Makaleler

Empati nedir ne anlıyorsunuz?

Yazar: Hikmet Metin Çavdar

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine "empati" adı verilir.

10 Kişiye sordum. Empati nedir, siz ne anlıyorsunuz diye sordum. Aldığım cevaplar bunlardı. Diyaloglarda kısasa kısas gibi gereksiz anlamsız ifadeler,davranışlar olmasın diye güzel bir düşünsel ifede biçimidir. Yapılan her anlatımda karşı tarafın ne hissedeceğini tartamayıp söylenen söz veya yapılan davranışlar sonrasında insana idrak etme gibi ne yaptığını anlamasına yardımcı olmaktadır.

İnsanin karsısındaki yada iletisim kurdugu insanın fenomenal alanina girmesi. Onun duygu ve dusuncelerini dogru anlaması ve anladigını ona bildirmesi demektir.

Karşımızdakinin derdini, mesajını, kaygısını anlayabilmek. Hayata bir de onun penceresinden bakabilmek. Herkesin birbirine saygı içinde, özgürce var olabileceği ortak bir yaşam için çözümler üretebilmek.

Karşındakinin, konuşurken söyleyeceğin sözler karşısında nasıl bir hâl alacağını önceden kestirebilme yeteneğidir. Üzülebilir mi, kızabilir mi, mutlu mu olur yoksa vs, yoksa kimsenin kimse gibi düşünmesi beklenemez.

Bu günün insanının en fazla ihtiyacı olan, ancak en az yaptığı eylemdir.

İhtiyaç duyduğumuz bir kavram.

Empatik olan kişilerin sanki karşısındakiler için birşeyler yaptığı düşünülüyor genelde. Aslında aksine hayata daha empatik bakabildiğimizde, algısal ve duygusal dünyamızı genişletip, daha kendimize dönük, özgür bir hayat yaşayabiliriz.

Bilinç düzeyimizi yükseltmenin araçlarından biri.

Karsımızdakini anlayabilme yetisi. Hatta kimi zaman bu anlamanın otesine geçer. Karsindakinin içinde bulundugu durumun içine dusersin. Adeta onun dusuncesini, korkularını, endişesini, aklından geçenleri yasar hisseder hale gelirsin.

Sempati bir insana ya da bir duruma karsi sicaklik yakinlik hissetmek demek. Empati ile sempati ayri. Empati objektif. Bir durumdan hoslanmayi ya da hoslanmamayi gerektirmiyor. Empati deneyimlemeyi getiriyor. Yasamayi ve kendi deneyimleriyle (algisal gucu yoluyla) anlamayi belirtiyor. Empatisi kuvetli olan bir ağacın içine, kuşun içine yaprağa tasa kendini projekte edip. Onların varlığının gucünu de deneyimleyebilir.

İngilizlerin bir deyimi var.

I wish to be in your shoes(senin yerinde olmak isterdim) derler...

Bana empatiyi hatırlatır hep. Empati: Başkalarının pabuçlarını giyip yürümektir. Onun gözleriyle bakmaya çalışmak yani sade bir ifadeyle kendini onun yerine koymaktır.

Nietzsche' nin sahibi tarafından at arabasını saplandığı. Çamurdan çıkartması için kırbaçlanan atı gördüğünde.

Kendini tutamayıp , sahibinin ellerine dolanması ve 'vurma' diyerek ağlamaklı söylenmesidir.

Karşındakinin makosenlerini giyip yürümek. (mecazi). Nike spor ayakkabılarımı giyip, benim gibi mi düşünmek istemişti acaba. Yoksa çaldı mı hala çözemedim')

Güzel bir fıkra ile yaptığım anketi bitirmek istiyorum.

Laz Almanya'da ters yola girmiş. Polis anons yapıyormuş: 'Dikkat dikkat .Ters yola girmiş bir araç var.

Laz söylenmiş: Ne bir tanesi; bin tane bin tane.

Hikmet Metin Çavdar

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın