Makaleler

Zuleyka Rivera

Yazar: Hakan Kutluay
Zuleyka Rivera

Zuleyka Jerrís Rivera Mendoza, 3 Kasım 1987 yılında Porto Riko’nun Cayey şehrinde doğan, 2006 Miss Porto Riko ve 2006 Miss Universe unvanına sahip aktristir. Oyunculuk kariyerine Meksika’nın Telemundo kanalında yayınlanan pembe dizi Dame Chocolate ile başlamıştır.

Çocukluk Yılları

Cayey’de doğan Rivera, babası Jerry Rivera ve annesi  Carmen Mendoza tarafından, Jerry Jr.ve Jose adlı iki ağabeyiyle beraber Salinas’ta yetiştirilmiştir. Porto Riko güzeli seçilmeden önce, Salinas’ta düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci seçilmiştir. Genç kızlar arasında yapılan bir başka güzellik yarışmasında ise ikincilik elde etmiştir. Henüz 18 yaşında iken Miss Universe tacını takmıştır ve bu unvanı kazanan en genç kadınlardan biri Rivera’dır. Yarışmada rakipleri içerisinde Avrupalı fiziksel özelliklere en çok sahip olan olarak dikkat çekmiştir.

Güzellik Yarışmaları

Rivera 2006 yılında, Miss Porto Riko güzellik yarışmasında yaşadığı şehir olan Salinas’ı temil etmiş ve birincilik unvanını elde etmiştir. Tacını, 2005 yılı Miss Universe yarışması ikincisi Cynthia Olavarría’dan almıştır.

2004 yılında aynı yarışmada dereceye giren Alba Reyes’ten sonra, yarışmada birinci olan ve belirgin melez özelliklere sahip ilk kadındır.

Rivera, 23 Temmuz 2006 yılında, Los Angeles, California’dan canlı olarak yayınlanan Miss Universe yarışmasında Porto Riko’yu temsil etmiştir. Mayo ve gece elbisesi içinde podyuma çıkması ve verdiği röportajdan sonra yarışmanın birincisi olmuş ve bir önceki yılın unvan sahibi Natalie Glebova’dan tacı devralmıştır. 2003 yılında birinciliği kazanan Amelia Vega’dan sonra en geç kazanan Rivera olmuştur.

Yarışmanın yapıldığı gecenin ilerleyen saatlerinde güzel yıldız hafif bir baygınlık geçirmiş, bu rahatsızlığın sebebinin ise sahne ışıklarının sıcaklığı ve giydiği ağır elbise olduğu açıklanmıştır.

Rivera, bu unvanı kazanan üçüncü Porto Riko’lu kadın olmuştur ve böylece Porto Riko, güzellik yarışmalarında en başarılı üçüncü ülke olmuştur. (Birinci Amerika Birleşik Devletleri, ikinci ise Venezuela’dır.) Rivera’dan önce yarışmada başarılı olan isimler, 2004 yılında üçüncü olan Alba Reyes ve 2005 yılında ikinci olan Cynthia Olavarría’dır.

Unvana sahip olan Rivera ardından ülkesini hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de bir çok farklı ülkede temsil etmiştir.

2007 yılında tacını Mexico City’de yapılan yarışmada, Japon güzel Riyo Mori’ye devretmiştir.

Yarışma Sonrası

2006 yılında kazandığı birincilikten sonra Rivera, Los Angeles’da ve yeni evini kurduğu New York’da bir çok gazeteciye ve haberciye röportaj vermiştir.

Temmuzun son günlerinden, ağustos ayının ortalarına kadar Zuleyka, Japonya’ya bir gezi yapmıştır. Bu gezisinde Tokyo’da bulunan Mandarin Oriental Hotel için Five Star Diamond Ödülü’nü temsil etmiştir. Ayrıca San Juan, Porto Riko ve Tokyo’da Kurara Chibana ile fotoğraf çekimlerine katılan Zuleyka, Chibana ile sıkı dost olmuş ve arkadaşlıklarını devam ettirmiştir. Ağustos sonlarında Zuleyka Endonezya’da yapılan bir spa açılışına katılmış ve burada Kültür Bakanı ile tanışmıştır. Ardından Agni Pratishta’nın taç giydiği Endonezya Güzellik Yarışması’na katılmıştır. Endonezya’dayken ayrıca Bali’yi de ziyaret etmiştir.

Nisan 2007’den itibaren Zuleyka Rivera, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Türkiye, İspanya, Kazakistan, Meksika, Tayland, Brazilya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletine geziler düzenlemiştir.

Yine Nisan 2007’de Wrestle Mania adlı programda Miss USA Rachel SMith ve Miss Teen USA Katie Blair ile birlikte bulunmuş ve yarışmada Vince McMahon’a karşı yarışan Donald Trump’ı desteklemiştir.

Oyunculuk Kariyeri

Tacını devrettikten sonra oyunculuk ile ilgilendiğini ifade eden Rivera, 2007 yılında oyunculuk kariyerine Meksika’nın Telemundo kanalında yayınlanan pembe dizi Dame Chocolate ile başlamıştır. 2010 yılında,  Alguien Te Mira adlı diziden rol teklifi almıştır. Ertesi yıl da Aurora adlı dizide Diana del Valle karakterini canlandırmıştır.

Hamileliği nedeniyle ara verdiği kariyerine, 2012 yılında Rosario adlı dizide başrolü oynayarak devam etmiştir. 2013 yılında da Cosita Linda adlı dizide yer alabileceğini duyurmuştur.

Rivera’nın 2013 yapımı Runner Runner adlı filmde kısa bir rolü vardır.

Özel Hayatı

2010 yılında Minnesota Timberwolves takımında yer alan Jose Juan Barea ile birlikteliğe başlayan Rivera, 2011 yılında bir bebek beklediklerini ilan etmiştir. 18 Şubat 2012’de dünyaya gelen oğullarının ismi Sebastián José Barea Rivera’dır.

2013 yılında ikilinin ayrıldığına dair haberler yayılsa da güzel oyuncu haberleri yalanlamıştır. Ama Nisan 2013’te yayınladığı bir bildiriyle ilişkilerinin resmen bittiğini duyurmuştur.

Filmografi

Televizyon

2007                      - Dame Chocolate

2010-2011             - Alguien Te Mira

                                  Aurora

2013                      -Rosario

                               Cosita Linda

Film

2010 -                   ¡Qué Despelote!: La Película

2013 –                  Runner, Runner

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın