Makaleler

Fikret Orman Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Fikret Orman Kimdir?

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 34. başkanı, spor yöneticisi, iş adamı ve inşaat mühendisi Fikret Orman, 4 Kasım 1967 İstanbul doğumludur.

Orta öğrenimini Işıklar Lisesi’nde, tamamlayan Orman, yükseköğrenimini ise İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ve ABD Florida Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Esin Yapı ve Orsan kuruluşlarının ortaklarından olan Fikret Orman, sanayi, inşaat ve turizm sektörlerinde yönetim kurulu başkanlıkları yapmıştır. Fikret Orman 1992 yılında Sedef Orman ile evlenmiştir. Aslıgül ve Nazlı adında iki çocuğu olan Orman, 2012 yılında Sedef Hanım ile boşanmıştır.

Asıl mesleği inşaat mühendisliği olan Orman, otomotiv yan sanayisinde hatırı sayılır bir yeri olan Kadir Orman’ın oğludur. İş hayatında babasıyla anlaşamadığı için inşaat sektörüne geçiş yapmıştır. 2002 yılından beri hem inşaat hem de turizm ile uğraşıyor.

Toplum Fikret Orman’ı işadamı kimliğinden ziyade Beşiktaş Kulübü Başkanı olarak tanımaktadır. 2000 yılında, Serdar Bilgili’nin başkanlığındaki yönetim kurulu listesinde de yer alan Orman, Serdar Bilgili’nin 2004 yılında başkanlıktan istifa etmesinden sonra BJK başkalığına adaylığını koymuştur. Fakat başkanlık yarışını az bir oy farkı ile Yıldırım Demirören’e kaptırmıştır. 

Fikret Orman 25 Mart 2015’te yapılan Beşiktaş Olağanüstü Genel Kurulu’nda başkanlık için tekrar adaylığını koymuştur. Aldığı 4 bin 27 oy ile 3 yıllığına Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 34. Başkanı seçilmiştir.

Fikret Orman, başkan seçildikten sonra divan başkanlığına teslim ettiği yönetim kurulu listesinde şu isimlere yer vermiştir.

 • Ahmet Nur Çebi: Kulübün 2. Başkanı olan Çebi, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri ve Fulya Taşınmazlardan sorumludur.
 • Deniz Atalay: Kulübün as başkanı ve federasyon temsilcisi Atalay, aynı zamanda Bolu- Gerede tesislerinden de sorumludur.
 • Umut Güner: As Başkan Umut Güner, Vodafone Arena’dan sorumlu ve futbol komitesi başkanıdır.
 • Ahmet Ürkmezgil: Genel sekreter olan Ürkmezgil, icra kurulu üyesi ve Şan Oktan Tesisi’nden sorumludur.
 • E. Berk Hacıgüzeller: Kulübün saymanı olan Hacıgüzeller, icra kurulu başkanı yardımcısıdır. Akatlar Mehmet Üstünkaya Sosyal Tesisi’nden sorumludur.
 • Metin Albayrak: Yönetim kurulu sözcüsü olan Albayrak, futbol altyapı ve yapılanmadan sorumludur.
 • Erdal Torunoğulları: Kulübün dış ilişkilerinden ve UEFA’dan sorumludur.
 • Ahmet Cihat Kumaşoğlu: İcra kurulu üyesi Kumaşoğlu, basketbol ve Akatlar Spor Salonu’ndan sorumludur.
 • Hakan Kalkavan: Yeni yatırımlar ve tesisler koordinatörüdür.
 • Hüseyin Mican: İcra Kurulu üyesidir.
 • Hakan Özköse: Kulübün Pendik Tesisleri’nden sorumlu Özköse aynı zamanda pazarlama, sponsorluklar, dernekler ve taraftarlardan sorumludur.
 • Candaş Tolga Işık: Kulübün medya sorumlusudur.( sosyal medya, Bjk Tv, Bjk Dergi)
 • Şafak Mahmut Yazıcıoğlu: Kulübün hukuk işlerinden sorumlu icra kurulu üyesidir.
 • Erdal Karacan: Süleyman Seba Tesisleri’nden ve amatör şubelerden sorumludur.

Fikret Orman’ın Yöneticilik Kariyeri

Fikret Orman, 2000- 2004 yılları arasında Serdar Bilgili’nin başkanı olduğu Beşiktaş Jimnastik Kulübü yönetim kurulunda yöneticilik yapmıştır.

2012 yılında Yıldırım Demirören’in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığına seçilmesiyle birlikte boşalan BJK başkanlığı için aday olmuştur. Bu büyük yarışta Nazmi Koca ve Bülent Deriş gibi güçlü isimlerle yarışan Orman, seçimlerde kullanılan 4545 oyun 4027’sini alarak, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 33. başkanı olmuştur.

Tüzük gereği, bir buçuk yıl sonra 16 Haziran 2013’te tekrar yapılan BJK başkanlık seçimlerinde bu seferki rakibi, Serdal Adalı idi. Fikret Orman bu seçimlerde kullanılan 5988 oyun, 3850’sini alarak 3 yıllığına tekrar BJK başkanlığına seçilmiştir.

Fikret Orman’ın başkanlık yaptığı dönemde 2013 Haziran ayı itibariyle BJK İnönü Stadyumu’nun yıkımına başlanmıştır. Yıkılan stadyumun yerine Vodafone Arena stadyumu inşa edilmiştir. Vodafone Arena 11 Nisan 2016 tarihinde Beşiktaş- Bursaspor maçı ile açılmış ve karşılaşma Beşiktaş’ın 3-2 galibiyetiyle sonuçlanmıştır.

2016 yılının mayıs ayında yapılan Beşiktaş Kulübü başkanlık seçimlerine, Fikret Orman tek aday olarak girmiş ve 3. Kez Beşiktaş Kulübü başkanlığına seçilmiştir. Fikret Orman başkanlığındaki BJK 2015-2016 Türkiye Süper Ligi’ni şampiyon olarak bitirmiştir. Fikret Orman'ın üçüncü başkanlık dönemi, 2019 Mayıs'a kadar devam edecektir.

Fikret Orman’ın İş Hayatına Bakışı

Fikret Orman, babasıyla iş hayatında pek anlaşamadığı için kendi işini kurup inşaat sektörüne yönelmiştir. 2002 yılından bu yana turizm ve inşaat sektöründe önemli yatırımlar yapmaktadır. Fikret Orman için işadamlığı, fırsatları görüp onu doğru ve yerinde değerlendirme ile ilgilidir. Orman’a göre yapılan her işte her zaman kar edilmez, bazen o iş zararla da sonuçlanabilir bu nedenle risk almayı da bilmek gerekiyor. Türk iş adamlarının en büyük özelliği iş dünyasında hızlı ve atak olmalarının yanında riskte alabiliyor olmalarıdır. Risk almak, başarının temel koşullarındandır.

Fikret Orman ve Yıldırım Demirören İlişkisi Üzerine Birkaç Not

Fikret Orman, Yıldırım Demirören ile çocukluk arkadaşıdır. Çok iyi arkadaş olan ikili sadece Beşiktaş’ın menfaatleri söz konusu olduğunda rakip olmuşlardır. Beşiktaş’ı yönetme anlayışları çok farklıdır. Fikret Orman, Beşiktaş’ın kendi bütçesiyle, oyuncusunu kendi yetiştirirse başarılı olabileceğini düşünüyor. Yıldırım Demirören ise Beşiktaş’ın pahalı transferler ve sansasyonel yönetimlerle başarıyı yakalayabileceğini düşünür. Demirören ile fikirleri hiçbir zaman uyuşmayan Orman, bugüne kadar hiç kavga etmediklerini aksine çok iyi arkadaş olduklarını söylemiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın