Makaleler

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Yazar: Hakan Kutluay

Öksürük, sebebi çeşitlilik gösteren, sonuçları ciddi olabilecek ve görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması gereken bir solunum yolu şikâyetidir. Solunum yollarına giren yabancı cisim, madde ya da içeride oluşan balgam, kan gibi maddeleri dışarı atmak için ses tellerinin kasılmasıyla oluşur.

Öksürük enfeksiyondan tutun da astıma kadar birçok sebepten meydana gelebilir. Dış etkenler yani bahar mevsimlerinde salınan polenler, sigara tumanı, toz da öksürüğe sebebiyet verebilir. Öksürüğün tedavisinde de dikkat edilmesi gereken şey, sizin öksürüğünüzün hangi hastalığa işaret ettiğini bulmaktır. 

Hafif öksürüğün yanında halsizlik, genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Eğer ki öksürüğünüz sık sık ve balgamlı oluyorsa, ayrıca buna ateş de eşlik ediyorsa bu, zatürre olduğunuz anlamına gelebilir. Aniden ortaya çıkan öksürük nöbetleri ise ciddi bir hastalık olan astımın habercilerinden biridir. 

Öksürük türleri;

 • Kuru Öksürük: Balgamın olmadığı, gırtlak, bronş iltihaplarında, verem başlangıcında görülen öksürüktür. Gülhatmi, ebegümeci gibi bitkiler kaynatılarak içilirse, bu öksürükler giderilebilir.
 • Balgamlı Öksürük: Daha ağır iltihaplarda öksürükle birlikte balgam görülebilir. Kekik, nane gibi bitkilerin kaynatılıp merhem yapılması ve kullanılması çare olabilir.
 • Nöbetli Öksürük: Derin ve gürültülü soluk almalarla görülen öksürük tipidir. Solunum yoluna giren yabancı bir madde sonucu ya da boğmacayla birlikte görülebilir.
 • Kısık Öksürük: Ani olarak ve kısık kısık gerçekleşen bu öksürük, hastaya bir hayli rahatsızlık verir. Gırtlakta tümör olduğunda ya da ses tellerine zarar veren verem gibi hastalıklarla birlikte görülebilir.
 • Sigara Öksürüğü: Sigara kullananlarda sıkça görülen bu öksürük tipi, iyi ihtimalle bronşit başlangıcına, kötü ihtimalle bronş kanserine işaret eder.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler

Hafif öksürükler, evde hazırlanabilecek basit bitki çayları yardımıyla engellenebilir. 

 • Ihlamur: Soğuk algınlığına birebir olduğu bilinen ıhlamur, kuru öksürüklere de faydalıdır.
 • Zencefil: Balgam söktürücü etkisi olan bu bitki, mide rahatsızlıklarına da faydalıdır. Sabahları hiçbir şey yemeden önce, bal ile karıştırılmış olan toz zencefil tüketilirse, öksürük  ve balgam şikayetlerinde azalma olacaktır.
 • Salep: Göğsü yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Bronşitler için oldukça faydalıdır.
 • Sarımsak: Pişirilerek yenilen sarımsak, öksürüğü kestiği gibi göğüs ağrılarını da hafifletir. Antibakteriyel etkiye sahip olan bitki, A ve C vitamini içermektedir. 
 • Adaçayı: Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bitki, aynı zamanda kuru öksürüğe de iyi gelir. Birkaç damla limon ile karıştırılmış soğuk adaçayıyla gargara yapılırsa, boğaz ağrılarına iyi gelir. 
 • Nane: Öksürük tedavisinde en etkili çaylardan biri geleneksel bir tarif olan nane limon çayıdır. 
 • Rezene: Rezene çayı, bronşit sebebiyle oluşan kuru öksürüklere iyi gelir. 

Bu çayları tüketirken dikkat edilmesi gereken şey, demleme olanlarını, ılık olarak tüketmek ve tatlandırıcı olarak bal kullanmaktır. Ayrıca ağır, sık ve yeşil balgamlı öksürüğü olanlar bitkilerden medet ummak yerine derhal doktora başvurmalıdır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın