Makaleler

Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları

Yazar: Büşra Sunal
Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları

Yeni doğum yapan annelerin bu dönemde kafalarını en çok kurcalayan meselelerden biri bebeklerini anne sütüyle mi yoksa mamayla mı besleyecekleri kararıdır. 

Gerek bebeğe gerekse yeni bir süreçten çıkan ve iyileşme sürecinde olan anneye sayısız yararı olan anne sütüyle beslenme, doktorlar tarafından da desteklenmektedir. Bebek ne kadar uzun süre anne sütüyle beslenirse bu yararların kalıcılığı da o kadar uzak olmaktadır. 

Anne Sütünün Anne İçin Faydaları

  • Bebek anneden süt emerken, vücutta rahim kaslarının kasılmasını sağlayan oksitosini hormonunu salgılar. Bu da emziren annenin rahminin, doğumdan sonra daha kolay toparlanmasına yardımcı olur.
  • Bebeği emzirmek doğal bir doğum kontrol yöntemi gibidir. Emzirmek yumurtlamanın başlamasını ve dolayısıyla da adet kanamalarını geciktirir. Böylece doğumdan sonra oluşabilecek beklenmeyen bir gebeliği de engelleyebilir. Fakat yine de bu kesin değildir.
  • Araştırmalar, bebeği emzirmenin rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Ayrıca emziren annelerin menopoz öncesinde göğüs kanserine yakalanma riskinin de az olduğu görüşmüştür.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

  • Bebek için gereken besinler, tam da olması gereken miktarlarda anne sütünde mevcuttur. Bebeğin büyümesi, sinir sistemi ve beyin gelişiminin doğru ilerlemesi için gereken yağlar, karbonhidratlar, vitamin ve mineraller anne sütünde vardır. Aynı zamanda anne sütü, bebek büyüdükçe değişen ihtiyaçlarına cevap verir ve kendi bileşimini değiştirir.
  • Anne sütünün belki de en mühim özelliği hastalıklarla savaşırken bebeğin en önemli koruyucularından biri olmasıdır. Anne sütü, sık görülen çocuk hastalıklarına karşı bebeğin bağışıklık sisteminde gerekli antikorları üretebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde soğuk algınlığı, kulak ve idrar yolu iltihabı, astım, besin alerjisi gibi hastalıkların daha az yaşandığı görülmüştür. Anne sütünün faydaları aynı zamanda uzun vadeye de yayılmıştır, bebekken annesinin sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu, diyabet ve kalp krizi risklerinin daha az olduğu görülmüştür.
  • Çocukluk dönemlerinde baş gösteren bir durum olan obeziteye de anne sütüyle beslenen çocuklarda daha az rastlanmaktadır.
  • Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri birçok şeyi sindiremeyecek durumdadır. İnek sütü ya da hazır mamalar bebeğin sindiremeyeceği besinlerdir, anne sütü ise bu besinlere göre daha kolay sindirilebilir. Dolayısıyla anne sütüyle beslenen bebekte daha az gaz sancısı ve kabızlık görülür. Anne sütü, bebeğin sindirim sistemindeki ishale neden olan mikropları da öldürür. 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın