Makaleler

İhsan Özkes Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
İhsan Özkes Kimdir?

İhsan Özkes, 24. Dönem İstanbul Milletvekili, siyasetçi ve din adamıdır.

1 Ağustos 1957 yılında,  Çorum’da İhsan ve Ayşe Özkes’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İlköğretimi Çorum’da tamamlamış ve 1976 yılında Ankara İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre Çorum’un Alaca ilçesinde İmam-Hatip olarak görev almıştır. 

Üniversite eğitimini, günümüzde Marmara Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi olan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde gece verilen derslerle tamamlamıştır. 1981 yılında Tefsir Hadis Bölümü’nden birincilikle mezun olmuştur. 

Üniversite eğitimi sırasında da Beyoğlu’nda eğitim veren bir Kur’an-ı Kerim kursunda öğretmenliği yapmıştır. Mezuniyetinin ardından Sinop iline bağlı Gerze ilçesine müftü olarak atanmıştır. Bu görevinden vatani görevini yapmak üzere ayrılan Özkes, önce Balıkesir’de askeri temel eğitim görmüş ardından Elazığ’da Asteğmen olarak görev yapmıştır. 

Askerliğinin ardından Yozgat’ın Sorgun ilçesine müftü olarak atanmış ve 1983 yılından 1985 yılına kadar burada hizmet vermiştir. 1985 yılında ise, Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından, ilmi araştırmalar yapmak üzere devlet memuru olarak Mısır’a gönderilmiş ve 2 yıl boyunca Mısır’da kalmıştır. 

1987 yılında Türkiye’ye dönüşünü takiben Bolu’nun Akçakoca ilçesinde müftü olmuştur. Bu görevi esnasında da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis AnaBilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1992 yılında, İstanbul Merkez Vaizliği yaptığı dönemde Üsküdar müftüsü görevine getirilmiştir. 

1999 yılında ise belediye başkanı adayı olmak üzere görevinden ayrılmış ve Demokratik Sol Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı olmuştur. Seçimi kazanamamış ve 6 ay sonra Şile müftüsü olarak görevine dönmüştür. Yaklaşık 4 ay sonra da Beyoğlu müftülüğü görevine getirilmiştir. 

2002 yılındaki seçimlerde milletvekili adaylığı için yeniden görevinden ayrılan Özkes, aday olamaması üzerine bu sefer de Adana’nın Yüreğir ilçesine müftü olarak atanmıştır. 2003 yılında ise emekli olmuştur.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Belediye Başkan Aday Adayı olmuştur. 2010 yılında önce CHP İstanbul Kurultay Delegesi ve ardından CHP 33. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi Üyesi seçilmiştir. 2011 yılındaki Genel Seçim zamanında ise Birinci Bölge Milletvekili olmuştur. 

2014 yılında yapılan Yerel Seçimler esnasında Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Belediye Başkan Adayı olsa da seçimde galip çıkamamıştır. Aynı yıl yapılan CHP 18'inci Olağanüstü Kurultayı'nda en yüksek oy oranı ile tekrar Parti Meclisi üyesi olmuştur.

İyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde Fransızca bilgisine sahip Özkes, evlidir ve 5 çocuğu vardır. Aynı zamanda yayınlanan 8 eseri olan Özkes, sosyal medyayı da sıkı takip eden bir siyasetçidir.

İhsan Özkes’in Yayınlanan Eserleri

  • Riyazu’s-Salihin Tercümesi ve Şerhi (Çeviren)
  • Peygamberimiz Döneminde Kadınlar
  • Oruç, Mübarek Geceler ve Bayramlar
  • İnanç Sömürüsü İslam’a ve Uygarlığa Büyük Engeldir
  • Siyasallaştırılan Din, Dinleştirilen Siyaset (Otopsi Yaynevi – 2003)
  • Daraltılan Din, Tartılan İman (Derin Yayınları – 2010)
  • Atatürk, CHP ve Din (Bellek Kitabevi – 2012)
  • Emevi Siyaseti - Dinin Saltanata Dönüşmesi (Tekin Yayınevi – 2013)
  • Dünden Bugün Cami Yalanları (Tekin Yayınevi – 2015)

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın