Makaleler

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Yazar: Hakan Kutluay
Evde Manikür Nasıl Yapılır?

El ve tırnak estetiğine düşkün olanlar… Günlük temponuz çok hızlıysa ve kuaföre gitmeye vakit bulamıyorsanız, endişelenmeyin. Evde kendi manikürünüzü yapmak çok kolay!

Kadınlar detayları sever. Estetik detayları çok daha fazla sever. El ve tırnak estetiği de kadınların güzelliğe dair hassas olduğu bir konudur. Sosyal hayatta en çok göze çarpan detaylardan biri de zaten el ve tırnakların durumudur.

Belki oldukça yoğun günlerden geçiyorsunuz. Kuaföre gitmeye hiç vakit yok. Belki de kuaföre gitmek bütçenizi zorluyor. Ancak ellerinize baktıkça uzamış et tırnakları, kurumuş bir el ve bakımsız tırnaklarınızla karşılaşıyorsunuz. Ne yapmak lazım?

Hemen kendi manikürünüzü kendiniz yapmalısınız. Hem de hiç vakit kaybetmeden… İşte size evde manikür yapmanın en kolay yollarını yazdık, okumaya devam edin.

Evde Manikür Yapmak için Gereken Malzemeler

Manikürün yapılma amacı sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olmaktır. Pratik bir şekilde kendi manikürünüzü yapabilmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

  • Asetonlu pamuk
  • Törpü ve tırnak makası
  • Ilık su
  • Tercih ettiğiniz doğal bir yağ
  • Gül suyu
  • Limon suyu
  • Nemlendirici krem ya da vazelin

Manikürün Ön Hazırlığı

Her şeyden önce manikür işlemlerine başlamadan tırnaklarınızda bulunan ojeler temizlenmelidir. Bir asetonlu pamuk yardımıyla tırnaklarınızdan ojeleri çıkarınız. Ardından tırnağınızın kesilme zamanı geldiyse, mutlaka törpüleme işleminden önce kesmelisiniz.

Tırnak kesmek için en doğru zaman, duştan hemen sonradır. Duştan sonra yeterli nemi almış olan cildiniz ve tırnaklarınız, çatlamadan kesilebilir. Ayrıca tırnak makasını ıslatırsanız, tırnaklarınız kesilirken etrafa sıçramaz. Tırnak kesiminizi düz ya da oval, -tercihinize göre- kesebilirsiniz. Kesme işlemi bittikten sonra törpüyle düzeltmeler ve maniküre geçiş yapacaksanız, kusurlar artık daha rahat görünecektir.

Manikür Suyu Hazırlamak

Tırnak kesmenin ardından, tırnaklarınızı törpülemeye hazır hale getirmek için manikür suyu hazırlamalısınız. Manikür suyu hazırlarken seçenekleriniz oldukça çeşitlidir. Kullanacağınız suyun ısısı bu noktada önemlidir. Ne çok sıcağa yakın ne de soğuğa; orta derecede ılık bir suyu, kabın içerisine koyunuz. Daha sonra suyun içerisine aroması hoşunuza giden doğal bir yağ ekleyebilirsiniz.

Maniküre Uygun Doğal Yağlar: Lavanta yağı, argan yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi seçenekler çok iyidir. Lavanta yağı özellikle kokusu ve rahatlatıcı etkisiyle tercih edilmektedir. Argan yağı hassas ve kırılgan tırnakları tamir eder. Zeytinyağı tırnakların soyulması ve kırılmasına karşı oldukça etkilidir. Badem yağı ise protein, magnezyum, E vitamini, kalsiyum ve çinko açısından zenginliği ile bilinir. Bu da tırnakları güçlendirici destek sağlar. 

Gül Suyu: Manikür suyunun içerisine gül suyu da ekleyebilirsiniz. Gül suyu hem anti bakteriyel hem de antiseptik özellikte olduğu için tırnaklarınızı güçlendirir. Ayrıca tırnaklarınıza doğal bir parlaklık verecektir. Manikür suyunuzu gül suyunun olumlu etkileri ile zenginleştirebilirsiniz.

Limon Suyu: Limon suyunun tırnaklar üzerinde değişim sağlamada rolü büyüktür. Tırnaklarımız yeterli C vitamini alamadığı için sararır ve sertleşirler. Limon suyu uyguladığınızda, tırnak renginiz yeniden açılacak ve güçlenecektir. Bu yüzden manikür suyuna limon suyu eklemek, sizi istediğiniz sonuca daha hızlı götürecektir.

Ek not: Bazen manikür suyuna vazelin, bebek yağı hatta şampuan bile konduğu oluyor. Ayrıca doğal ürünler kullanarak tırnaklarını güçlendirmek isteyenlerin diğer tercihleri ise şöyle; avokado, balık yağı, salatalık, E vitamini kapsülü. Evde hızla hazırlayacağınız manikür suyu için eldeki malzemelerle, uygun olan karışımı siz bulabilirsiniz. Kendi seçeneklerinizle farklı bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Başlıyoruz…

Gereken ön hazırlığınızı yaptıysanız, artık evde manikür işlemine geçebiliriz. Orta büyüklükte bir kaba ılık su koyunuz. İçine evde bulunan, sizin tercih ettiğiniz doğal bir yağı damlatınız. Ardından gül suyu ya da limon suyu ekleyerek, manikür suyunuzu zenginleştirin. Ellerinizi kabın içerisine, tırnak uçlarınızı tamamen sokacak şekilde yerleştiriniz. Bu şekilde en az 5 ya da 10 dakika beklemelisiniz. Bu işlem tırnak etlerinizin yumuşamasına, manikür işlemine başlayabilmenize olanak sağlar.

Şekil Vermek

Sırada, tırnaklarınıza istediğiniz şekli vermek ve kırıkları yok etmek var. Bu aşamada ellerinizin mutlaka kuru ve temiz olması gerekiyor. Tırnağınızı kısalttıktan sonra uygun bir törpü ile dilediğiniz şekli verin. Elleriniz ve parmaklarınızın biçimine göre küt ya da yuvarlak şekillerde törpüleme yapabilirsiniz.

Tırnak törpüsü seçmek, önemli bir ayrıntıdır. Tırnak yapınızın sert, yumuşak, hassas olması törpü seçiminizi belirler. Her yerde bulabileceğiniz, ön ve arka yüzü zımpara şeklinde olan törpüler, büyük ölçüde işinize yarayacaktır. Üstelik oldukça ucuz olan bu törpülerin yetersiz geldiği durumlarda daha profesyonel modellere başvurabilirsiniz.

Güzellik uzmanlarının tavsiye ettiği törpüler genelde cam törpülerdir aslında. Ancak cam törpülerin oldukça pahalı olduğunu söylemeliyiz. Metal törpüler de önerilmektedir fakat hassas ciltlerde problem yaratabilir.

Tırnak törpülemeye tırnağın kenar kısmından başlayın. Daha sonra diğer kenara kadar yumuşak hareketlerle devam edin. Törpüleme işlemini her defasında aynı yöne yapmanız gerektiğini unutmayınız. Bir sağa bir sola sert hareketlerle tırnağınızı törpülemeyiniz. Yoksa tırnağınız zarar görebilir.

Temizlik

Sıra geldi ölü deriden kurtulma kısmına. Törpüleme işlemi bittikten sonra bir kütikül çubuğu kullanarak tırnak etlerinizi geriye doğru itmeye başlayınız. Kütikül çubuğunuz yoksa kulak temizleme çubuğu da kullanılabilir. Bu işlemi yaparken tırnak yüzeyine zarar vermemeye özen gösteriniz. Ayrıca etleri geriye doğru iterken çok sert olmamalısınız. Aksi halde kanamaya sebep olabilir.

Uyarı: Burada unutulmaması gereken, aslında tırnaktaki kütiküllerin tırnak sağlığı için ihtiyaç olduğudur. Fakat görüntüsü yüzünden genelde kadınlar tarafından kesilmek istenen bu tırnak etleri; dikkatli bir şekilde toparlanmalı, diplerden kesilmemelidir. Diplerden kesildiğinde tırnaklardan mikrop kapma riski vardır.

Geriye ittirme işleminden sonra vakit kaybetmeden tırnaklarınızı nemlendirmelisiniz. Bu noktada vazelin, yoğun kıvamlı bir nemlendirici, kütiküller için özel üretilmiş kremlerden kullanabilirsiniz. Ellerinize ve tırnak uçlarınıza masaj yaparak seçtiğiniz ürünü güzelce yedirin. En son aşamada kremin fazlalığını kâğıt havluyla alın. Ardından tırnak eti için kullanılan özel makasla çok derine girmeden, ölü deriyi kesin. 

Tırnak Koruyucu

Bütün önemli aşamalar bitti. Bundan sonrası artık üzerine cila atmak diyebiliriz. Tırnak koruyucunuz varsa, kullanın. Yoksa doğal bir yağla tırnaklarınızı yeniden nemlendirin. Bu ayrıca oje sürmek için de iyi bir ön hazırlıktır.

Süslemek

Şimdi tertemiz ve parlak tırnaklarınızı süslemenin vaktidir. İsterseniz sevdiğiniz bir ojeniz ya da sade bir tırnak cilası ile bu güzel manikürü kutlayınız. Ojeniz kuruduktan sonra ellerinize nemlendiricinizi sürmeyi unutmayınız. Böylece elleriniz çok daha bakımlı görünecektir.

Manikür işleminiz bittikten sonra kullandığınız tüm malzemeleri dezenfekte etmeniz gerekiyor. Bu sağlığınız için oldukça önemlidir. Alkol ya da arındırıcı ürünlerden kullanabilir ve bir sonraki maniküre sağlıklı bir kullanım ortamı yaratabilirsiniz.

Ek Bilgi

Eğer tırnak etleriniz yola girmesi çok zor bir durumdaysa size bahsetmek istediğimiz etkili bir tarifimiz var.

Manikür uygulamadan önceki akşam, gece yatmadan ellerinize bir maske uygulamanızı istiyoruz. Malzemeler; zeytinyağı, bal, badem yağı ve keten tohumu. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırınız. Bu karışımla tırnaklarınızı iyice ovunuz. Daha sonra elinize bir eldiven ya da çorap takarak, geceyi o şekilde geçiriniz. Sabah tırnak etleriniz yumuşacık olacak ve maniküre hazır hale gelecek.

Yorumunuzu Paylaşın