Makaleler

Okumayı Geliştirmenin Yolları? Daha Hızlı ve Daha İyi Okuma Becerileri İçin Tavsiyeler

Yazar: Mehmet KÖSE

Okumak bir insanın kelimeleri, düşünceleri ve fikirleri bir kağıt üzerinden, okuyucunun zaten bildiği bir şeye bağlamanın bir yoludur. Eğer okuyucu konu hakkında hiçbir şey bilmiyorsa, o zaman bir metni okumak daha zorlayıcıdır ve genellikle okuyucu metinden pek bir şey kazanmaz. İşte okumayı geliştirmenin birkaç ipucu.

  1. Etrafınızdaki dünyaya dair daha fazla şey öğrenin. Okuyucunun bilgi zeminini çeşitli kaynak materyaller okuma aracılığıyla genişleterek, okuyucu daha güçlü bir bilgi birikimine sahip olur. Ellerindeki bu bilgi birikimiyle okuyucu metni okurken daha fazlasını kazanır, bu da okumayı ve akılda tutmayı kolaylaştırır.
  2. Okuduğunuz şeye dikkatinizi verin. Okuyucular metne olan dikkatlerini, konsantrasyonlarını ve verimliliklerini kontrol altında tutabilirler. Okuduğu şeye dikkatini vermek okuyucunun bir fikri veya önemli bir bilgiyi kaçırıp kaçırmadığını anlamasına yardımcı olur. Okuyucu bir kere metne dikkatini vermeyi öğrendi mi, geriye dönüp bilgilerin üstünden geçmesi ve daha iyi anlaması da mümkün olur, ki bu da okumayı geliştirir.
  3. Kelime bilginizi arttırmak için uğraşın. Ortalama olarak bir insan 25 bin kelime bilebilir, üniversite mezunlarında bu 35 bin kelime olabilir. Daha fazla okuyarak ve bilinmeyen kelimeleri sözlükten bakarak okuyucu, okumasını daha da geliştirebilir. Bu da okuyucunun daha fazla okumasına ve daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur.
  4. Bir insan ne kadar okursa, okuma becerisini geliştirmesi de o kadar kolaylaşır. Daha fazla okudukça okuyucu Türkçe dilinin yazımda kullanılan yapılarına daha aşina olacaktır. Bu da okuyucunun metnin genelini olduğu kadar parçaları da daha iyi ve büyük bir kolaylıkla anlamasını sağlayacaktır.
  5. Soru sormaktan korkmayın. Eğer okuyucu bir çocuksa veya öğrenciyse, metinde geçen bilgilere dair soruları sınıf arkadaşlarına veya öğretmenlere sormak daha kolaydır. Okuyucu yetişkin olup okulla bağlarını kopardığındaysa bu biraz daha zordur. İnternet üzerinden, Google gibi, okuyucunun üzerinden geçtiği parçaya dair sorular sormak okumayı geliştiren şeylerdendir.
  6. Bir romanı veya edebi eseri tam anlamak için bir kere okumak ya nadiren yeterli gelir ya da hiçbir zaman. Bir kitabı tekrar okumak parçanın daha zengin bir şekilde anlaşılmasına ve parçadaki önemli gerçeklerin özetlenmesine yardımcı olur. Tekrar okumak aynı zamanda okuyucunun metni zaten okuduğunu ve ikinci defa okumanın metni değerlendirmek için okuyucuya daha fazla zaman sağlayacağını, daha fazla ayrıntı öğreteceğini garanti altına alır ve okuyucu meselenin ayrıntılarını ve verilen bilgileri daha iyi kavrar.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın