Makaleler

Ispanaklı Çıtır Börek

Yazar: Çisem Soylu
Ispanaklı Çıtır Börek

Bu tarif ıspanak yemekten hoşlanmayan çocukları bile baştan çıkaracak. Ispanaklı börek severleri ise daha önce yediklerinden daha farklı ve leziz bir tatla tanıştıracak. Yapımı oldukça basit, tek uğraştırıcı noktası ise tahmin edeceğiniz gibi ıspanakları temizlemek ve yıkamak.

Malzemeler:

  • 1 kilo ıspanak 
  • 1 büyük baş soğan 
  • 250 gram lor peyniri 
  • 36 adet baklavalık yufka 
  • 1 çay bardağı süt (soğuk) 
  • 1 çay bardağı sıvıyağ (soğuk) 
  • 1 çay bardağı soda (soğuk) 
  • Yarım çay bardağı sirke 
  • Tuz, karabiber, pulbiber 

Öncelikle ıspanakları kök kısmından ayırıp tüm yaprakları tek tek bol su ile yıkıyoruz. Ispanak kök bir sebze olduğu için köklerinde ve yapraklarında çok fazla miktarda kum, çamur vb. barındırabiliyor. Bu yüzden temizlerken oldukça dikkatli davranmak gerek. Tüm yaprakları iyice yıkadıktan sonra geniş ve derin bir kaba alıp üzerini geçecek kadar su ile doldurup yarım çay bardağı sirke ilave ettikten sonra bu sirkeli suda 10 – 15 dakika bekletiyoruz.

Bu esnada yapmanız gereken ilk şey yufkaları birbirinden ayırmak. Baklavalık yufka oldukça hassas bir yapıya sahip ve inceliğinden ötürü çok az miktarda ıslandığında bile eriyebiliyor. Bu yüzden kuru bir zeminde 36 adet baklavalık yufkayı birbirinden ayırıp ikiye katlayarak üst üste dizebilirsiniz. Bu hem böreği sarma aşamanızı kolaylaştıracak hem de yufkaların zarar görmesini engelleyecek.

Bu esnada çok az yağlanmış tavada küp küp doğradığımız 1 adet soğanı kavurmaya başlıyoruz. Soğan kavrulurken ıspanakları son kez duru su ile yıkıyoruz. Eğer salata kurutucunuz varsa ıspanakları yıkadıktan sonra salata kurutucusu ile suyundan kurtarabilirsiniz. Yoksa elinizle sıkmanız da yeterli olacaktır.

Ispanakları el yordamıyla hiç bıçak değdirmeden ikiye üçe bölüp kavrulan soğanlara ekliyor ve kavuruyoruz. Çok fazla kavurmanıza gerek yok çünkü böreğin içinde de pişmeye devam edecek. Kavrulan ıspanakları bir kenara alıp tuz, karabiber ve pulbiber ekledikten sonra 250 gram lor peynirini de ekleyip karıştırıyoruz.

Yufkaları ıslatırken kullanacağımız harç için derin bir kâsede 1 çay bardağı sıvıyağ, bir çay bardağı süt ve 1 çay bardağı sodayı karıştırıyoruz. Tüm malzemeler hazır olduktan sonra fırını 175 dereceye ayarlayıp alt üst ısıtma (fanlı) olacak şekilde ısınmaya bırakıyoruz.

Öncelikle iki adet baklavalık yufkayı üst üste koyup 1-2 yemek kaşığı sıvı harç ile ıslatıyoruz. Yufkayı serdiğimiz zeminin temiz ve kuru olması çok önemli. Islattığımız yufkaların üzerinde bir kat daha yufka serip kenar kısmına ıspanaklı harcımızdan koyuyoruz. Daha sonra üzerine yine 2 kat yufka serip 1-2 yemek kaşığı harç ile ıslatıyoruz ve bir kat daha yufka serdikten sonra rulo yapıyoruz. Yaptığımız ruloyu yağlanmış tepsiye alıyoruz. Toplamda 6 rulo yaptıktan sonra kalan sıvı harcı eşit bir şekilde böreklerin üzerine döküyoruz.
Önce 20 dakika fırının alt rafında daha sonra 10-15 dakika orta rafında pişirdikten sonra fırını kapatıp dinlendirdikten sonra servis ediyoruz.

Bu böreği akşamdan yapıp buzdolabından dinlendirdikten sonra ertesi gün dilediğiniz zaman pişirebilirsiniz. Pişirmeden önce 1-2 saat buzdolabında bekletmek lezzetini arttıracaktır.


Yorumunuzu Paylaşın