Makaleler

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Yazar: Sena Ayaydın

Vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık kullanılan yöntemlerden biri hamam otudur. Hamam otunun asıl adı zırnık otudur fakat halk arasında hamam otu veya hürrem otu olarak da bilinir. Osmanlı döneminde kadınların hamamlarda tüylerinden kurtulmak için denediği bu yöntem, kullanımı kolay ve maliyeti düşük olduğu için çok fazla tercih edilir. Hamam otu genellikle toz şeklinde satılır ve aktarlarda rahatlıkla bulunabilir.

Hamam Otu Tozunun Kullanımı

 • Vücudunuzda kullanmanız gereken miktar kadar hamam otu tozuna su ekleyin ve krem kıvamına gelene kadar karıştırın. 
 • Kullanmak istediğiniz bölgeye krem kıvamına gelen hamam otu tozunu sürün ve ortalama 4-5 dakika bekleyin. Bekleme süresini uzun tutarsam tüylerin dökülmesi daha kolay olur diye düşünmeyin çünkü uzun süre bekletmek cildinizi tahriş edebilir.  
 • Daha sonra elinize aldığınız lif benzeri bir bezle sürdüğünüz bölgeyi masaj yaparak temizleyin. Temizleme işlemini yaparken fazla bastırmanız derinizin dökülmesine neden olur. Bu nedenle hamam otunu temizlerken çok dikkatli olmanız gerekir.
 • Hamam otunun kokusu ilk başta size çok ağır gelebilir fakat zamanla burnunuz kokuya alışır. Yine de hamam otunu temizledikten sonra bölgeyi sabunla bir daha temizlemeniz ya da duş almanız daha iyi olacaktır.
 • Hamam otunu her gün kullanmak cildinizi tahriş edebilir ve cildinizde yaralar oluşabilir. Bu nedenle her gün değil düzenli aralıklarla kullanmalısınız.
 • Hamam otuyla temizlediğiniz tüyler, vücut tipine göre ortalama 2-3 hafta içerisinde çıkar. Fakat jilet ve ağda gibi tüyleri kökünden almadığı için 2 katı çıkması söz konusu değildir. Düzenli aralıklarla kullanıldığında tüylerde gözle görülür bir incelme olur ve yavaş yavaş azalır.
 • Hamam otunu kullanırken yüzünüze veya gözünüze direkt temastan kaçının. Temas halinde bol suyla yıkayın. Aksi halde yaralanma gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

Hamam otu tozu, içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle çok fazla kullanıldığında bünyeye zarar verebilir. Eğer mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, halsizlik ve solunum problemi gibi belirtiler yaşarsanız en yakın doktora başvurun. Hamam otu tüy problemleri bakımından yararlı gibi görünse de çok fazla kullanıldığı zaman zararlı hale gelebilir. Bu nedenle hamam otu tozunu kullanırken çok dikkatli olmalı, mümkünse ağzınızı ve burnunuzu bir maske yardımıyla kapatmalısınız. 

Hamam otu toz olarak kullanılabildiği gibi yağ olarak da kullanılabilir. Fakat bu şekilde kullanıldığında tüy dökme özelliğine sahip değildir. Hamam otu yağı, tüyler temizlendikten sonra onları inceltmek ve azaltmak için kullanılır. 

Hamam Otu Yağının Kullanımı

 • Hamam otu yağını kullanmak için öncelikle istenmeyen tüylerinizden kurtulmanız gerekir. Bunun için ağda, epilasyon, jilet gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.
 • Tüylerinizi temizledikten cildinizin tahriş olmasını engellemek ve hamam otu yağının daha kolay etki etmesini sağlamak için temizlediğiniz bölgeyi soğuk suyla yıkayın ve cildinizi dinlendirin.
 • Hamam otu yağını, tüylerden temizlediğiniz bölgeye 5-10 dakika masaj yaparak sürün ve yağı vücudunuza iyice yedirin.
 • Hamam otu yağı, hamam otu tozu gibi kötü bir kokuya sahip olmadığı için yıkamanıza veya durulamanıza gerek yoktur. Ancak rahatsızlık hissi veriyorsa yıkayabilirsiniz. 
 • Yağ, tüyler alındıktan sonra sürülür ve bu işlem sonuç alınabilmesi için düzenli olarak yapılır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın