Makaleler

Londra'nın En İyi Müze ve Galerileri

Yazar: Büşra Sunal
Londra'nın En İyi Müze ve Galerileri

Londra; sanat, tarih ve kültür bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Her sene milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bu şehir çok sayıda önemli müzeye ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Sanat severler, tarih meraklıları ve farklı kültürleri keşfetmek isteyen kişiler için Londra zengin içeriğe sahip müzeleriyle ve galerileriyle muhteşem bir seçim olacaktır.

Şehirde o kadar çok müze ve galeri var ki hepsini bir yazıya sığdırmak oldukça zor. Bu nedenle bunların arasından en önemlilerini sizlerle paylaşacağız.

British Museum

british museum

Londra Müzeleri denildiğinde ilk akla gelen müzelerin başında British Museum yer almaktadır. Şehrin merkezinde bulunan bu müze dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Dünyanın en eski müzelerinden bir tanesi olan British Museum muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müzeyi ilk kez ziyaret edenler genellikle mumyaları merak etmekte ve öncelikle o kısma yönelmektedirler. Ayrıca British Museum denildiğinde Rosetta Taşı ve Parthenon heykelleri gibi şeyler de akla gelmektedir. Çok sayıda uygarlığa ait eseri barındıran, her bir odasıyla sizi şaşırtabilecek British Museum aynı zamanda özel sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. British Museum’ın içerisinde çeşitli ürünlerin satıldığı bir mağaza ve birşeyler yiyip içebileceğiniz bir restoran da bulunmaktadır.

Victoria and Albert Museum (V&A)

victoria and albert müzesi

Kendi alanında ve türünde rakipsiz koleksiyonlara ev sahipliği yapan V&A sanat ve dizayn konusunda dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesidir. V&A; dünyadaki en kapsamlı ve en büyük giysi koleksiyonunu görebileceğiniz bir müze olması ile de bilinmektedir. Koleksiyonun anahtar parçalarından bazıları 17.yüzyıl elbiseleri, 18.yüzyıl “mantua” giysileri ve 1930’ların gece giysileridir. V&A Müzesi’ni ziyaret edecekleri bekleyen diğer şeylerden bazıları ise Gilbert Koleksiyonu, 1852’den bu yana edinilen fotoğraflarla oluşturulmuş kapsamlı ve önemli bir fotoğraf koleksiyonu, Tiyatro&Performans koleksiyonları, 5000 yıldan fazla bir periyodu kapsayan tekstil ve moda koleksiyonu, kapsamlı bir mücevherat koleksiyonu, rakipsiz bir seramik koleksiyonu ve yine oldukça kapsamlı bir cam koleksiyonudur. Londra’daki diğer birçok müze gibi V&A Müzesi’ne de giriş ücretsizdir. Ancak özel sergilere katılım için belirli ücretler talep edilmektedir. 

The National Gallery

national gallery

Londra’nın en önemli noktalarından bir tanesi olan Trafalgar Meydanı’nda yer alan National Gallery 2000’den fazla resme ev sahipliği yapmaktadır. Burayı ziyaret edenler Leonardo da Vinci, Renoir, Botticelli, Cezanne, Rembrandt ve Van Gogh gibi sanatçılara ait resimleri görme şansını yakalamaktadırlar.

Tate Modern

tate modern

Modern ve çağdaş sanat meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken müzelerden olan Tate Modern “Bankside" adı verilen bölgede yer almaktadır. Picasso, Warhol, Matisse, Cezanne, Bourgeois ve Dali gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz Tate Modern’e gelmişken terasta yer alan Tarrace Bar’a uğrayabilir ve burada Thames nehrine karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Tate Britain


1500’ten günümüze Britanya sanatına ev sahipliği yapan Tate Britain Millbank’ta yer almaktadır. Hogarth, Whistler, Gainsborough ve Millais’e ait sanat eserlerini görebileceğiniz Tate Britain ayrıca modern ve çağdaş sanatçılardan Francis Bacon, Lucian Freud ve Damien First’ün eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Tate Britain’daki bir diğer ilgi çekici bölüm ise Joseph Mallord William Turner’a ait koleksiyondur. Bunlara ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapan Tate Britain Londra’yı ziyaret edenlerin uğraması tavsiye edilen müzelerdendir. Birbirinden farklı ürünlerin satıldığı mağaza, kahve molası verebileceğiniz bir cafe ve birşeyler yiyebileceğiniz bir restoran da Tate Modern’de sizleri beklemektedir.

Natural History Museum

natural history museum

Etkileyici bir binaya sahip olan Natural History Museum botanik, zooloji ve mineraloji gibi alanlarda uzmanlaşmıştır. NHM birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Dinazor iskeletleri sergisi, fosiller, değerli taşlar, mineraller ve çok daha fazlası ile Natural History Museum ziyaretçilerini beklemektedir.

Imperial War Museum

imperial war museum

IWM Londra; 1. Dünya Savaşı’ndan günümüze, yaşamları savaşla şekillenmiş kişilerin hikayelerini anlatmaktadır. Lambeth Road’da yer alan müzeye girişler ücretsizdir.

London Transport Museum

london transport museum

Ulaşım konusunda oldukça başarılı bir şehir olan Londra’nın böyle bir müzeye ev sahipliği yapmasına şaşırmamak gerekir. Londra’nın ulaşım tarihi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bu müze Covent Garden’da yer almaktadır. Müzenin içerisindeki mağazada posterler, hediyelik eşyalar, kitaplar, ev eşyaları ve daha birçok farklı ürün satılmaktadır.

National Maritime Museum

national maritime museum

Görsel: waitamoment

Greenwich’de yer alan National Maritime Museum dünyanın en büyük denizcilik müzesidir. Girişlerin ücretsiz olduğu müze özellikle denizcilikle ilgili kişiler tarafından ziyaret edilmektedir.

Science Museum

science museum

South Kensington’da yer alan Science Museum Avrupa’nın en çok ziyaret edilen bilim ve teknoloji müzesidir. Müzede 15.000’den fazla eşya sergilenmekte olup, bunlardan bazıları Stephenson’s Rocket ve Apollo 10 kumanda kapsülüdür. Girişin ücretsiz olduğu müzede bazı özel sergiler, uçuş simülatörü ve IMAX biletleri ücrete tabidir.

Saatchi Gallery


Saatchi Gallery’deki sergilerin büyük çoğunluğu, eserleri Birleşik Krallık’ta nadiren görülmüş ya da hiç görülmemiş genç sanatçılara ve uluslararası sanatçılara odaklanmaktadır. Galeride ayrıca bir kitap mağazası ve bir cafe de bulunmaktadır.

Londra’daki Diğer Müze ve Galeriler

Londra yukarıda belirttiklerimiz dışında da çok sayıda müze ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları Museum of London, Barbican Art Gallery, Museum of London Docklands, National Portrait Gallery, Design Museum, Charles Dickens Museum, Freud Museum, Fashion and Textile Museum, Guildhall Art Gallery, Sherlock Holmes Museum, Hayward Gallery, Whitechapel Art Gallery, Wimbledon Lawn Tennis Museum ve South London Gallery’dir. 

Londra’nın müze ve galerileri bunlarla da sınırlı kalmamakta, liste uzayıp gidebilmektedir.

Son Olarak…

Ziyaret etmeyi planladığınız müze ya da galeri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, giriş çıkış saatlerini ve adreslerini öğrenmek, özel sergilerin ne zaman düzenlendiği ve katılım ücretinin ne kadar olduğu gibi bilgileri edinmek, içlerindeki mağaza ve cafe gibi yerler hakkında kafanıza takılanları öğrenmek için bu müze ve galerilerin websitelerini inceleyebilirsiniz. Bu websitelerinin çoğu ilgili yer hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır.

Sanat, tarih ve kültür dolu günler dileriz…

Kaynaklar

http://www.visitlondon.com/things-to-do/sightseeing/london-attraction/museum/top-museums-and-galleries-london#U3s3Mjoe5qtOhjsf.97
https://www.timeout.com/london/attractions/top-london-museums
http://www.travelchannel.com/destinations/united-kingdom/london/articles/londons-best-museums
artuk.org

Yorumunuzu Paylaşın