Makaleler

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu
Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Meksika mutfağının en sık kullanılan meyvelerinden biri olan avokado ülkemizde de hem mutfakta hem de cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir meyve haline geldi. Avokado dünyada bulunan en faydaları ve zengin besin değerine sahip meyveler arasında gösteriliyor. Bir diğer özelliği ise yalnızca yetişkinlerin değil bebek ve çocukların da rahatlıkla tüketilebiliyor olması.

Avokado A, B, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyve olmakla birlikte protein, demir, bakır, potasyum, fosfor ve magnezyum açısından da oldukça zengin.

Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Protein açısından çok zengindir: Avokado protein açısından oldukça zengin bir meyve. Dolayısıyla et ve tahıl dışında alternatif bir protein kaynağı. Özellikle çocukların gelişimi için oldukça faydalı olduğu söyleniyor ve beslenme uzmanları tarafından hem yetişkinlerin hem de çocukların tüketmesi öneriliyor.

Birlikte tüketildiği sebzelerden aldığınız faydayı arttırır: Avokado tek başına çok güçlü bir vitamin ve mineral kaynağı ancak yalnızca bu özelliğiyle kalmıyor, yanında tükettiğiniz sebzelerden maksimum faydayı sağlamanıza yardımcı oluyor. Sebzelerde bulunan beta karoten, likopen, A, D, E ve K vitamileri yağda çözünebilen maddeler. Avokado içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde bu maddelerin çözünebilmesini ve onlardan yüksek oranda faydalanmanızı sağlıyor. Yapılan bazı araştırmalarda yeşil salatalara avokado ilave etmenin antioksidanların emilimini 2.6 kattan ile 15 kata kadar arttırdığı tespit edilmiştir.

Spor öncesi ve spor sonrası beslenme için ideal bir besin: Avokado içerdiği yüksek oranda potasyum sayesinde spor öncesi ve sonrası beslenmede ideal besinler arasında gösteriliyor. İçerdiği potasyum miktarı muzdan daha fazla. Hal böyle olunca da spor için önemli bir besin haline geliyor. Bu kadar önemli olmasının sebebi; potasyumun vücuttaki elektrolik ve sıvı seviyesini düzenlemedeki rolü. Potasyum bu kritik görevi ile spor döneminde mutlaka alınması gereken maddelerden. Özellikle koşu vb. kardiyo egzersizlerinde kasılma ve krampları engellemek için potasyum alımı son derece önemli. Avokado muza göre şekersiz bir besin olduğu için öncelikli tercih edilmesi gerekenler arasında listeleniyor. Üstelik bir adet muz günlük potasyum ihtiyacınızın %10’unu karşılarken bir adet avokado günlük potasyum ihtiyacının %28’ini karşılıyor.

Ağrı kesici özelliği bulunur: Avokado anti enflamatuar özelliği olan bir besin. Dolayısıyla ağrı, ateş ve enflamasyonu azaltma etkisi bulunuyor. Özellikle spor antremanları sonrasında oluşan kas ve eklem ağrılarının önlenmesinde önemli rol oynuyor.

Kilo vermeye yardımcı olur: Avokado doymamış tekil yağlar içeriyor. Bu yağlar da vücut için oldukça faydalı olmakla birlikte uzun süreli tokluk hissi veriyor ve bu sayede daha az kalori almanıza yardımcı oluyor. Avokado içeriğindeki oleik asit ile beyinde tokluk hissi yaratan merkezi tetikliyor. Kilo kaybına yardımcı olan bir diğer özelliği ise çok düşük oranda karbonhidrat içermesi ve fiber açısından zengin olması.

Kolesterolü düşürür, kalp dostudur: Avokado kötü kolesterolü ( LDL ) düşürerek iyi kolesterolü ( HDL ) arttırır. Trigliserid seviyesinin azalmasını destekler.

Bazı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olur: Avokado anti enflamatuar ve antioksidan özelliği ile prostat kanseri ve cilt kanseri gibi kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalarda avokadonun bu kanser türlerinde kanser hücrelerinin büyümesine engel olduğu söylenmektedir.

Avokado kan basıncını dengeler: Avokado içeriğindeki yüksek oranda potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Günlük 2-3 dilim avokado tüketilmesi ( ortalama 1/4 avokado ) kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Vücudu mevsimsel hastalıklardan korur: Avokado bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsim geçişlerinden kaynaklanan hastalıklardan korunmaya yardımcı olur ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur: Avokado yüksek oranda lutein içeriğiyle göz sağlığını korur ve ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek katarakt riskini düşürür.

Yüksek oranda fiber içerir: Avokado kendi ağırlığının %7 ‘si kadar fiber içerir. Bu birçok meyve ve besinden daha yüksek bir orandır. Yeterli fiber tüketimi sindirim sistemi sağlığını korur, sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini düzenler ve midede bulunan iyi bakterileri besleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücuttaki serbest radikallerle savaşır: Avokado içeriğindeki protein ve E vitamini ile vücuttaki serbest radikallerle savaşır.

Ağız sağlığı için önemlidir: Avokado anti bakteriyel özelliği sayesinde hem nefesin tazelenmesine hem de ağızda oluşan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak ağız sağlığını korur. Özellikle ağız kokusu problemi olması durumunda gece yatmadan bir dilim avokado tüketip sonrasında dişleri fırçalamak yeterlidir. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda ağız kokusu probleminin kısa bir sürede ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Regl düzeninin sağlanmasına yardımcı olur: Avokado içeriğinde bulunan yüksek oranda protein, vitamin ve mineraller sayesinde regl döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur, menapozun etkilerini yatıştırarak daha rahat bir menapoz geçirilmesini sağlar.

 • Kandaki kırmızı hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.
 • İçeriğindeki glutathion ve lutein antioksidanları sayesinde cilt sağlığını korur.
 • Seratonin içeriğiyle ruh halini iyileştirir, mutlu hissetmenize yardımcı olur.
 • Vücutta bulunan serbest aminoasitlerin değerini yükseltir.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Damar tıkanıklığını önler.
 • Sahip olduğu folik asit ile vücuttaki yüksek homosisteini düşürür, depresyon riskini azaltır.

Organları iltihap ve enfeksiyonlardan korur: Avokado hem anti – bakteriyel hem de anti – viral özelliğe sahiptir. Bu sayede tüm organları oluşması muhtemel enfeksiyon, iltihap ve alerjilerden korur.

Cildi korur ve besleyerek nemlendirir: Avokado sahip olduğu faydalı yağlar ve doğal vitaminlerle cilt için mükemmel bir bakım ürünüdür. Herhangi bir kozmetik ürünü ya da doğal ürünle ile karıştırmaya gerek kalmadan cilde ve saça uygulandığında çok olumlu sonuçlar verir. Bu direkt uygulama sonrasında cildi besleyerek nemlendirir, canlanmasına yardımcı olur ve cilt elastikiyetini kazandırır.

Cildi ferahlatır ve rahatlatır: Avokadonun cildi besleme etkisinin yanı sıra ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde tek başına cilde uygulandığında cildin yorgunluğunu alır ve ferahlatır.

Cildi güneşten koruma etkisine sahiptir: Avokado içeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ile cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Cildi güneşten korurken besleyerek dışarıdan gelebilecek zararlara karşı daha dayanıklı hale getirir.

Avokado cildi yeniler: Avokado içeriğindeki vitamin ve mineraller ile cildi besler ve yenilenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde ve cilde uygulandığında yaşlılık etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Cilt hasarlarının onarılmasına yardımcı olur: Avokado cildi nemlendirdiği ve canlandırdığı için bilhassa kuru ciltlerin cansız görüntüsünü ortadan kaldırır. Cilt yüzeyindeki döküntü, kuruma, kepeklenme gibi hasarların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Peeling etkisi vardır: Avokado cildi hem temizler hem de ölü hücrelerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Cilt yaralarına karşı iyileştirici özelliği vardır: Avokado cilt yüzeyinde oluşan yara ve çok derin olmayan izlere karşı iyileştirici özelliğe sahiptir. Sivilce ve aknelerden kalan hafif izleri yok eder, aynı şekilde arı sokması ve böcek ısırığından kaynaklanan yara izlerini de tedavi eder. Cildin kendini yenileme hızını arttırır.

Avokadonun besin değerleri

 • Porsiyon Miktarı: 100 gr
 • Kalori (kcal) 160
 • Toplam yağ 15 gr
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 7 mg
 • Potasyum 485 mg
 • Karbonhidrat 9 gr
 • Diyet Lifi 7 gr
 • Şeker 0,7 gr
 • Protein 2 gr
 • A Vitamini 146 IU
 • B6 Vitamini 0,3 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • C Vitamini 10 mg
 • D Vitamini 0 IU
 • Kalsiyum 12 mg
 • Demir 0,6 mg
 • Magnezyum 29 mg

Kaynaklar

avokadonun besin değerleri: vikipedi

Yorumlar
isimsiz 2018-08-05 18:44:18

Avokadoyu sade olarak yemek bence çok güzel, tavsiye ederim.

Yorumunuzu Paylaşın