmanıza sebep olur. Yürürken de daha fazla rahatsızlık verir. Kalın topuklu ayakkabılar ise hem denge hem de tabandan gelen basınç ve öne yüklenmeme açısından daha rahattır.
  • Platform ayakkabılar, topuklu ayakkabılar arasında en rahat modellerdir. Topuk boyu ne kadar yüksek olursa olsun, topuğun ön kısmı da benzer yükseklikte olduğundan daha alçak bir topuk üstünde yürüyor olursunuz, dolayısıyla ayağınız daha az etkilenir, dengeniz de bozulmaz.
  • İdeal topuk boyu 5-6 cm’dir. Bu boydaki topuklara sahip ayakkabılar, doğru seçim yapıldığı sürece size ağrı ya da acı vermez. Aksine bacak kaslarınızın gelişmesine de yardımcı olur. 
  • Bilekten bağlı ayakkabıları tercih edin. Bu ayakkabılar, bileğe de bağlı olduklarından iyi destek almanızı ve daha rahat yürümenizi sağlarlar.
  • Yüksek ayakkabılarda burun kısmı da önemlidir. Topuğun yüksekliği arttıkça ayağın ön tarafa yaptığı baskı da artacaktır. Sivri burunlu ayakkabılarda, bu basınç ayağın bir süre sonra ağrımasına, sonrasında da acımasına sebep olacaktır. Bu yüzden sivri burunlu ayakkabılardan ziyade yuvarlak burunlu ayakkabıları seçmek önemlidir.
  • Kışın topuklu bot ve çizmeleri giymek daha kolaydır. Ayağı tam saran bot ve çizmeler, özellikle de platform topuk ise, ayağı daha iyi kavradığı için yürüyüşün rahat olmasına yardımcı olur.
  • Yüksek topuklu ayakkabılarınızı giyerken silikon desteklerden kullanın. Ayağın ön kısmına yerleştirilen bu destekler, ön taraftaki basıncın bir nebze olsun azalmasına ve kayma yapmayacağı için daha iyi yürümenize yardımcı olur.
  • Topuklu ayakkabı giydiğiniz günlerde yanınızda düz tabanlı rahat bir ayakkabı taşımayı unutmayın. Günde 1-2 saatliğine bu ayakkabıyı giyerek ayağınızın rahatlamasına izin verin.
  • Ayakkabı alırken akşam saatlerini tercih etmeye çalışın. Akşam saatlerinde ayaklarınız şişmiş olacağından doğru numarayı ve kalıbı, dolayısıyla daha sonrasında vurmayacak, size acı vermeyecek doğru ayakkabıyı bulmanız rahatlaşacaktır.

Yorumunuzu Paylaşın