Makaleler

Londra'nın En Popüler 7 Pazarı

Yazar: Büşra Sunal
Londra'nın En Popüler 7 Pazarı

Avrupa’nın en ilgi çekici şehirlerinden bir tanesi olan Londra birbirinden önemli müzelere, çok sayıda mağazanın yer aldığı dünyaca ünlü caddelere, yıllardır sahne alan ve zaman zaman yenileri de eklenen müzikallere, dünya lezzetleri sunan restoranlara, çok sayıda dil okulu ve üniversiteye, şehrin dört bir köşesine yayılmış parklara ve eşsiz sanat galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. Londra’da hemen hemen herkesin ilgisini çeken bir şeyler bulunmaktadır ve bu nedenle de şehir dünyanın birçok ülkesinden turisti ağırlamaktadır. Londra denildiğinde akla gelen bir diğer şey ise şehrin çeşitli noktalarına dağılmış pazarlarıdır. Londra, pazarlar konusunda diğer birçok Avrupa şehrini geride bırakmaktadır. Antikalar, dünya lezzetleri, vintage giysiler ve çantalar, çiçekler, el işi ürünler, takılar, kitaplar, müzik aletleri ve çok daha fazlası Londra’daki pazarlarda ziyaretçilerini beklemektedir. Yani bu pazarlarda moda da vardır, sanat da, tarih de, müzik de, yemek de, çiçek de…

İlk akla gelen pazarlar Portobello Road Market, Borough Market ve Camden Market olsa da Londra’daki pazarlar elbette bunlarla sınırlı değildir. Londra’nın en popüler pazarlarını sizler için derledik. Keyifle okumanızı diliyor ve Portobello Road Market ile başlıyoruz…

Portobello Road Market

portobello road market

1800’lerden beri pazar olan Portobello Road 1950’lerde antikaları ile ünlü olmaya başlamıştır. Bugün ise hem semtin yerlilerini hem de turistleri misafir eden oldukça popüler ve ilgi çekici bir pazardır. Bu pazarda antikalar, yiyecekler, posterler, giysiler, seramikler ve müzikle ilgili çeşitli ürünler satılmaktadır. Portobello Road Market’in ana günü cumartesi olup ikinci en yoğun gün de cuma günüdür. Bununla birlikte pazartesiden perşembeye de daha küçük bir pazar ziyaretçileri beklemektedir. Ayrıca perşembe günleri pazar sadece yarım gün olmakta ve öğlen 1’de kapanmaktadır. Portobello Road Market’e gelmek isteyenler Notting Hill Gate ya da Ladbroke Grove metro istasyonlarını tercih etmektedirler.

Londra tur kitaplarının çoğunda yer alan Portobello Road Market özellikle antika meraklılarının ilgisini çekmektedir. Ancak burada satılan ürünlerin antikalarla sınırlı olmayışı Londra’yı ziyaret eden turistlerin çoğunun en azından birkaç saatini buraya ayırmasını sağlamaktadır.

Columbia Road Flower Market

columbia road flower market

Çiçekleri seviyorsanız ve vaktiniz varsa pazar gününün birkaç saatini Columbia Road Çiçek Pazarı’na ayırabilirsiniz. Özellikle havanın güzel olduğu günlerde daha da ilgi çekici hale gelen bu pazar adından da anlaşılacağı üzere rengarenk çiçeklere ev sahipliği yapmaktadır. Tezgahların arasında dolanıp çiçekleri inceleyebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir, burada yer alan butiklerden alışveriş yapabilir ve kafelerden bir tanesinde mola verebilirsiniz. Columbia Road Çiçek Pazarı’na mümkün olduğunca erken gitmenizde fayda vardır, çünkü erken saatler genellikle pazarın en iyi zamanlarıdır. Ayrıca özellikle havanın güzel olduğu günlerde saatin ilerlemesiyle birlikte pazar kalabalık olabilmektedir. Hem böylelikle çiçeklerin arasında dolandıktan sonra butikleri keşfetmek ve cafe ya da restoranlarda bir şeyler atıştırmak için de vaktiniz kalacaktır. (Columbia Road Flower Market pazar günleri sabah 8’de açılıp öğleden sonra 3 civarında kapanmaktadır).

Columbia Road Çiçek Pazarı’nın çok özel bir atmosferi vardır ve etraf ilgi çekici birçok şeyle doludur. Buraya geldiğinizde acele etmemeye, etrafı gözlemlemeye ve bol bol fotoğraf çekmeye çalışın.

Camden Market


Londra’nın en renkli yerlerinden bir tanesi olan Camden Town birden fazla pazar alanına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca pazarlar dışında da çeşitli ürünlerin satıldığı mağazalar ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. The Stables ve The Lock Camden Town’daki 2 önemli pazardır. The Stables’da çeşitli dünya mutfaklarından yiyecekler, çeşit çeşit giysiler, vintage ürünler, antikalar, aksesuarlar ve takılar satılmaktadır. Haftanın 7 günü açık olan Camden Lock Market’te de vintage giysilerin, el yapımı takıların, hediyelik eşyaların ve çok daha fazlasının satıldığı dükkan ve tezgahlar yer almaktadır.

Camden Town’a adım atar atmaz rengarenk mağazalar, binaların dış cephelerindeki ilgi çekici figürler ve dövmeli, piercingli gençler dikkatinizi çekecektir. Eğer yeterli vaktiniz varsa Londra’nın bu hareketli, renkli ve diğer yerlerden farklı bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Gerek ana caddedeki gerekse pazarlarındaki yüzlerce mağazanın en azından bir kısmını gezebilir, dünya lezzetlerinden tadabilir, Regent’s Canal’ın çevresinde zaman geçirebilirsiniz.

Borough Market

borough market

Londra’nın en eski yiyecek pazarı olan Borough Market dinamik yapısı, çeşit çeşit lezzetleri ve etrafa yayılan mis gibi kokuları ile hem Londra sakinlerinin, hem turistlerin, hem de gurmelerin ilgisini çekmektedir. Tren yolunun altına kurulu bu pazarda sebze ve meyveler, süt ürünleri, kahveler, çikolatalar, makaronlar, et ve balık, kekler, ekmekler ve çok daha fazlası ziyaretçileri beklemektedir. Borough Market’ten daha sonra yemek için sebze, meyve, ekmek gibi ürünler satın alabilir ya da hemen oracıkta leziz etlerin, balıkların, pastaların ya da diğer birçok lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Farklı bir gün geçirmek, binlerce farklı lezzetin arasında kaybolmak, bir gurme misali çeşitli lezzetleri tatmak, böylesine dinamik ve orjinal bir atmosferi deneyimlemek isteyenler için Borough Market güzel bir seçim olabilir.

Covent Garden Market

covent garden market

Covent Garden, Londra’nın en çok turist çeken noktalarından bir tanesidir. Sokak sanatçıları, müzikallerin sahnelendiği salonları, restoran ve kafeleri, mağazaları ve pazarları ile dikkat çeken Covent Garden özellikle hafta sonları oldukça kalabalıklaşmaktadır. Covent Garden üç farklı pazara ev sahipliği yapmaktadır: Apple Market, East Colonnade Market ve Jubilee Market.

Apple Market’te İngiliz yapımı el sanatları ve aksesuarlar, takı, deri ürünler ve daha fazlası satılmaktadır. East Colonnade Market’te el yapımı sabun, takı, hediyelik eşya, el çantaları, el örgüsü çocuk giysileri ve şekerleme gibi ürünler satılmaktadır. Jubilee Market’te satılan şeyler ise günlere bağlı olarak değişmektedir. Pazartesi günleri pazarda antikalar yer almaktadır. Salı gününden cuma gününe kadar genel bir pazar vardır ve bu günlerde pazarda giysiler ve ev eşyaları satılmaktadır. Hafta sonları ise pazarda sanatsal ürünler ve el işi ürünler sunulmaktadır.

Özellikle havanın güzel olduğu bir hafta sonu Covent Garden’a gidecek olursanız keyifli ve dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz. Burada olduğunuz süre boyunca ise sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir, kafelerden bir tanesinde bir yandan kahvenizi yudumlarken diğer yandan Covent Garden’ın çok renkli ortamını gözlemleyebilir, burada yer alan pazarlardan hem kendiniz hem sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

Old Spitalfields Market


Liverpool Street Station’a ortalama 5 dakika yürüyüş mesafesinde yer alan Old Spitalfields’te çok sayıda mağaza ve çeşitli ürünlerin satıldığı standlar yer almaktadır. Old Spitalfields’te giysiler, antikalar, aksesuarlar ve çok daha fazlası ziyaretçileri beklemektedir. Ayrıca çevrede bir şeyler yiyip içmek için de birçok yer bulunmaktadır.

Pazar günleri standlarda ürün çeşitliği artar ve ailenin tüm fertleri için bir şeyler bulabilmek mümkündür. Siz de pazar günü birkaç saatinizi Old Spitalfields Market’e ayırarak hem kendinize hem de sevdiklerinize bir şeyler satın alabilir, çevredeki cafelerde birşeyler atıştırabilirsiniz.

Brick Lane Market


Brick Lane Market’i ziyaret etmek için en iyi gün pazar günleridir. Diğer günlerde de çevredeki mağazalar ve restoranlar açıktır, ancak pazar günleri oldukça hareketli bir atmosfer vardır. İkinci el eşyaların satıldığı onlarca tezgah, atmosferi daha da hareketlendiren sokak sanatçıları ve çok daha fazlası pazar günleri Brick Lane Market’e gelecekleri beklemektedir. İkinci el mobilyalar, farklı giysiler, süs eşyaları, eski dergiler, antikalar Brick Lane pazarından satın alabileceğiniz şeylerden bazılarıdır.

Pazar günü Brick Lane Market’i ziyaret ederek renkli bir gün geçirebilirsiniz. Bir şey satın almasanız da binlerce ürünün yer aldığı pazarda gezinebilir, etrafınızdaki insanları gözlemleyebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Pazar günleri Brick Lane’de gün oldukça erken başlar ve saatler ilerledikçe kalabalık artar. Sİz de günün erken saatlerinde rotayı burayı çevirebilir ve bu cıvıl cıvıl, hareketli, orjinal, ilgi çekici yerde en az birkaç saatinizi geçirebilirsiniz.

Son Olarak…

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Londra pazarlar bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bu pazarların büyük çoğunluğu hem Londra’da yaşayanlar, hem de turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Yukarıda Londra pazarlarının en popülerlerini sizlerle paylaştık. Ancak tahmin edersiniz ki Londra sokakları çok daha fazla pazara ev sahipliği yapmakta ve şehrin birçok noktasında planlamasanızda bir pazara denk gelinebilmektedir.

Eğer yakın zamanda Londra’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Londra pazarlarından en az birkaç tanesini gezilip görülecek yerler listenize ilave etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle hem o pazarı gezmiş, hem pazarın yer aldığı bölgeyi görmüş, hem de başka yerde bulamayacağınız ürünlerle karşılaşmış olursunuz.

Bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyor ve kapanışı Mark Twain’in meşhur cümlesiyle bitiriyoruz:

Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin.

Kaynaklar

https://www.oldspitalfieldsmarket.com/about-the-market/
http://www.visitlondon.com/things-to-do/shopping/market/londons-top-markets#hfoQcQFLKovjS5PH.97
http://www.streetsensation.co.uk/markets.htm
https://theculturetrip.com/europe/united-kingdom/england/london/articles/londons-best-sunday-markets/
https://www.timeout.com/london/shopping/columbia-road-flower-market

Yorumunuzu Paylaşın