Makaleler

Deniz Suyunun Faydaları

Yazar: Büşra Sunal
Deniz Suyunun Faydaları

Önümüz yaz ve birçok kişi yaz tatili planlarını yapmaya başladı. Yaz tatili denince de genellikle akla deniz kenarında yapılan tatiller geliyor. Biz de tam bu günlerde böyle bir yazının ilginizi çekeceğini düşündük. 

Bu yazımızda size denizin sayısız faydalarını sunacağız ve büyük ihtimalle yazının sonuna geldiğinizde eğer hala planınızı yapmadıysanız tatil planınızı oluşturacaksınız.

Vücut sağlığınıza, cildinize ve psikolojinize birçok faydası olan deniz suyu daha ilk girdiğiniz anda modunuzu yükseltme ve kendinizi daha hissetmenizi sağlama gibi etkilere sahiptir.

Hipokrat talasaterapi kelimesini deniz suyunun iyileştirici etkilerini tarif edebilmek için kullanmıştır. Ayrıca eski Yunanlılar da mineral bakımından zengin olan bu suyun sağlığa ve güzelliğe olan faydalarına teşekkürü borç bilmiş, deniz suyu ile doldurulan havuzlarda yıkanmışlardır.

Peki, deniz suyunun sağlığa, güzelliğe ve psikolojiye olan faydaları nelerdir?

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi

Deniz suyunun içerisinde yaşamsal bileşenler, vitaminler, mineral tuzları, amino asitler, antibiyotik ve anti bakteriyel etkiler üretebilecek mikro organizmalar yer alır. Bunlar ise sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olur. Deniz suyunun bileşenleri kan plazması ile benzerlik gösterir ve yüzdüğünüz sırada kolaylıkla vücudunuz tarafında emilir ve kullanılır. Ayrıca bazı kişiler denizde yüzmenin gözeneklerinizi açıp denizdeki minerallerin emilimine ve hastalığa neden olabilen toksinlerin vücuttan atılmasına izin verdiğini savunmaktadır.

Daha Kolay Bir Kan Dolaşımı

Denizde yüzmek vücudunuzdaki kan dolaşımını kolaylaştırabilir. Bunu da hava kirliliği, sağlıksız beslenme ya da stres sonucu vücudunuzda miktarı azalmış olan gerekli mineralleri tekrar yerine koyarak gerçekleştirir. 

Kendini Daha İyi Hissetme

Birçok kişi deniz suyunu daha sağlıklı olmak ve kendini daha iyi hissetmek için kullanmaktadır. Ilık bir denizde yüzmek vücudunuzun iyileştirici mekanizmasını aktive eder ve astım, bronşit, eklem iltihabı ya da bazı ağrılarla başa çıkabilmenize yardımcı olur. Magnezyum bakımından zengin olan deniz suları ayrıca kaslarınızı rahatlatabilir, stresinizi azaltabilir ve daha kolay uyumanıza yardımcı olabilir.

Daha Sağlıklı Bir Cilt

Deniz suyunun içerisinde yer alan magnezyum daha nemli ve daha iyi görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Sivilcelerin kurumasına ve siyah noktaların temizlenmesine de faydaları olan deniz suyu birçok güzellik merkezinde de kullanılmaktadır. Deniz suyunun diğer faydaları arasında kepek problemi ile başa çıkmaya yardımcı olması, vücudu mantarlardan arındırması, ayak ve ter kokusuna iyi gelmesi, cildi ölü hücrelerden arındırması, yeni hücrelerin oluşmasına destek olması ve detoks sürecine katkıda bulunması sayılabilir.

Deniz Suyunun Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Deniz suyu iltihabı azaltabilir ve atopik dermatit, egzama, sedef hastalığı gibi deri rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir.
 • Antiseptik özellikleri sayesinde küçük yaraların, kesiklerin, isiliklerin ve aşınmaların tedavisinde faydalıdır. Bu faydaların ana nedeni ise deniz suyunun içerisinde yer alan tuz ve potasyum klorürdür.
 • Cildin yapısını iyileştirir, elastikiyetini arttırır ve birçok cilt rahatsızlığını yatıştırır.
 • Kan dolaşımındaki oksijen seviyesini arttırır.
 • Deniz suyunun içerisinde yer alan iyot bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekler ve tiroit faaliyetini arttırır.
 • Doğal bir antiseptik olması sebebiyle vücudun enfeksiyonlarla savaşma ve parazit, bakteri ve mantarları öldürme kabiliyetini arttırır. 
 • Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını rahatlatır.
 • Bronşit ve sinüzitin tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Burna çekilen deniz suyu sümüğün sökülmesine yardımcı olur.
 • Stresi azaltır ve zihni iyileştirir.
 • Deniz suyu güneş ile birlikte depresyon, anksiyete, hissizlik, sinirlilik gibi birçok duygusal düzensizliğin tedavisine yardımcı olur.
 • Deniz suyunun içerisinde yer alan magnezyum, lityum ve brom yatıştırıcı bileşenlerdir ve beyindeki serotonin, melatonin, triptamin seviyelerini dengeleyip koruma özellikleri vardır.
 • Özellikle çift kutuplu rahatsızlık olarak bilinen psikolojik problemin tedavisinde lityum kullanılmaktadır.
 • Deniz suyu uykusuzluk hastalığına iyi gelmektedir.
 • Deniz suyu ve deniz kumu doğal peeling görevi görür. Suyun içerisindeyken bir avuç kumu vücudunuza sürerek etkiyi gözlemleyebilirsiniz.
 • Deniz suyu ile gargara yapmak diş ağrılarına iyi gelir ve eğer ağızda yara varsa daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Elbette bunun için deniz suyunun temiz olması gerekmektedir.

Deniz Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yapılan bir araştırma deniz suyu ile yetiştirilen minik domateslerin antioksidan bakımından daha zengin olduğunu göstermiştir. Ayrıca yine aynı araştırma bu domateslerin kalp krizi ve kansere karşı vücudun direncini arttırabileceğini göstermiştir. 
 • Deniz kıyısındaki hava yüksek oranda negatif iyonlarla yüklüdür ve bu da kanın ve dokuların temizlenmesi ile atılımın hızlanmasına yardımcı olur.
 • Yüzeceğiniz denizin temiz olması çok önemlidir. Kirli bir denizde yüzmek fayda yerine zararlara yol açabilir.
 • “ National Ocean Service “ e göre deniz suyu içmek ölümcül olabilir. Bunu şöyle açıklamaktadırlar: Deniz suyunun içerisinde tuz vardır ve kişi deniz suyu içtiğinde hücreler tuzu ve suyu almaktadır. Ancak deniz suyunda yer alan tuz vücudun işleyebileceğinden çok fazladır. Böbreklerimiz tuzlu sudan daha az tuzlu olan idrar üretebilmektedir. Vücuda fazladan alınan tuzu atabilmek için daha fazla idrar çıkarmanız gerekir ve bu da dehidrasyon sebebiyle ölüme yol açabilir. 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın