Makaleler

Aslı Aydıntaşbaş Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Aslı Aydıntaşbaş Kimdir

Aslı Aydıntaşbaş, özellikle "Karşı Gündem" programıyla gündemde olan Türk gazetecidir.

24 Şubat 1973 yılında İstanbul’da doğan gazetecinin çocukluk yılları İstanbul’da geçmiştir. Robert Koleji’ni bitirdikten sonra Amerika’nın Maine Eyaleti’nde Bates College’da okumuştur. Ardından New York Üniversitesi’nde Ortadoğu ve Gazetecilik yüksek lisansını tamamlamıştır.

Aydıntaşbaş’ın gazetecilik kariyeri Cumhuriyet Gazetesi ile başlamıştır. Ardından Radikal, Sabah, Yeni Yüzyıl, Akşam gibi gazetelerde, köşe yazarı ve muhabirlik görevlerinde bulunmuştur. Kariyerindeki dönüm noktalarından biri, Yeni Yüzyıl gazetesi için dış politika muhabirliği yapmasıdır. Aldığı bu görevle isminden söz ettiren gazeteci, Kuzey Irak’a da birçok gezi düzenlemiştir. Bu gezileri esnasında, Ortadoğu’nun önemli kimliklerinden Mesut Barzani, Celal Talabani ve Hoşyar Zebari gibi isimlerle yakın temaslarda olmuştur. Bu temasları sayesinde kısa bir süre sonra da Sabah Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi olmuştur.

Ardından 2005 yılına kadar Sabah Gazetesi’nde Washington temsilcisi olarak çalışmıştır. Ortadoğu üzerine yazdığı makale ve köşe yazıları, The New York Times, The Wall Street Journal gibi ünlü gazetelerde yer almıştır.

Sky360 kanalında, Hakan Albayrak ve Mehmet Karlı’nın da bulunduğu "Sıcak Temas" adlı programda yorumcu moderatörü olarak yer almıştır. Ardından Mayıs 2013 tarihinde CNNTürk ekranlarında yer alan "Karşı Gündem" adlı programın sunuculuğunu yapmıştır. Aydıntaşbaş, şu günlerde Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı görevine devam etmektedir.

Gazeteci, 7 Ağustos 2007 tarihinde iş adamı Ekin Alptekin ile dünya evine girmiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın