Makaleler

Nazlı Çelik Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Nazlı Çelik Kimdir?

Star Tv Ana Haber spikeri Nazlı Çelik, 1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Çelik, annesi Semra Çelik’tir.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da Özel Dost Koleji’nde tamamlayan Nazlı Çelik, lise eğitimine İsviçre’deki The American Scholl In Switzerland yatılı okulunda devam etmiştir. Buradaki eğitimini de tamamlayan Çelik, Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston Emerson College’da televizyon, video ve psikoloji alanında eğitim almıştır. 

Burada televizyon bölümünün yanında psikoloji de okumuş ve çift daldan, onur listesinde mezun olmuştur. Nazlı Çelik, çok iyi derecede İngilizce ve İtalyanca biliyor.

Üniversite eğitiminden sonra Türkiye’ye dönen Ayşe Nazlı Çelik, meslek hayatına 1999 yılında NTV kanalında polis / adliye muhabirliği yaparak başlamıştır. 

NTV’deki görev süresi boyunca 1999, 2002 ve 2004 olmak üzere üç seçim programında Erdoğan Aktaş ile birlikte yer almıştır. Ayrıca bu dönemde, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olmuş, Beyaz Saray ve Pentagon’a yaptığı gezilerini içeren, televizyon gazeteciliği eğitimini tamamlamıştır. Yaklaşık 5 yıl süreyle bu görevi yaptıktan sonra 2005 yılında Star Tv kanalına geçiş yaparak önemli görevlerde yer almıştır. Çelik, önce Star Tv haber koordinatörlüğü yapmış daha sonra yine Star Tv’ de haber müdürlüğü görevini üstlenmiştir.

Nazlı Çelik’in Sunduğu Programlar

Başarılı haber spikeri Nazlı Çelik, 2011 yılından beri Star Tv Ana Haber Bülteni’ni sunmaktadır. Daha önce sunduğu programlar ise şunlardır:

 • NTV’ de, Erdoğan Aktaş ile Beraber ‘Seçim 1999’ Programı
 • NTV’ de, 1999-2005 Yılları Arasında, NTV Haber
 • NTV’ de, 2002 Yılında, Erdoğan Aktaş ile Beraber, ‘Seçim 2002’
 • NTV’ de, 2004 Yılında, Bahar Feyzan ve Erdoğan Aktaş ile Beraber, ‘Seçim 2004’
 • Star Tv’ de, 2005-2006 Yılları Arasında, ‘Nazlı Öztarhan ile Gece Haberleri’
 • Star Tv’ de, 2006 Yılında, Erdoğan Aktaş ile Beraber, ‘Kırmızı Koltuk’
 • Star Tv’ de, 2006-2008 Yılları Arasında ‘Ana Haber Bülteni’
 • Star Tv’ de, 2007 Yılında, Erdoğan Aktaş ile Beraber ‘Türkiye’nin Seçimi 2007’
 • Star Tv’ de, 2008-2011 Yılları Arasında, Hafta Sonu Haberleri’
 • Star Tv’ de, 2014 Yılında, ‘Nazlı Çelik ile Star’da Seçim 2014’

Nazlı Çelik’in Çalıştığı Televizyon Kanalları

Nazlı Çelik, meslek hayatına 1999 yılında NTV’ de başlamıştır. 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak katıldığı, içinde Beyaz Saray ve Pentagon gezilerinin olduğu bir eğitime katılmıştır. Daha sonrasında meslek hayatında başarılı ve istikrarlı bir şekilde ilerleyen Çelik, 2005 yılında Erdoğan Aktaş ile birlikte Star TV’ ye transfer olmuştur. 2008 yılında Uğur Dündar’ın Star Haberi sunmaya başladığı dönemde kısa bir süre muhabirlik yapmış, hemen sonrasında Murat Çelik’in Star TV’den ayrılması üzerine muhabirliği bırakarak, hafta sonu haberlerini sunmaya başlamıştır. 2011 yılında Uğur Dündar’ın Star Haber’den ayrılması ile Nazlı Çelik hafta içi Star Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başlamıştır. 

Nazlı Çelik’in Aldığı Ödüller

Türk televizyon dünyasının en başarılı kadın haber spikerlerinden biri olan Nazlı Çelik, aldığı ödüllerle de bu başarısını kanıtlamış ve toplumun her kesiminden taktir toplamıştır. Sunduğu ana haber programıyla geniş kitlelere ulaşabilen, programcılık ve sunuculuk alanında birçok ödüle layık görülen Nazlı Çelik’in aldığı bazı ödüller ise şunlardır:

Altın Kelebek,  En İyi Sunucu Ödülü, 2015

Nazlı Çelik, 16 yıllık meslek hayatında 4 kez Altın Kelebek Ödülü almıştır.  En son, ‘Altın Kelebek En İyi Sunucu’ ödülünü 2015 yılında alan Çelik, törende yaptığı konuşma ile törene katılan konukları duygulandırmıştır.

Haliç Üniversitesi, Yılın En İyi Haber Programı, 2015

Haliç Üniversitesi öğrencilerinin oyları ile her yıl gerçekleştirilen ve yılın en iyilerinin seçildiği ödül töreninde Nazlı Çelik,  ‘Yılın En İyi Haber Programı’ ödülünü almıştır.

Marmara Üniversitesi, Yılın En İyi Anchorwomeni Ödülü, 2015

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Türkçe Basın Kulübü tarafından düzenlenen Kayahan Medya Ve Sanat Ödülleri töreninde Nazlı Çelik ‘Yılın En İyi Anchorwomeni’ ödülünü almıştır.

Gündem Yaratan Cesur Haberci

Başarılı haberci Nazlı Çelik’in adını son dönemlerde daha da sık duymaya başladık. Sadece başarılarıyla değil, yaptığı haberlerden dolayı cesaretinden de söz ettirmeye başlamıştır. Bu cesur habercilik anlayışını yakın zamanda yaptığı önemli bir haber ile aktarmaya çalışalım.

Nazlı Çelik son dönemlerde artan terör olaylarını yerinde incelemek için Hakkâri’ye gitmiştir. Stüdyodan çıkıp, sahaya inen ve bizzat olayların yaşandığı yerde haber yapan Çelik’in bu haberi büyük yankı uyandırmıştır.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik başlatılan operasyonları yerinde izlemiştir. Operasyon görüntülerini haber yapıp yayınlayan Çelik’in bu haberi bazı çevreleri rahatsız etmiştir.

Haberin yayınlanmasının ardından Nazlı Çelik hakkında, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, dönemin Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi vermiş ve konuyu Türkiye Büyük Meclisi’ne taşımıştır.

Soru önergesinde Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in 6 Nisan 2016 tarihinde, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen Yüksekova’ya gidip operasyonları görüntülemiş ve bunu yayınlamıştır. Yüksekova’da yaşanan bu durum, bir gazetecinin şiddeti özendirici, insani değerleri incitici ve savaş kışkırtıcılığı yapmasına araç olmamalıdır ifadeleri kullanılmıştır.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın verdiği soru önergesinde şu sorular yer almıştır:

 • Operasyonların yapıldığı bölgede neden sadece belirli bir medya grubuna ve belirli gazetecilere görüntü alma hakkı verilmektedir?

 • Sadece reyting kaygısı ile yapılan bu haberde evlerin bomba ile havaya uçurulma görüntüleri, toplumsal birlik ve beraberlik anlayışı ile nasıl bağdaşmaktadır?

 • Habere konu olan görüntülerin servis edilmesi hangi ihtiyaç ve gerekçelere dayandırılmaktadır?

 • Star Tv’ye ve Nazlı Çelik’e görüntülerin çekilmesine ve yayınlamasına hangi kurum ve kişiler izin vermiştir?

 • Milletvekillerine, kanaat önderlerine ve STK temsilcilerine neden aynı izinler verilmemiştir?

 • Çatışmanın yaşandığı ortamda görüntü çeken ve bu görüntüleri servis eden DHA muhabirleri neden tutuklanmadılar?

 • Türkiye halklarının kanı üzerinden reyting amacıyla bu tür haberlerin yapılması hangi vicdani durumla örtüşmektedir ve durum ne kadar ahlakidir?

 • Yerel medya kanallarına uygulanan sansür ve tehditler bakanlığın bilgisi ve onayı doğrultusunda mı gerçekleşmektedir?

 • Ulusal yayın yapan diğer medya kanallarına ve muhalif gazetecilere olayları görüntüleme ve yayınlama hakkı verilecek midir?

Bu soru önergesinin ardından HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’a Nazlı Çelik’ten çok sert yanıt gelmiştir. Nazlı Çelik kendisine yönelik yapılan bütün iddialara tek tek cevap vermiş ve bu cevapları ile gündemin üst sıralarına oturmuştur.

Kendisine ‘kan üzerinden reyting yapıyor’ gibi birçok suçlamalar yöneltilen Çelik,  haber görüntülerini canlı yayında tekrar ekrana getirerek, habercilik tarihine geçecek olan şu açıklamayı yapmıştır:

Operasyondaki polis ve askerler figüran değil!

Habere konu olan görüntülerde patlayan bombalar herhangi bir film setine ait değildir. Operasyonların yapıldığı yerde bulunan binaların üzerindeki delikler de matkap deliği değildir. Bütün bu görüntüler gerçektir ve yaşandığı yer de Yüksekova’dır.

Özel Hayatı

Mesleğindeki başarısı kadar özel hayatıyla da zaman zaman gündeme gelen Nazlı Çelik, ilk evliliğini, 1999 yılında tanıştığı Vepa Group Yönetim Kurulu Başkanı Burak Öztarhan ile yapmıştır. 2002 yılında evlenen çiftin Kayra adında bir de kızları vardır. 10 yıl süren evliliğin ardından Nazlı Çelik 2012 yılında boşanmıştır. 

Nazlı Çelik ikinci evliliğini ise Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Serdar Bilgili ile yapmıştır. 14 Şubat 2015 tarihinde İspanya’nın Madrid şehrinde evlenen dünya evine girmiştir. Bu evliliği de çok uzun sürmeyen Çelik, 6 ay sonra boşanmıştır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın