Makaleler

Perhidrol(Oksijenli su) Nedir, Saça Nasıl Uygulanır?

Yazar: Hakan Kutluay
Perhidrol(Oksijenli su) Nedir, Saça Nasıl Uygulanır?

Perhidrol en basit anlamıyla "oksijenli su" demektir. Oksijenli su ise, hidrojen peroksit'in (H202) %30'luk sulu çözeltisidir. Hidrojen peroksit, antiseptik ve dezenfektanların oksitleyici maddeler grubunda bulunur. Hidrojen peroksit, renksiz ve kokusuzdur. Suda ve alkolde çözünür.

Elektrik devresi yapılırken perhidrol kullanılır. Perhidrol, baskı devre plaketlerindeki tuz ruhu ile karıştırılırsa, bakırı dahi eritecek düzeye gelebilen çok güçlü bir asittir. Bu sayede bakır plaket erir, devre yollarının kalması sağlanır.  

Tekstil sanayisinin de vazgeçilmez kimyasallarından biri olan perhidrol, pamuklu ürünlerin beyazlatılmasına da yardımcı olur. Kumaşla temas ettiğinde kırmızı ve pembe arası bir renkte lekeye sebebiyet verir.

Deriye sıçrarsa, deriyi beyazlatır, sonra orada su toplanmasına sebep olur. Kaşıntı yapar ve su toplanan yer patladığında can yakar. Cilt yıkandıkça, perhidrolün cilt üzerinde bıraktığı renk zamanla kaybolacaktır.

Perhidrol, aynı zamanda tüy sarartıcı özellik gösterir.

Saç rengini açmak isteyenler, boyasının aldığı rengi çok koyu bulup bundan hoşnut olmayanlar saçlarına perhidrol uygulayabilir. Hidrojen peroksit içerisinde serbest hale geçen oksijen, renk açmaya yardımcı olan bir etki yapar. Saçta bulunan melanine etki eder ve onun renksiz hale gelmesini sağlar.

Perhidrol, hem saç rengi açıcılarıyla hem de kalıcı boyalarla birlikte kullanılabilir. Öncelikle, perhidrolün çözeltilerek kullanıma hazır hal getirilmesi gerekir. Eğer tek başına kullanılırsa, saçın rengini açmakla kalmaz, saçı daha gözenekli hale de getirir. Ancak doğru şekilde kullanılması ve uzman biri tarafından uygulanması en doğrusudur.

Saç boyalarının içine karıştırılan hidrojen peroksit değişik formlarda temin edilebilir. Bu formlar şunlardır:

 1. Tablet formu: Bu formun yapısında kurutulmuş perhidrol bulunur ve her bir tablette 1 mililitre perhidrol vardır. 
 2. Krem formu: Doğrudan boyaya karıştırılmak suretiyle kullanılır. Bunlar hazır boyalardır. Piyasada satılan hazır krem formlarında çeşitli oranlarda hidrojen peroksit bulunur. Bu oranlar, %3’lük, %6′lık, %9′luk ve %12′liktir. 
 3. Sıvı formu (oksijenli su): Bu ürünler çoğunlukla dekolarasyon işleminde kullanılır. Direkt olarak da kullanılabilirler. %3’lük, %6’lık ve %9’luk oranlarda bulunur. 
 4. Perhidrol: Saç boyama işleminde, belli dozajda saf su karıştırılarak kullanılır. Hidrojen peroksidin %30'luk çözeltisi perhidroldür. Eğer açık bırakılırsa bozulma ihtimali bulunur. Bu yüzden, loş veya karanlık yerde, koyu renk şişe içerisinde muhafaza edilmesi önerilir.  

Perhidrol (oksijenli su) Saça Nasıl Uygulanır?

Perhidrol, yani oksijenli su, 1'e 1 oranla temiz su ile birlikte kullanılmalıdır. Yani kullanılacak oksijenli su miktarı ne ise, aynı oranda temiz su da karıştırılmalıdır. Bu sayede, saç bakımıyla birlikte sağlık da korunmuş olur. Dilenirse, oksijenli su, temiz sudan biraz daha az olacak şekilde de kullanılabilir. Uygulamanın adımları şöyledir:

 • Sprey şeklinde saçınıza sıkabileceğiniz bir şişe bulmalısınız.  
 • Bu şişeye oksijenli su karışımını doldurduktan sonra iyice sallayıp karışımı saça sıkmalısınız.  
 • Ardından, fön makinesi veya saç kurutma makinesi yardımıyla saçınızın ısınmasını sağlamalısınız.  
 • Eğer yaz mevsimindeyseniz, bu işlem için Güneş'ten de yardım alabilirsiniz. Bu şekilde 1 saat boyunca Güneş'in altında kalmanız gerekir.  
 • Toplamda 1-2 saat bekleyerek saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulamalısınız. 
 • Eğer saçlarınız kuruysa, bu işlem sonrasında daha fazla kurumasını önlemek için nemlendirici krem veya yağ kullanmalısınız. Bu şekilde saçınıza işlem öncesinde ve sonrasında bakım yapmalısınız. 
 • Oksijenli suyu, istediğiniz tona ulaşana dek 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz. 
 • Oksijenli su, çok koyu renklerde dalgalı bir görünüme sebebiyet verebilir ancak kumral ve sarışınlarda daha etkili olur. 
 • Oksijenli su, papatya suyu ile de karıştırılabilir. Bu durumda, 1 ölçek papatya suyuna, yarım ölçek oksijenli su yeterli olacaktır.  

Perhidrol (oksijenli su) ile saç açarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Saçlarınız ne kadar koyu ise, oksijenli su uygulandıktan sonra açıldığı o kadar çok belli olacaktır. Ancak saçlarınız çok açık kahverengi veya koyu sarı ise, çok fazla etki elde edemeyebilirsiniz. Doğal esmer ve kumrallar, bu uygulamadan daha iyi sonuç elde ederler.  
 • Saçlarınızın zarar görmemesi için, uygulama öncesinde muhakkak iyice nemlendirmelisiniz. Ayrıca, öncesinde ve sonrasında saç bakımı yapmayı unutmayın. 
 • Saç renginizi açarken, karışımı etrafa ve özellikle derinize sıçratmamaya çalışın. Renk ve iz bırakabilir. 
 • Eğer oksijenli su kullandıktan sonra cildinizde bir dökülme veya herhangi bir sorun meydana gelirse, hemen bölgeyi bol su ile yıkayın ve derhal bir cilt doktoruna muayene olun.

Yorumunuzu Paylaşın