Makaleler

Züli Aladağ Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Züli Aladağ Kimdir

Züli Aladağ, aslen Türk asıllı olan Alman yönetmen, senarist ve oyuncudur.

Züli Aladağ, 1968 yılında Van’ın Tuşba ilçesinde doğmuştur. 1973 yılında, henüz beş yaşındayken okumak amacıyla Almanya’nın Stuttgart şehrine yerleşen oyuncu eğitiminin büyük bir bölümünü burada tamamlamıştır.

Münih’te aldığı kısa bir tiyatro eğitiminin ardından Alman yönetmen ve senarist olan Roland Emmerich’in Moon 44 adlı filminde staj yapmıştır. Usta yönetmenin yanındaki stajını takiben birçok kısa film, reklam ve belgeselde prodüksiyon asistanı, prodüksiyon amiri ve yardımcı yönetmen olarak görev almıştır.

Sinemaya profesyonel olarak ilk adımını, hem oyunculuk hem de prodüksiyon amirliği yaptığı 1991 yapımı Freispiel adlı film ile atmıştır. 1992 yılında Neo-Nazi hareketine yer verilen Der Papagei adlı filimde yapım amiri olarak yer almıştır. Ardından birçok belgesel ve uzun metrajlı filmde yönetmenlik yapmıştır. 1993 yılında belgesel niteliği taşıyan bir televizyon dizisinde senaristlik yapmıştır. Aladağ, 1999 yılında Köln’de aldığı eğitimi tamamlayarak diplomasını almıştır.

Yönetmenin en çok ses getiren çalışmalarından biri Alman Ard kanalı için çekilen, 2005 yapımlı Wut (Öfke) filmidir. Henüz ekrana gelmeden tartışma yaratan film, yönetmenin Alman izleyicilerden büyük tepkiler almasına neden olmuştur. Filmde, Almanya’da yaşayan ve sorunlu bir genç olan Can ve birlikte iş yaptığı arkadaşı Felix’in hayatı anlatılmaktadır. Film, Almanların sorunlu Türklerden hoşlandığı düşüncesini vurguladığı için tepki görmüştür.

2008 yılından itibaren genellikle televizyon serilerinde yer alan Aladağ, 2008 yılında bir polisiye dizi olan Kriminaldauerdienst’de 3 bölüm hem yönetmenlik hem de senaristlik yapmıştır. Ardında birçok Alman yapımında da yönetmenlik ve senaristlik görevlerinde yer almıştır.

2002’den beri Berlin’de yaşayan Züli Aladağ, kendisi gibi film yönetmeni olan Feo Aladağ’ın eski eşidir. 2005 yılında eşi ile birlikte, Independent Artists Filmproduktion (Bağımsız Sanatçılar Film Yapım Şirketi) adlı bir şirket kurmuştur. Şirketin üstlendiği ilk film ise, Feo Aladağ’ın yönettiği ve ülkemizde ‘Ayrılık’ adıyla gösterime giren Die Fremde’dir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın