Makaleler

İyi Bir Veli Toplantısı İçin 10 Tavsiye

Yazar: Mehmet KÖSE

Tipik olarak veli toplantıları yılda iki kez gerçekleşir. Bu özel görüşme genellikle 15-30 dakika sürer. Başarılı ve bilgi alıcı bir toplantı için bu 10 hazırlık tavsiyesini kullanın.

1. Çocuğunuzu toplantıya getirmeyin. Çocuğunuz yanınızdayken dürüst bir tartışma yapmanız mümkün değildir.
2. Çocuğunuzun takımının bir üyesi olduğunuzu unutmayın. Paylaşmak için değerli bilgileriniz vardır!
3. Öğretmene sormak istediğiniz soruların listesini yapın. Ve bu soruları sorduğunuzdan emin olun.
4. Çocuğunuz hakkında gerçekçi olun. Öğretmen çocuğunuzun başarılı olduğu alanları ve çalışması gereken konuları belirtecektir.
5. Eğer öğretmen kaygılı olduğu bir konuya değinirse, tavsiye isteyin. Ve daha belirgin olun: Matematikle ilgili sorun yaşamak çok geneldir ama uzun basamaklı bölmelerde sorun yaşamak daha belirgindir. Hangi materyalleri öneriyor' Bu materyalleri nereden temin edebilirsiniz' Özel bir öğretmen gerekir mi' Okul tarafından sunulan ücretsiz kaynaklar mevcut mu'
6. Çocuğunuzun sınıf tayfında nereye düştüğünü sorun. Vasatın üstünde mi, vasat mı, vasatın altında mı' Onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek servisler mevcut mu, mesela yetenekliler programı gibi.
7. Çocuğunuzun okul hakkında neler söylediğini öğretmene iletin.
Bilgisayar dersini seviyor mu' Bir kabadayıdan mı yakınıyor' Tahtayı görmekte mi zorlanıyor' Çocuğunuzun en sevdiği öğretmen kim'
8. Evdeki değişikliklerden bahsedin, yeni doğan bir kardeş, taşınma, ölüm, boşanma, uzun süreli hastalık, finansal zorluk vb. Bu tip olaylar bir çocuğun davranışını ve ilerlemesini beklenmedik bir şekilde değiştirebilir.
9. Ayrılmadan önce eğer not, kâğıt, kart gibi şeyler verilmişse bundan emin olun. Bunları çocuğunuza açıklamanız gerekebilir.
10. Çocuğunuza öğretmenin söylediği olumlu şeylerden birini iletin. Bu onu çok mutlu edecektir!
Toplantı sırasında tartışılan konular hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız öğretmenden randevu alabilirsiniz. Resmi veli toplantılarıyla sınırlı kalmayın. Özel bir toplantı, öğretmenin bütün dikkatini size vermesine ve çocuğunuzun çalışmalarına örnekler vermesine yardımcı olur. Öğretmen sorumluluğunuzu takdir edecektir. Çocuğunuz da eğitimdeki takım anlayışı yaklaşımından fayda sağlayacaktır!

Yorumunuzu Paylaşın