Makaleler

Teff Nedir?

Yazar: Çisem Soylu

Hollywood starlarının yeni gözdesi teff’le tanışmaya hazır mısınız? Protein ağırlıklı beslenenlerin en güçlü kaynaklarından biri olan teff kinoa modasını sonlandırmaya hazırlanıyor.

Öncelikle teff’in kelime anlamı; kayıp. Bu ismi de sonuna kadar hak ediyor çünkü yere düşürdüğünüzde asla bulamayacağınız kadar küçük hatta o kadar ki teff dünyadaki bilinen en küçük tahıl tanesi.

Teff’in tarihine baktığımızda M.Ö. 4000 ve M.Ö 1000 yılları arasında Etiyopya’da ortaya çıktığını görüyoruz. Teff tohumlarının ortaya çıkışı ise en az teff kadar ilginç. M.Ö. 3359’da Mısır’daki Dasur piramitlerinin tuğlalarında rastlanıyor. Günümüze kadar geldiğimizde teff samanının Etiyopya’da hala kerpiç yapımında kullanıldığını görebiliriz.

Kuzey Etiyopya’da yılda yalnızca bir defa ekiliyor ve bu bölgede statü sembolü olarak görülüyor. Etiyopya dışında Kanada, Amerika, Uganda, Mısır ve Avustralya’da da teff üreticiliği yapılıyor. Üç çeşidi bulunuyor. Bunlar; beyaz, kırmızı ve kahverengi teff’ler. Bahsettiğimiz gibi çok ufak taneli, yumuşak ve tatlı bir tahıl türü. Teff’i denediğinizde tadını çok seveceksiniz çünkü beyaz sıcak kış akşamlarının en keyifli misafiri kestaneye, kırmızı ve kahverengi teff ise fındığa benziyor. İçeriğinde oldukça yüksek oranda demir bulunuyor.

Teff Nedir?

Huffpost

 • Teff içeriğine bakıldığında çok güçlü bir protein ve kalsiyum kaynağı. Üstelik demir ve lif açısından da oldukça zengin. Kısacası boyundan büyük işler başarıyor diyebiliriz.

 • Bunların yanı sıra yüksek oranda magnezyum, fosfor, tiamin ve C vitamini de içeriyor.

 • En belirgin özelliklerinden biri de glütensiz olması, böylece çölyak hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebiliyor.

 • Amino asit alımı açısından çok güçlü bir kaynak.

 • Şeker hastaları için de çok önemli zira kan şekerinin dengelenmesinde önemli rol oynuyor. İnsülin direncinin dengelenmesi açısından da rahatlıkla tüketilebilecek bir besin türü.

 • Sindirim sisteminin yakın dostu olan teff prebiyotik yapıdadır. Daha sağlıklı bir sindirim yapılması için sistemi düzenliyor ve kabızlık sorununun çözülmesini sağlıyor.

 • Tam bir kalp dostu olan teff kan dolaşımını düzenliyor.

 • En seveceğiniz özelliklerinden biri de metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımında destek olması. Kısacası diyet dostu ürünler listenizin ilk sıralarına gönül rahatlığıyla oturabilir.

 • Günümüzde her türü oldukça yaygın hale gelen kansere karşı da güçlü bir koruma sağlıyor.

 • Kandaki hemoglobin seviyesini arttırdığı için kan kanserine karşı da koruyucu özellik taşıyor.

 • Güçlü bir antioksidan olması da teff'e mutfağınızda yer açmanız için geçerli bir sebep

Teff’i hem un hem de tahıl halinde bulabilirsiniz. Bu iki halini de hava geçirmez kaplarda saklamak gerekmektedir. Koşullara uyduğunuz sürece buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Nasıl tüketeceğinize gelince; teff unuyla ekmek mayalayabilir teff tahılıyla salata yapabilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Tariflerine daha aşina olduğumuz kinoadan kopya çekebilir ve kinoa kullandığınız tüm tariflerde teff de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın