Makaleler

Ali Özgündüz Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ali Özgündüz Kimdir?

Ali Özgündüz, TBMM 24. Dönem İstanbul milletvekili olan Türk siyasetçimizdir.

Özgündüz, 10 Ekim 1965 yılında, Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde, Aliköse köyünde Zarif ve Solmaz Özgündüz’ün oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk yılları ve ilköğretim, lise eğitimini Iğdır’da tamamlamış, ardından üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. 1986 yılında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyetinin ardından Türkiye’nin birçok yerinde Cumhuriyet Savcılığı görevinde bulunmuştur. Erzurum’un İspir ve Aşkale ilçelerinde, Konya’nın Ilgın ilçesinde, Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, İstanbul’un Küçükçekmece ve Eyüp ilçelerinde ve Kayseri’de bu görevde bulunmuştur.

10 Mart 2011 tarihinde, milletvekili adayı olabilmek için son görev yeri olan Eyüp Cumhuriyet Savcılığı’ndan istifa etmiştir. 12 Haziran Milletvekili Seçimleri’nde aday olmuş ve bu seçimlerde 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. Milletvekili görevinin yanında halen TBMM anayasa komisyonu üyesi görevini de sürdürmektedir.

Ali Özgündüz’ün, insan hakları, düşünce özgürlüğü, hukuk devleti gibi konularda kaleme aldığı birçok makale ulusal basında yer bulmuştur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi üzerine birçok seminer ve panele de konuşmacı olarak katılmıştır.

Ali Özgündüz, Ocak 2015`te katıldığı Baştan Sona adlı programla gündeme gelmiştir. AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ile beraber konuk olduğu, Akif Beki’nin sunuculuğundaki programda Özgündüz, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları üzerine iddialı açıklamalarda bulunmuştur.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın