Makaleler

Börülce Nasıl Haşlanır?

Yazar: Çisem Soylu

Börülce familya olarak baklagiller arasında yer alır ve bir tür fasulyedir. İyi gelişmiş köklere sahip olan bu bitki tek yıllıktır ve otsu bitkiler sınıfına girer. Börülce tohumlarının meyvesine bağlandığı yerde renkli halkaları vardır bu yüzden diğer bir adı da karnıkara’dır.

Börülcenin tıpkı taze fasulye gibi zeytinyağlı yemeği yapılabileceği gibi salatası da yapılmaktadır. Çeşitli mezelerde de kullanılabilir.

Taze Börülce Nasıl Haşlanır?

Eğer taze börülce kullanacaksanız öncelikle alacağınız börülceler olabildiğince ince ve taze olmalıdır. Böylece kılçıklı bir börülceyle karşılaşma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Taze börülceleri haşlamadan önce kılçıkları varsa bunları ayıklamanız gerekir. Börülce ayıklamanın taze fasulye ayıklamaktan bir farkı yoktur. Bıçak kullanarak ya da elinizle alt ve üst kısımlarını kopardıktan sonra kenarlarındaki kılçıkları da dikkatli bir şekilde alın. Akabinde börülcelerin üzerinde siyah delikler olup olmadığını kontrol edin zira bu delikler varsa börülcenin kurtlar tarafından keşfedildiği anlamına gelir. Delikli börülceleri ayıklayıp atın. Haşlayacağınız börülceleri boyuna göre iki ya da üç parçaya bölün.

Kılçıkları temizlenen ve ayıklanan börülceleri bol suyla yıkadıktan sonra kaynar su dolu bir tencerenin içine haşlanmaya bırakın. Bu esnada bir kabın içerisini çok soğuk su ile doldurun, içerisine buz parçaları da ekleyebilirsiniz. Taze börülceler ortalama 8-10 dakikada haşlanır. Çatal yardımıyla yumuşayıp yumuşamadıklarını kontrol edebilirsiniz. Haşlanan börülcelerin suyunu süzüp hemen hazırladığınız soğuk banyoyla buluşturun ve bir iki dakika bekletin. Böylece börülceler canlı renklerini daha az kaybedecekler ve daha taze görünecekler.

Taze Börülce Salatası Nasıl Yapılır?

Börülceleri yukarıda belirttiğimiz şekilde temizleyip haşladıktan sonra mutlaka soğuk su banyosunu yaptırın. Öncelikle sarımsakları tuz yardımıyla iyice ezip aromalarının çıkmasını sağlayın. Ezilen sarımsaklarınızı zeytinyağı ile karıştırıp üzerine bir limonun suyunu ilave edin. Közlenmiş kırmızı biberleri uzun şeritler halinde doğrayın. Süzdüğünüz börülceleri salata kabına alıp közlenmiş biberlerle birleştirin. Hazırladığınız sosu üzerine gezdirip karıştırın. Bu aşamada damak tadınıza göre tuz ilavesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım kilo taze börülce
 • 4-5 diş sarımsak
 • 4 adet közlenmiş kırmızı biber
 • 1 adet limon (suyunu kullanacağız)
 • Deniz tuzu (yoksa normal tuz)
 • Zeytinyağı (ortalama yarım çay bardağı)

Kuru Börülce Nasıl Haşlanır?

Kuru börülceleri haşlamadan önce tıpkı kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatlarda olduğu gibi bir gece önceden suya koyun ve haşlama vakti gelene kadar bekletin. Haşlamadan önce suyunu süzüp tencereye aldığını börülcelerin üzerini 3 parmak geçecek kadar su ekleyip 15 dakika haşlayın. İlk haşlama suyunu döktükten sonra yine aynı miktarda kaynamış suyu ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlama suyunu süzdükten sonra kuru börülceleri kullanabilirsiniz.

Börülce Nasıl Haşlanır?

Kuru börülce: Baybarslavals

Kuru Börülce Salatası Nasıl Yapılır?

Öncelikle börülceleri yukarıda tarif ettiğimiz şekilde haşlayın. O esnada maydanoz, dereotu ve taze naneyi ince ince kıyın. Yeşillik miktarını arzuya göre yarımşar demete de indirebilirsiniz. Kornişon turşuları da küçük küçük doğrayın. Közlenmiş kırmızı biberleri küçük kareler halinde doğrayın. Sosu için zeytinyağı, limon suyu, nar ekşisi ve tuzu karıştırın. Cevizleri el yordamıyla parçalayın. Bundan sonrası işin en keyifli kısmı; haşlanan ve süzülen börülceleri biraz soğuttuktan sonra kornişon turşu, közlenmiş biberler, ceviz ve sosla bir araya getirip güzelce karıştırın. Daha sonra ince ince kıydığınız yeşillikleri de ekleyip tekrar karıştırın ve servise hazır.

Malzemeler

 • Yarım kilo kuru börülce
 • 1 demek maydanoz
 • 1 demet taze nane
 • 1 demet dereotu
 • 15-20 adet kornişon turşu
 • 3-4 adet kırmızı köz biber
 • 2 avuç ceviz
 • 3 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 limonun suyu
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Deniz tuzu (yoksa normal tuz)
Börülce Nasıl Haşlanır?

Deniz Börülcesi: BBC

Deniz Börülcesi Nasıl Haşlanır?

Deniz börülcesi ayıklamak deyince bir çok kişinin gözü korkuyor olabilir ancak bunun çok basit bir tekniği var. Öncelikle deniz börülcelerinin sert olan saplarını ve köklerini ayıklıyoruz. Bol suda güzelce yıkadıktan sonra ortalama 8-10 dakika haşlıyoruz. 7-8 dakika haşlandıktan sonra bir iki tanesini alıp kontrol edebilirsiniz. Rahatlıkla koparabiliyorsanız haşlanmış demektir, fazla haşlarsanız kılçıklarını ayıklarken zorlanırsınız ve deniz börülceleri ezilir. Tıpkı taze börülcede olduğu gibi deniz börülcelerini de haşladıktan hemen sonra süzüp buz dolu çok soğuk suya koymanız ve birkaç dakika beklemeniz gerekir. Böylece renkleri daha canlı kalır ve kıvamları yerinde olur. Haşlayıp şokladığınız börülceleri süzdükten sonra ayıklama işlemine geçebilirsiniz. Deniz börülceleri boğum boğumdur. Kök kısmına en yakın boğumdan tutup nazikçe çektiğinizde kılçığını rahatlıkla ayıklayabilirsiniz.

Deniz Börülcesi Salatası Nasıl Yapılır?

Haşlayıp kılçıklarını ayıkladığınız deniz börülcelerini zeytinyağı, limon ve tuz ile hazırladığınız sosla birleştirdikten sonra nefis bir salata elde edebilirsiniz. Biraz daha farklı bir tat elde etmek isterseniz sosun içerisine birkaç diş dövülmüş sarımsak, biraz pul biber, bir iki yemek kaşığı nar ekşisi de ilave edebilirsiniz. Damak tadınıza göre limon yerine elma sirkesi ya da beyaz üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Deniz börülcesi salata ya da yemeklerin yanında meze olarak servis edilebilir. Ayrıca haşlanmış karideslerle birleştirerek nefis bir salata da yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın