Makaleler

Sir Ağda Nasıl Kullanılır?

Yazar: Sena Ayaydın
Sir Ağda Nasıl Kullanılır?

Günümüzde bayanların en büyük problemi belki de istenmeyen tüylerdir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak içinse çok fazla seçenek bulunuyor ve bu seçeneklerden en çok tercih edilenlerden biri sir ağdadır. 

Sir ağda kolayca kullanılması ve sağlığa uygunluğu bakımından bayanlar tarafından çok sık kullanılıyor. Güzellik merkezlerinde uygulandığı gibi evde de rahatlıkla kullanılabiliyor. İçeriğinde şeker olmadığı için tüy köklerini beslememesi ve tüyleri inceltip azaltması da sir ağdanın tercih edinilirliğini artırıyor. Ayrıca sir ağda uygulanırken vücudun üstündeki ölü derileri de temizlediği için batık oluşumunu da engelliyor. Fakat her işlem gibi sir ağda kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var.

  • Öncelikle sir ağdayı uygulayacağınız bölgenin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Eğer bölge ıslaksa sir ağda yapışmaz ve tüylerin alımı oldukça zorlaşır. Bu da vücudunuzun tahriş olmasına ya da kabuk bağlamasına neden olur.

  • Sir ağdayı kullanabilmek için sıcak suda kaynatarak eritmeniz gerek. Eridiğinden emin olduktan sonra sir ağdanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Sir ağda kutularının uçları genellikle rulo şeklindedir ve sürmesi çok kolaydır. Büyük kutularda olan sir ağdaları da tahta bir çubuk sayesinde sürebilirsiniz. 

  • Sir ağdayı işlem yapacağınız bölgeyi parçalara ayırarak sürün. Tek seferde tüm bölgeye sürerseniz ağda donar ve cildinizin tahriş olmasına sebep olur. Ayrıca sir ağdayı tüylerinizin çıkış yönüne doğru sürmeyi de unutmayın.

  • Sürdüğünüz bölgeye özel sir ağda bantlarından yapıştırın ve hepsi aynı yönde olacak şekilde hızla çekin. Eğer yavaş bir hareketle çekerseniz sir ağda cildinize yapışır ve canınız olduğundan çok daha fazla acır.

  • Sir ağdayı bir bölgeye üst üste sürmemeye özen gösterin. Daha önce sir ağda sürdüğünüz bölgeye ikinci kez sürerseniz cildiniz kızarır, tahriş olur ya da deriniz soyulabilir.

  • İşlem tamamen bittikten sonra vücudunuzdaki yapışıklıktan kurtulmak için bir pamuğa bebek yağı dökerek cildinize sürebilirsiniz. Aynı işlemi ağdalar için özel hazırlanan yağlı ıslak mendille de yapabilirsiniz.

  • Eğer güzellik merkezlerinde sir ağda yaptırıyorsanız, daha önce kullanılmayan bir başlıkla yapıldığına emin olun. Evde kullanıyorsanız da sizden başka biriyle ortak kullanmamanız mantar vb. deri hastalıklarına yakalanmamanız bakımından önemlidir.

  • Başlangıçta ortalama 20-25 günde bir kullanılan sir ağda kullanım süresi, zamanla 35-40 güne kadar çıkabilir. Bunun sebebi daha önce de belirttiğimiz gibi tüylerin sir ağda kullandıkça incelmesi ve azalmasıdır.

  • Evde kullanmak için özel hazırlanan sir ağda makineleri de işleminizi kolaylatmak için kullanılabilir. Bu makineler sir ağdayı sürekli sıcak tutar ve ağdanın donmamasını sağlar.  

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın