Makaleler

Cold Brew Nedir?

Yazar: Hakan Kutluay
Cold Brew Nedir?

Cold brew (soğuk demleme), en basit tanımıyla soğuk su ile demlenmiş kahvedir. Son yıllarda üçüncü dalga kahvecilerin de sayısının artmasıyla, tüm dünyada giderek popüler hale geldi. Peki cold brew kahve tam olarak nedir? Cold brew ile buzlu kahve arasındaki fark nedir? Evde cold brew yapmak mümkün müdür? İşte, cold brew hakkında merak edilenler...

Cold Brew (Soğuk Demleme) Nedir?

Soğuk demleme, adından da anlaşılacağı üzere kahvenin soğuk su ile demlendiği bir tekniktir. Klasik kahvenin aksine, cold brew tekniğinde kahve çekirdekleri hiçbir zaman sıcak su ile temas etmez. Cold brew, kahve çekirdeğinin içindeki yağları, şekerleri ve kafeini açığa çıkarmak için ısıyı değil, zamanı kullanır.

Cold brew kahve elde etmek için orta veya iri çekilmiş çekirdekler 12 ila 24 saat boyunca oda sıcaklığındaki suda bekletilir. Bazı tekniklerde bu demleme işlemi buzdolabında da gerçekleştirilebilir.

Bekletme süresinin ardından, karışım damla damla süzülür. Farklı aletler aracılığıyla gerçekleştirilebilen süzme işleminin sonucunda elde edilen soğuk demlenmiş (cold brew) kahve konsantresi su veya süt ile karıştırılarak, çoğunlukla buz da eklenerek servis edilir. Cold brew kahve sıcak da servis edilebilir. 

Bu yöntemle elde edilen kahve konsantresine nitrojen enjekte edilmesiyle tadının yumuşatıldığı tekniğe ise nitro cold brew adı verilir.

Cold Brew Tekniğinin Tarihçesi

Soğuk demleme tekniğinin kökenleri Japonya’ya dayanır. Kahvenin yüzlerce yıldır geleneksel olarak bu şekilde demlendiği Japonya’da, cold brew ‘Kyoto tarzı’ adıyla da bilinir. Bu teknik Doğu Asya’da, Hollandalı tüccarların bölgeye getirdiği kahve esanslarına istinaden ‘Hollanda kahvesi’ diye de tanınmaktadır.

Cold Brew ile Normal Kahvenin Farkı

Sıcak demleme ile soğuk demleme arasında aroma, asidite ve tat açısından birçok fark bulunur. Bunun sebebi, kahve çekirdeklerinin sıcak ve soğuk su ile temas ettiğinde farklı kimyasal tepkimeler vermesidir. 

Daha Yumuşak: Kahveyi sıcak suda demlemek, kafein, yağ ve yağ asitleri gibi ancak daha yüksek ısıda çözünebilen bileşiklerin daha fazla açığa çıkmasına yol açar. Cold brew ise başta yağlar olmak üzere, kahveye acımsı tadı veren bileşiklerin daha az açığa çıkmasını sağlar.

Asidite Oranı Daha Düşük: Bu nedenle, cold brew kahvenin asidite oranı daha düşüktür. Aynı oranda su ile demlenmiş cold brew kahve, sıcak demlenmiş kahveye oranla yaklaşık yüzde 65 ila yüzde 70 oranında daha az asidite içerir. Bu nedenle tadı daha yumuşak, sindirimi de daha kolaydır. Cold brew, reflü ve mide rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından çok daha kolaylıkla tüketilebilir.

Kafein Oranı Farklı: Baştan söyleyelim, sıcak ve soğuk demlenmiş kahvelerin kafein oranları hakkında sabit bir karşılaştırma yapmak mümkün değil. Zira herhangi bir kahvedeki kafein oranı, kullanılan kahve ve su miktarına, kahvenin türüne, ne kadar süt veya krema ile hazırlandığına bağlı olarak değişecektir.

Bununla birlikte, cold brew kahve genellikle daha fazla kafein içerir. Sebebine gelince… Esasında, eşit miktarda su ve kahvenin kullanıldığı varsayılırsa, sıcak demlenmiş kahvenin kafein oranı cold brew kahveye kıyasla her zaman daha fazla olacaktır. Ancak cold brew yönteminde genellikle daha yüksek bir kahve-su oranı kullanılır. Bu da cold brew kahvenin çoğunlukla daha fazla kafein içerdiği anlamına gelir.

Cold Brew ile Soğuk Kahvenin Farkı Nedir?

Cold brew ile ilk kez tanışanlar haklı olarak şu soruyu soracaktır: Cold brew ile buzlu kahvenin farkı ne? 

Üçüncü dalga kahvecilerin yayılmasından çok önceleri tanıştığımız buzlu (iced) kahve, aslında herhangi bir kahveye oda sıcaklığına gelmesinin ardından buz atılması ile elde ediliyor. Buzlu kahvenin yapımı kolay, zira gerçek bir cold brew kahvenin geçtiği meşakkatli süreci gerektirmiyor. Fakat buzlu kahve, sıcak demlenmiş kahve gibi cold brew’a kıyasla daha yüksek bir asiditeye sahip. 

Evde Cold Brew Yapmak

Cold brew kahvenin kahve dükkanlarında deney tüplerini de içeren düzeneklerde, özel ve pahalı demleme aletleri ile yapılması hevesinizi kırmasın. Evde cold brew hazırlamak aslında zannedildiği gibi zor değil. Tabii ki internette satılan yarı-profesyonel cihazlardan alabilirsiniz ama bu işin altından çok basit yöntemlerle de kalkabilirsiniz.

Evde cold brew kahve hazırlamak için üç temel şeye ihtiyacınız var: Damak zevkinize uygun kahve çekirdekleri, demleme sürecinde kullanacağınız alet (kavanoz veya French press bile olabilir) ve zaman.

French Press ile Evde Cold Brew Hazırlamak

French Press için çektirdiğiniz 100 gram kahveyi, oda sıcaklığındaki 500 ml su ile karıştırın. Tüm çekirdeklerin su ile temas ettiğinden emin olmak için hafifçe karıştırın. French Press’i, kapağını hava almayacak şekilde kapatarak 14-16 saat boyu oda sıcaklığında veya buzdolabında bekletin. 

Bu sürenin sonunda French Press’i bastırarak süzün. Artık elinizde, süt veya çeşitli aromalarla tatlandırabileceğiniz bir cold brew konsantresi var!

Kavanoz ile Evde Cold Brew Hazırlamak

Evde cold brew hazırlamanın en basit yöntemlerinden biri de, kavanoz, süzgeç ve kağıt filtre kullanmaktır. Bu yöntemde çekirdekleri daha iri seçilmiş 100 gram kahveyi, oda sıcaklığındaki 500 ml su ile bir kavanozda biraraya getirin. Tüm çekirdeklerin su ile temas ettiğinden emin olmak için hafifçe karıştırın ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Karışımı oda sıcaklığında veya buzdolabında, 12 ila 24 saat arası bir süre bekletin. Bu süreçte ara ara çalkalayın. 

Sürenin sonunda geniş bir kaba bir süzgeç yerleştirin, kağıt filtreyi de süzgecin içine koyun. Demlenmiş karışımı filtreye yavaş yavaş dökün ve damla damla süzülmesini sağlayın. Elde ettiğiniz soğuk kahve konsantresini tekrar kavanoza koyun ve buzdolabında muhafaza edin.

Cold Brew Nasıl Servis Edilir?

Evde hazırladığını cold brew ile soğuk ve hatta sıcak olmak üzere, istediğiniz her tür kahveyi hazırlayabilirsiniz. İlk yapmanız gereken, kendi hazırladığınız cold brew konsantresinin tadına bakmak olmalı. Konsantrenin sertliğinin damak zevkinizle uyumu, hazırlayacağınız kahvelerde ne kadar su ve süt kullanacağınızı belirleyecektir. Bu damak testi sırasında, demleme süresi uzadıkça konsantrenin daha güçlü hale geldiğini unutmayın.

Cold brew kahveyi sadece su ve buz ile ‘sade’ olarak servis edebileceğiniz gibi, süt, krema, çikolata, karamel, vanilya, Hindistan cevizi, kahlua ve çeşitli likörler ile tatlandırabilirsiniz.

Cold brew konsantresini evde dondurma yapımında veya tiramisu ve kek gibi tatlılarda kullanabilirsiniz.

Sıcak Cold Brew!

Ülkemizde çok yaygın olmasa da, cold brew konsantresi sıcak su ile karıştırılarak da servis edilebilir. Cold brew ile hazırlanmış sıcak kahvenin tadı, özellikle midesi hassas olanlara çok daha yumuşak gelecektir.

Nitro Cold Brew Nedir?

Son yıllarda, cold brew kahvenin tadının nitrojen desteği ile yumuşatıldığı nitro kahve tekniği de oldukça popüler. Bu yöntemde, soğuk demleme tekniği ile demlenen kahve hemen süzülmek yerine, bira fıçısına benzeyen bir fıçıda, 12 saat boyu nitrojen ile bekletiliyor. Nitrojen sayesinde, son derece yumuşak içimli bir kahve elde ediliyor.

Kahveli Buz Küplerine Kim Hayır Diyebilir?

Cold brew karışımını buz kaplarında dondurabilir ve kahveli buz küpleri elde edebilirsiniz. Bu küpleri cold brew kahvenizi servis ederken ve sıcak havalarda içeceğinizin sulanmasını engellemek için kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın