Makaleler

Ku Klux Klan Nedir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ku Klux Klan Nedir?

İzlediğimiz bir çok Amerikan filminde,  başlarına geçirdikleri beyaz kukuletalar ile dikkat çeken Ku Klux Klan, 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulan ve uzun süre boyunca faaliyetlerini sürdürmüş ırkçı bir gruptur.

ABD’nin Tennessee Eyaleti’nde 24 Aralık 1865 tarihinde kurulduğu düşünülen Ku Klux Klan, Amerikan İç Savaşı’nın bitimiyle beraber zenciler aleyhine yaptıkları propagandalar ve yasadışı terör faaliyetleri ile adlarından söz ettirmiştir. Beyaz ırkın üstünlüğüne inanan ve aynı zamanda zencilere şiddet dolu saldırılarda bulunan Ku Klux Klan örgütünün kurucu üyeleri; John D. Kennedy, Binbaşı James R. Crowe, Yüzbaşı John C. Lester, Calvin Jones, Frank O. McCord ve Richard R. Reed’tir.

Amerikan İç Savaşı öncesinde kurulan Altın Çember Şövalyeleri(Knights of the Golden Circle) isimli gizli tarikatının birçok üyesi, aynı zamanda Ku Klux Klan üyesidir. Günümüze dek hakkında birçok film ve belgesel çekilen, birçok makaleye ve kitaba konu olan örgüt, iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960 yıllarında tekrar güç toplamış ve günümüze dek faaliyetlerini sürdürmüştür.

Eski bir Nazi taraftarı olan David Duke gibi bir kişi tarafından da yönetilen Ku Klux Klan örgütü, 1800′lerin sonlarında ve özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinde zencilere yönelik birçok saldırıda bulunmuştur. Örgüt, Afrika kökenli Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına çok sayıda saldırı düzenlemiş ve işkence etmiştir.

Amerikan İç Savaşı sonrasındaki, ‘beyazlar ve siyahlar eşittir’ düşüncesinin yaygınlaşması ile beraber örgütün faaliyetleri de azalmaya başlamıştır. Günümüzde ABD’nin farklı eyaletlerinde gizlilik içinde toplantılarına devam ettiği iddia edilen Ku Klux Klan örgütünün, 19. yüzyılın sonlarındaki görkemli ve vahşet dolu günlerine dönmek adına faaliyet düzenlediği söylenmektedir.

Amerikan İç Savaşı sonrasında yayılan düşünceleri asla kabul edemeyen Ku Klux Klan örgütü, uzun yıllar öncesine ait, sömürgecilik ve köleleştirme zihniyetini takip eden ilkel bir mantığa sahiptir.

Ku Klux Klan Örgütü’nün özellikleri;

  • Ku-Klux Klan ırkçı örgüt, K.K.K. kısaltmasıyla tanınır.
  • Kurucusu Büyük Büyücü olarak bilinen Nathan Bedford Forrest’tır. Örgüt içinde  iç savaş öncesi kurulmuş olan "Knights of the Golden Circle" (Altın Çember Şövalyeleri) adlı gizli cemiyetin üyeleri çoğunluktadır.
  • Günümüzde dört milyon üyesi olduğu sanılmaktadır.
  • Günümüzde yerel anlamda faaliyet göstermektedir.
  • Ku-Klux Klanlar geniş kollu, uzun bir cübbe ve ikisi göz, ikisi de ağız, burun için delikleri bulunan kukuleta denen başlık giyerler. 
  • Örügütün faaliyetleri Texas, Mississippi, Alabama, Arkensas, Florida, Lousianen ve Güney Carolina gibi eyaletlerde gerçekleşmiş, üyeler binlerce zenciyi katletmiştir.
  • Bu teşkilat sadece zencilere değil aynı zamanda Yahudi, Katolik ve diğer yabancılara da saldırır.
  • Ku-Klux Klanların faaliyetleri 1928'de yasaklanmıştır. Ancak faaliyetleri az da olsa görülmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın