Makaleler

Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Yazar: Sena Ayaydın
Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Bayanların en büyük problemi olan istenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok formülü var. Epilasyon aletleri pratik kullanımı ile bu alanda en çok tercih edilen yöntemlerden ancak  doğru bir şekilde kullanılmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğmasına da sebep olabiliyor. Bu nedenle epilatör kullanımı ile ilgili billinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyoruz.

Epilatör Kullanımı Hakkında İpuçları

  • Eğer tüyleriniz epilasyon aletini kullanabilmek için yeterince uzun değilse epilasyon işlemini daha sonra yapmalısınız.
  • Epilasyon işlemini yaptığınız yerin sıcaklığı, oda ısısında olmalıdır. Çok soğuk bir ortamda tüyler gerilir ve epilasyon aleti de tüylerinizin kırılmasına sebep olur. Bu nedenle oda sıcaklığı önemli bir etkendir.
  • Epilasyon işlemini yaptığınız sırada vücut sağlığınız da çok önemlidir. Eğer vücudunuzda yara veya kabuk benzeri şeyler varsa epilasyon işlemini yapmamalısınız. Aksi durumda canınız olduğundan çok daha fazla yanabilir.
  • Uygun koşulları sağladıktan sonraki adım, vücudunuzu epilasyon işlemine hazırlamaktır. İlk olarak üzerinde epilatör kullanacağınız bölgenin kuru olması gerekir. Mümkün olduğunca banyo sonrasında yani cildiniz hala nemliyken kullanmayın. Eğer duş almak istiyorsanız da, bir fırça veya lif yardımıyla epilasyon yapacağınız bölgeyi temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu da epilatör kullanırken en sık karşılaşılan sorun olan “batık”ların oluşmasını engelleyecektir. Fakat duştan çıktıktan sonra mutlaka vücudunuzu kuruladığınızdan emin olun.
  • Eğer epilatör ile ilk defa işlem yapacaksanız bir önceki günden kolunuzda ya da bacağınızda ufak bir bölümde denemeniz iyi olur. Böylece gece boyunca vücudunuzdaki yan etkilerini görebilir ve ona göre tedbirinizi alabilirsiniz. 
  • Epilasyon işlemini yaparken epilatörü tüylerinizin tersi yönünde tutarak yukarı doğru gezdirmeniz gerekir. Tersini yaptığınız durumda tüyleriniz kırılır ve bu da batık oluşumuna sebep olabilir.
  • Tüyleri almaktan korkmak veya cihazı korkarak kullanmak canınızı çok daha fazla yakabilir. Bu nedenle korkusuz olun ve işleme başlayın. Hiç bastırmadan yaparsanız tüylerinizi alamazsınız ve daha büyük acı hissedersiniz. Fakat “iyice alayım, hiç kalmasın” düşüncesiyle daha çok bastırırsanız vücudunuz yaralanabilir ve bu da çirkin bir görüntü oluşmasına sebep olur. 
  • Epilasyon işlemi bittikten sonra vücudunuz kızardıysa ve tahriş olduysa bir havluya saracağınız buz küpleri yardımıyla bacaklarınızı soğutabilirsiniz. Eğer kızarıklık gün boyunca gitmiyorsa doktoruna danışmanız gerekebilir. 
  • Ardından epilasyon işlemi sebebiyle kuruyan vücudunuzu nemlendirici bir kremle nemlendirebilirsiniz. Böylece daha güzel sonuçlar elde etmiş olursunuz.
  • Duş aldığınız sırada vücudunuzu ferahlatıcı duş jelleriyle yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda peeling ürünleri, fırçalar sayesinde de vücudunuzda daha hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.
  • Eğer epilasyon işlemini bacaklarınızda uygularken canınız çok acıyorsa uyguladığınız bacağı değiştirin. Örneğin; sağ bacağınızda uyguluyorsanız bir süreliğine sol bacağa geçin. Daha sonra tekrar sağ bacağa geçebilirsiniz. Bu şekilde uygulamak bacaklarınızın rahatlamasını sağlar. Aynısını dilerseniz kollarınızda da uygulayabilirsiniz.
  • Vücudunuz epilasyon sırasında terliyorsa, bir havluyla silebilir ya da pudra yardımıyla terleyen bölgelerinizi temizleyebilirsiniz.
  • Epilasyon işlemi sonrasında cildiniz tahriş olduysa, güneşlenmek veya solaryuma girmek için bir gün beklemeniz sağlığınız açısından daha iyi olabilir. Koltuk altınızda kullandıysanız, deodorant veya parfüm sıkmak için de beklemeniz önerilir.
  • Epilasyon işlemi regl dönemlerinde canınızı normalden çok daha fazla acıtır ve regl döneminde alınan tüyler çok daha kısa sürede çıkar. Bu nedenle işlemi daha sonraya ertelemenizde fayda var.
  • Epilasyon aletini asla yüzünüzde kullanmayın. Çünkü yüzümüzdeki tüyler çok ince ve hassastır, yeniden çıktığı zaman daha sert ve çirkin bir görüntü oluşur. Ayrıca yüzünüzdeki deriyi epilatöre kaptırma riskiniz de oluşabilir.
  • Epilasyon aletinin en büyük avantajı, cımbız gibi açılıp kapanan bir çok uca sahip olmasıdır. Bu uçlar tüyleri tek tek çeker ve tüylerin yeniden çıkması 2-3 haftayı bulur. 
  • Epilasyon aleti alırken, kaliteli ve güvenilir olmamasına dikkat edin. Kalitesiz cihazlar ciltte yanma, tahriş gibi sorunlara neden olabilir. 
  • Epilasyon aletleri günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşit olarak oldukça fazlalaştı. Artık güzellik merkezlerinde lazer epilasyon işlemi için kullanılan lazer makineleri de evde kullanım için uygun. Bunların fiyatı normal epilasyon aletlerine oranla biraz daha yüksek fakat lazer epilasyonda bitiş garantisi olması bu aletlerin tercih edinilirliğini daha da artırıyor.

Epilasyon Aletinin Temizliği

  • Epilasyon aletinin temizliği, çeşitli mikrobik hastalıklardan korunabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle temizliğini aksatmamanız gereklidir.
  • Temizliğe başlamak için öncelikle epilatörün kapalı durumda olduğundan emin olun.
  • Epilatörünüzü temizlerken kesinlikle sabun, alkol vb. temizleyici maddeler kullanmayın. Aparatı epilatörden çıkararak suyun altında tutun ve temizleyin. Epilasyon başlığını da cihazdan çıkarın ve paketin içinde yer alan fırça yardımıyla tüylerden arındırın. 
  • Aparatı temizledikten sonra epilatöre takarken iyice kuruduğundan emin olun. Bunun için aparatı iyice sallayın ve bir havluyla kurulayın.

Yorumlar
Emine Nur Yıldırım 2019-07-15 12:48:47

Ben bacağıma epilasyon yaptım, ağdadan daha çok acıtıyor bacağımı.

Yorumunuzu Paylaşın