Makaleler

Domatesin Faydaları

Yazar: Çisem Soylu
Domatesin Faydaları

Domates birçok yemek ve salatada sürekli kullanımından ötürü göz ardı edilen sebzeler arasında yer alıyor olabilir ancak kıpkırmızı rengi ve mis kokusuyla dilediğimiz her öğüne hatta alkollü kokteyllere kadar masamıza konuk olan bu sebze vitamin ve mineral açısından oldukça zengin.

  • Domates her ne kadar sebze gruplarında görünse de asit oranı yüksek olduğu için meyve olarak değerlendirilir.

  • A, C, E, K, B1, B2, B3 B5 ve B6 vitaminlerinin beraberinde magnezyum, fosfor, demir ve potasyum minerallerini de içeriyor.

  • İçeriğindeki K vitamini ile osteokalsini harekete geçirir. Osteokalsin kanın pıhtılaşması ve kanama kontrolünde önemli rol oynayan aynı zamanda kemik sağlığını iyileştiren bir maddedir.

  • Her gün tüketeceğiniz bir bardak domates suyu günlük A vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılıyor. A vitamini göz sağlığını korumak için gerekli olan temel vitaminlerden.  Düşük ışıkta dahi net görebilmeyi destekleyen A vitamini beyaz kan hücresi üretimine de destek oluyor ve yeni hücre üretimini sağlıyor.

  • Krom açısından güçlü bir kaynak olan domates kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Ayrıca böbrek taşı ve safra taşını önlemeye yardımcı olur.

  • Yine her gün tüketeceğiniz bir bardak domates suyu cildiniz için de bir yaşam kaynağı oluşturuyor. Bir bardak domates suyunda bulunan yaklaşık 46 mg C vitamini günlük ihtiyacın %75’ini karşılıyor. C vitamini cildin kolajen üretimini arttırarak esnek ve yenilenmiş bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor. Domates suyunu tükettiğiniz gibi kabuklarını da 10-15 dakika kadar yüzünüzde bekletip daha sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Domates antioksidan etki yaparak hem çevresel faktörlerin hem de yaşlanmanın getirdiği etkilere karşı koruma sağlıyor.

  • Potasyum açısından zengin beslenme türleri yüksek kan basıncını düşürür ve kalp krizi riskini azaltır. Domates potasyum açısından zengin bir kaynaktır, dolayısıyla kalp krizi riskinin azalmasında ve kan basıncının düşürülmesinde etkin rol oynar.

  • Domates düşük kalorili bir sebze ve domates suyu da düşük kalorili içecekler arasında yer alıyor. Dolayısıyla diyet dönemlerinde rahatlıkla tüketilebilir. Böylece kilo kontrolü yaparken vücudu ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğinden yoksun bırakmamış olursunuz.

  • Kansere neden olan serbest radikallere karşı doğal bir antioksidan deposudur.

  • Cildi zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yarayan Beta Karoten maddesini içerir.

Domates zaman zaman bazı bünyelerde alerjik etkiler gösterebilir ancak çiğ halde alerji etkisi gözlenen kişilerde pişmiş domates tüketilirken bu durumun görülmediği örnekler de vardır.

Yorumunuzu Paylaşın