Makaleler

Moldavit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Yazar: Hakan Kutluay
Moldavit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Günümüzde, yıldızlardan gelenlerin taşı olduğuna inanılan moldavit taşı, tektit grubunun yeşil üyesidir. Adını, ana madeninin bulunduğu Çekya’daki Moldau nehrinden almıştır. Yaklaşık 15 milyon yıl önce dünyaya düştüğü varsayılan bir gök cisminin parçası olduğu düşünülen moldavit, 1787 yılında keşfedilen ve volkanik kökenli bir taş olan obsidyene benzetilmiştir.

Moldavit Taşının Özellikleri

Doğal cam olan moldavit, silisyum-metal bileşiğidir. Bir tür amorf gök taşı olan moldavit, kırılmış camsı parçalardan oluşur. Şekilsiz, kristal bir yapıya sahiptir. Alüminyumtrioksit ve silisyumdioksit bileşiminden oluşmaktadır. Sadece Çekoslavakya’da bulunan ender ve değerli taşlardan olan moldavit, oldukça pahalı bir taştır. Yapısı bakımından girdaplı ve hava kabarcıklarıyla dolu olan moldavitin atmosfere girerken karşılaştıkları ani ısı sonucunda oluştukları düşünülmektedir. Bugüne kadar bulunmuş en büyük moldavit 265,5 gramdır ve parçacıkları nadir olarak 20 gramın üstündedir. Bütün burçları ama özellikle balık burcunu etkileyen moldavit taşı, kalp, alın ve boğaz şakralarında kullanılır.

Moldavit taşı bilimsel olarak ilk kez 1786 yılında Prag Üniversitesi profesörü Josef Mayer tarafından araştırılmıştır. Mezarlardan ve tarihi kalıntılardan tespit edildiği kadarıyla taş devrinde üreme sembolü olarak kullanılan moldavit taşına uzun bir süre anlam verilememiştir. Önce volkanik bir taş olduğu düşünülse de, bulundukları jeolojik bölgeyle herhangi bir şekilde ilişkilendirilememiş, 20. yüzyılın ortalarına kadar moldavitin meteorit ve oluşturmuş olduğu krater ihtimali üzerinde durulmamıştır. Günümüzde de nasıl oluştuğu konusu bir sır olan moldavitin 1 km çapında cam meteorit, 15 milyon yıl önce 70.000 km hızla dünyaya iri bir kütle olarak düşmüş, çarpışma sırasında oluşan ısıyla eriyerek yer kabuğundan yukarı fışkırmış ve parçacıklar halinde donmuştur. Bu parçacıkların, 400 km’lik bir alana yayılarak, tekrar dünya üzerine düşmüş olduğu düşünülmektedir. Moldavit taşı ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda değişik kimyasal özellikler göstermesi nedeniyle meteroit kökenli olduğu anlaşılmıştır. Rezervi az ve sınırlı sayıda olan bu değerli taşın sertliği 5-6,5 arşındadır.

Eski uygarlıklar, gördükleri yeşil renkteki her taşa zümrüt diyorlardı. Yarı şeffaf, yeşil ve şişe yeşili renginden dolayı moldavit taşına da zümrüt demişlerdir. Moldavitin zümrüt olmadığını, yeşil bir cam olduğunu öğrenenlerden biri de ünlü Fransız General Napolon Bonapart’tır. Ünlü mistik Nicolas Roerich ise moldavit kristalini kullanmış ve ona “agni magni” yani “ateşin incisi” adını vermiştir. Molvadit taşının bir diğer ismi de “şamballa taşı”dır. Ayrıca Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı kadehin, moldavit taşından oyularak yapıldığı kabul edilmektedir.

Yeryüzünde zümrüt ve elmastan daha az bulunan değerli kristallerden olan moldavitin en küçük parçası bile yüksek fiyatlara satılmaktadır. Özellikle Orta Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar, yüz yılı aşkın bir süredir Moldavit taşının iyi şans getirdiğine inanmakta ve süs takısı olarak kullanmaktadırlar. Çek kültüründeki bir inanışa göre ise moldavit, ilişkilere mutluluk getirdiği için değerli bir taştır. Bu taşı kullananlar, ruhlar alemiyle telepatik olarak iletişime geçebildiklerine inanmaktadırlar. Moldavit taşı doğada gruplar halinde bulunmaz, tek tek dağılmış halde bulunur. Ayrıca bulunan hiçbir taş birbirine benzemez.

Moldavit Taşının Faydaları

 • Verimlilik, iyi şans ve doğurganlık için kullanılan moldavit, yeni bir hayat taşıdır. Diğer değerli taşlara göre enerji salınımı daha kuvvetlidir. 
 • Uyku düzensizliklerine, uyuyamama (insomnia) hastalığına ve huzursuz bacak sendromu hastalığına iyi gelir. Uyku problemi yaşayan kişiler yastığının altına moldavit taşı koyarsa daha rahat bir uyku geçirebilir.  
 • Sakinleştirici özelliğe sahip olan moldaviti avucuna alan bir kişi, yoğun bir sıcaklık hisseder. Hem ruhsal hem de duygusal sakinleştiricidir. Kişinin vücudunu onarır ve enerjiyle dolmasına yardımcı olur. 
 • Şefkat ve merhamet duygularının gelişmesine yardımcı olarak, kişiyi sevecen, şefkatli ve merhametli olmaya teşvik eder.  
 • Kullanan kişilerin anlama ve kavrama yeteneklerini arttırır.  
 • Moldavit taşı, evrenin mistik ruhlu insanları ve şifacılar tarafından uzun yıllar kullanılmıştır. Bunun nedeni ise varlığın tanrısal özüne kavuşmasını kolaylaştırmak için moldavitin enerjisinden yararlanmaktır. 
 • Moldavit, bedende biriken gereksiz elektriğin toprağa aktarılmasını sağlar. Bu nedenle topraklama taşı olarak da bilinir. 
 • Moldavit, bedenin tamamını güçlü bir şekilde evrensel enerjilere açar. Ayrıca astral seyahatler içinde kullanılmaktadır. 
 • Yaşamı pozitif yönde değiştirmeye yardım eder.  
 • Birbirine zıt duyguları, insanlar arasındaki ilişkiyi ve duygusallıkla maddi gerçeklikleri uyumlu hale getirir.  
 • Solunum yolu hastalıklarında ve gribal enfeksiyonlarda tedavi edici özelliğe sahiptir. 
 • Enerji titreşimleri çok güçlü bir taş olduğundan, kişiye gözle görülmeyen şeyleri görme kudreti verir. 
 • Şakralardaki enerji blokajlarını çözerek, değişimi ve yeni bir gelişim mertebesi sembolize eder. 
 • Alın şakrasına konulduğunda çok etkili bir taş olan moldavit taşı, problemlere ani ve sıra dışı çözümler getirmenizi sağlar. 
 • Hislerimizi kuvvetlendirir ve koşulsuz sevgiye ulaşmak için en ideal taştır. 
 • Kişiyi, gelecek endişesinden ve maddi bağımlılıklarından uzaklaştırır. 
 • Rüyada ya da meditasyonda beden dışı deneyimler yaşatarak, boyutlar arası iletişim kurmaya yardımcı olur. 
 • Kişinin ruhsal farkındalık sınırını aşmasına yardımcı olur. 
 • Moldavit kişiye, özgün bir ruhsal yaratık olduğunu ve mevcut olma amaçlarını algılamasına yardımcı olur. 
 • Moldavit taşı, baş bölgesine uygulandığında baş ağrısının azalmasına yardımcı olur. 
 • Anemi hastalarında kullanılması önerilir. 
 • Astrolojide, tarot açılımlarında kullanılır ve şaşırtıcı sonuçlar alındığı söylenir. 
 • Moldavit taşını, kadınların çocuk sahibi olma şanslarını arttırmaktadır. 

Moldavit Taşının Bakımı ve Temizliği

Sertlik derecesi düşük bir taş olan moldavit, temizlenmesi ya da yüklenmesi gereken bir taş değildir. Eğer uzun süre kullanılmışsa kısa bir süre güneşte bekleterek ya da toprağa gömerek temizleyebilirsiniz. Moldavit, su veya sirkeli suyla silerek kesinlikle temizlenmez. Takı veya kazantaşı olarak tedarik edilebilen moldavitin enerjisi kullanan kişiyi etkiler ve hiçbir olumsuz enerjiden etkilenmez. Aşırı reaksiyonları önlemek için moldavit taşınızı sürekli kullanmamalısınız.

Yorumunuzu Paylaşın