Makaleler

Kreatin Ne İşe Yarar?

Yazar: Hakan Kutluay

Son yıllarda gerek sağlık, gerek iyi bir fizik açısından birçok insanın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen vücut geliştirme, fitness, egzersizlerin yanında, beslenmeyle birlikte ek olarak alınan maddeler de çok göz önüne çıkmaya başladı. Dikkat edilmesi gereken mesele ise, bu takviye maddelerin birçoğunun maalesef yarardan çok zararının olması…

20 yıl öncesinde takviye besinleri neredeyse yokken, bugün bu maddeleri her köşe başında, her spor salonunun vitrininde, hatta marketlerde bulmak mümkün. 80’li yıllardan itibaren ithalatının serbest kaldığı bu maddeler piyasada büyük bir yer kaplıyor.

Kullanımı sağlık açısından şüpheli görünen bu takviyelerden en çok ilgi uyandıranlarından biri de Kreatin. Kreatinden bahsedebilmek için öncelikle kreatin fosfattan bahsetmek gerekir ki bu, vücudun hareket için ihtiyaç duyduğu enerjinin yani ATP’nin en kısa sürede üretilmesini sağlayan bileşimdir. Oksijene ihtiyaç duyulmadan üretilen bu enerji, kısa ve patlayıcı hareketlerde büyük rol oynar. Genelde bu hareketler sporcuların etkinlikleri sırasında, örneğin ağırlık kaldırma, rebound yapma ya da beyzbol sopasına vurma gibi hareketlerdir. Kreatin de vücudun kendisinin üretebildiği bir aminoasittir. Hayvansal gıdalar yoluyla alınabilen bu aminoasit vücutta depolanabilir.  Vücuda alınan daha fazla kreatin daha fazla kreatin fosfat ve dolayısıyla daha yüksek enerji anlamına gelir. Böylece hızlı aktiviteler ile kasılan kaslar daha kreatin fosfat depolayarak daha seri tepkiler vermeye başlar.

Kreatin tüm memelilerin vücutlarında bulunan bir aminoasit olması sebebiyle kreatin ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu kırmızı et ve balık tüketmektir. İnsan vücudu sağlıklı beslenmeyle günlük olarak 1 gram kadar kreatin sağlayabilir. Ama kasların ihtiyaç duyduğu kreatin oranı bunun çok daha fazlasıdır. Kasların ihtiyaç duyduğu kreatin günlük olarak 5-6 gramdır. Bu miktarı et ve balıktan elde etmek gerek maddi gerekse sağlıksız olması açısından mümkün değildir. Bu yüzden dayanıklılık ve kuvvet gerektiren sporlarla uğraşanlar genelde kreatin takviyesine başvurmaktadır.

Kreatin kullanımı kişinin kafasına göre yapmaması gereken bir şeydir. Sporcular için gerekli önerileri yapan doktorlar vardır muhakkak ama sırf kişi egzersiz yapıyor diye kreatin kullanımına da başlamamalıdır.

Doktor ya da bir uzman tarafından kreatin takviyesi alması önerilmiş kişi, ilk haftalarda kilosu başına 300 mg. Kadar kreatin takviyesi almalıdır, bu evre yükleme evresi olarak bilinir. Bu evrenin bitiminde doz 100 mg.’a indirilmelidir. Ayrıca bu dozlar tek seferde olmamak kaydıyla küçük dozlar halinde alınmalıdır. Böylece vücudun kreatini emilimi çok daha iyi olacaktır. Dönem dönem kullanıma ara verilmeli, vücudun kreatini kendisinin üretmesine yardımcı olunmalıdır. 

Yorumunuzu Paylaşın