Makaleler

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Yazar: Çisem Soylu
Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağı vücudumuzda cilt sağlığından cinselliğe birçok alanda etkili ve tedavi edici özelliği olan bir yağdır. Portakalın kabuğundan çıkan uçucu bir yağ olma özelliğine sahiptir ve soğuk presleme denen yöntem ile elde edilir. Her üründe olduğu gibi piyasada bulunan sahte portakal yağları da vardır. Bu sebeple doğru ürünü alabilmek için soğuk presle elde edilmiş organik ürünleri tercih etmek daha doğrudur. Aksi takdirde kimyasal işlem görmüş sahte bir ürün kullanırsınız ve faydasını görmekten ziyade vücudunuza zarar vermiş olursunuz.

Portakal yağının kullanımı temel de iki türlüdür. Bunlar dâhili ve harici kullanımlardır. Dâhili kullanım portakal yağının su ile karıştırılarak tüketilmesidir. Harici kullanım ise kendi içinde ikiye ayrılır. Birincisi portakal yağının direkt olarak cilde uygulanmasıdır. Bir ikincisi ise tedavi şekline göre farklı bir yağ ya da su ile karıştırılarak cilde uygulanmasıdır.

Dâhili kullanımda bir bardak ılık suya bir iki damla organik portakal yağı kullanılması yeterlidir. 

Portakal yağı cilde uygulanacaksa dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güneşe çıkmadan önce uygulanmamasıdır. Eğer uygulandıktan sonra güneşe çıkılacaksa su ile seyreltildikten sonra uygulanmalıdır.

Tatlı portakal yağı ve acı portakal yağı olarak iki çeşidi vardır.

  • Aromatik yağların tamamında olduğu gibi hamilelik, karaciğer rahatsızlıkları ya da herhangi bir kronik hastalığınız varsa mutlaka bir doktor ve aromaterapi uzmanı kontrolünde kullanılmalıdır. Aksi takdirde olumsuz durumlara yol açabilir.
  • Portakal yağının kokusu tıpkı taze bir portakalı soyup dilimlediğinizde ortaya çıkan o nefis ve kuvvetli kokuya benzer. Enerjinizi arttıran, kış meyvesi olmasına rağmen iç dünyanızda baharı uyandıran bir kokudur. Dolayısıyla antidepresan etkisi olan bir yağ türüdür. Kadınların menopoz ve regl dönemlerinde kullanmaları halinde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi olacaktır.
  • Psikolijide anksiyete olarak geçen halk arasında kaygı problemi olarak bilinen rahatsızlığın tedavisinde de portakal yağı kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda portakal yağının kaygı hastalığı görünen kişilerde rahatlatıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
  • Ağrı kesici özelliği olan portakal yağı romatizmal ağrıların hafifletilmesinde etkilidir. Ağrılı bölgelere sürülüp masaj yapılması halinde ağrılarda azalma görülür.
  • Portakal yağı antiseptik özellik taşıyan yağlar grubunda yer alır. Mikropların yayılmasını engeller. Bademcik hastalıklarında ya da ağız yaralarında gargara olarak kullanıldığında bakterilerden arındırır ve iyileştirici özellik gösterir. Bunun için bir bardak ılık suyun içine birkaç damla portakal yağı damlatıldıktan sonra gargara yapılabilir.
  • Tahriş olan bögelerde iyileştirici etkisi vardır ve kuvvetli bir nemlendiricidir. Dolayısıyla saç ve saç derisi problemlerinde tedavi için kullanılabilir. Güçlü bir C vitamini kaynağı olduğunu da unutmamak gerekir. Saç köklerini güçlendirir, tahriş olan saç derisini tedavi eder ve yıpranmış saç uçlarını iyileştirir. Bunun için saç uzunluğuna göre bire bir oranda zeytinyağı ve portakal yağını karıştırdıktan sonra tüm saç uçlarına ve saç diplerine sürüp 1 saat beklettikten sonra yıkamak yeterlidir. Düzenli kullanımda etkisi artacaktır.
  • Kronik öksürük, kabızlık, kramp ve ishal gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Sindirimi düzenleyerek c vitamini emilimini arttırır. Ürik asit, safra, aşırı tuz ve buna benzer toksinlerin idrar yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Afrozidyak etkilidir. Cinsel isteğin arttırılmasında önemli rol oynar.
  • Cilt sağlığı ve gençleşmesi için gerekli olan kolojen doku üretimini arttırır. Ciltteki ince çizgilerin giderilmesine yardımcı olur. Kırışıklık oluşumunu geciktirir ve zorlaştırır. Akne problemlerinin tedavisinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın