Makaleler

Bilgisayar Hızını Optimize Etmek ? Üç Basit Adım

Yazar: Mehmet KÖSE

Bilgisayarınızın hızını iyileştirmek için birçok yol mevcuttur. Ne var ki, yapılacak en iyi şey her zaman için temel şeylerdir ki bunlar aynı zamanda en basit adımlardır. Bilgisayarınız eski veya yeni olsun, bu üç basit adım en başta yapmanız gereken şeyler.

Bilgisayar hızını iyileştirmede ilk adım: sabit diskinizi temizlemek. Bütün çalışan makineler gibi, bilgisayar da temizken daha iyi çalışır. Bir bilgisayar söz konusu olduğunda, dijital olarak temizse daha iyi çalışır. Bunu söyledikten sonra bilgisayarınızın sabit diskini temizlemeniz gerektiğini ekleyelim. Üç aydan daha uzun bir süredir dokunulmamış herhangi bir kullanılmayan dosyanın gitmesi gerekir.

Bu, üç aydan daha uzun süredir erişilmemiş her belge, resim, müzik, video ve bütün diğer dosyaların sabit diskinizden silinmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer bu dosyalardan bir kısmını tutmak istiyorsanız, bunları CD'ye çekin. Onları sabit diskinizde saklama alışkanlığından vazgeçin.

Ayrıca sisteminiz tarafından artık kullanılmayan dosyaları da sistemden uzaklaştırmak için Disk Temizleme aracını kullanmalısınız. Bu kullanılmayan sistem dosyaları, birkaç GB boyuta bile ulaşmış olabilirler. Bu yüzden onları kaldırdığınızdan emin olun.

Bilgisayar hızını iyileştirmede ikinci adım: kullanılmayan uygulamaları kaldırın. Bazı uygulamalar bilgisayarınız açılırken bir takım programlar çalıştırırlar ve bu da bilgisayarınızın açılmasını güçleştirir. Dahası, bunlardan bazıları bilgisayarınızın kaybetmemesi gereken bazı değerli sistem kaynaklarını da tüketirler.

Bu yüzden bu uygulamalardan kurtulmak için Program Ekle/Kaldır aracını kullanın.

Bilgisayar hızını iyileştirmede üçüncü adım: diskinizi birleştirin. Eğer üçüncü adımı atlarsanız, ilk iki adımın hiçbir anlamı kalmaz. Ve üçüncü adımın size verebileceklerini maksimize etmek için ilk iki adımı da ihmal etmemelisiniz. Disk birleştirme, bilgisayar hızını iyileştirmede gerçekten de çok önemli bir yer tutmakta. Zamanla bilgisayarınızdaki dosyalar parçalara ayrılacak ve sıraları bozulacak, bu da sisteminizin dosyaları bulmasını güçleştirerek, bu arada geçen zamanı uzatacaktır.
Bu yüzden dosyalarınızı tekrar sıraya koyun, ayda EN AZ BİR KERE Disk Birleştirme aracını çalıştırın. Bu, bilgisayar hızınızın her zaman optimize olacağını garanti eder.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın