Makaleler

Aylin Nazlıaka Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Aylin Nazlıaka Kimdir?

Aylin Nazlıaka, Türkiye Büyük Millet Meclisi, 24. Dönem Ankara milletvekillerinden Türk siyasetçimizdir.

Nazlıaka, 3 Aralık 1968 yılında Ankara’da, Mehmet Kenan ve Göksel Nazlıaka’nın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını Ankara’da geçirmiş ve ilköğretim, lise hayatını Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji’nde tamamlaşmıştır. Ardından üniversite eğitimi için de Ankara’da kalmış ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından, Amerika’da Harvard Üniversitesi’ne bağlı Harvard Kennedy Okulu’nun gerçekleştirdiği Yükselen Liderler programını tamamlamıştır.

Eğitimini tamamlamasının ardından kariyerine Koç Holding’de çalışarak başlamıştır. Koç Holding’de edindiği deneyimlerin de verdiği güvenle, 1992 yılında henüz 24 yaşındayken insan kaynakları alanında danışmanlık hizmeti veren Human Resources Management (HRM) şirketini kurmuştur. Kısa sürede başarılı işler yapan şirket, danışmanlık alanında önde gelen şirketlerden biri haline gelmiştir. Yönetim ve insan kaynakları alanında lider isimlerden biri olarak tanınan Aylin Nazlıaka da birçok seminer, kongre ve panele konuşmacı olarak katılmıştır.

Nazlıaka, HRM Danışmanlık’ta yaptığı başarılı işlere ek olarak, 2008 yılında 52 ülkede şubesi olan uluslararası bir şirketin de ortaklarından biri olmuştur. Gazetelerde çıkan birçok makalesinin yanında, Bilkent Üniversitesi’nde de insan kaynakları dersleri vermiştir.

Aylin Nazlıaka, gelişmekte olan ülkelerin, büyüme potansiyeline sahip girişimcilerine destek olmak üzere kurulan sivil toplum kuruluşu olan Endeavor’un Türkiye ayağının danışma kurulu üyelerindendir.

2010 yılında, Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelen talep üzerine, ilgisini her zaman çeken bir alan olarak politikaya girmiştir. 2011 yılında yapılan genel seçimlerde Ankara CHP Milletvekili olarak seçilmiştir.

Aylin Nazlıaka, gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sonucu birçok ödüle layık görülmüştür. ‘Yılın İş Kadını’, ‘Yılın Milletvekili’, ‘Yılın Siyasetçisi’ ve ‘Yaşama Dokunan İnsan’ gibi ödüllere sahiptir. Aynı zamanda CHP’nin gençlere yönelik programı ‘GenceArtı İstihadamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi’nin mimarıdır.

İngilizce ve Fransızca bilgisine sahip Nazlıaka, evli ve 2 çocuk annesidir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın