Makaleler

Zerdeçalın Cilde Faydaları ve Zerdeçallı Maske Tarifleri

Yazar: Çisem Soylu
Zerdeçalın Cilde Faydaları ve Zerdeçallı Maske Tarifleri

Zerdeçal bir diğer adıyla turmerik hem insan sağlığına hem de cilde birçok faydası olan mucizevi bitkilerden biridir. Ana vatanı doğu Hindistan olan zerdeçal zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Zerdeçal tozu zerdeçal bitkisinin sap kısmında yer alan kökü andıran uzantılarından elde edilir. Sarı renkli çiçeklere ve bu çiçeklerin yanında sivri yapraklara sahiptir. Zerdeçal ayrıca kumaşlara renk vermek için de kullanılan bir bitkidir.

Zerdeçal çok eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak görülmekte ve çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.

Zerdeçalın Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Zerdeçal içerdiği kalsiyum sayesinde cildin en dış tabakasını onarır ve cildinize ihtiyacı olan nemi sağlar. 
 • İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde hücrelerin daha hızlı ve sağlıklı çoğalmasına yardımcı olur. 
 • Zerdeçal içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde cildin kolajen üretimini destekler ve cildin elastikiyetinin korunmasına yardımcı olur. 
 • İçeriğindeki potasyum sayesinde cildin nemlenmesine ve nemin derinlemesine işlemesine yardımcı olur. 
 • Zerdeçal içeriğinde bol miktarda bulunan magnezyum sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır, cildinizin daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. 
 • Zerdeçal cilt pigmentasyonunun korunmasına yardımcı olur. 
 • Egzama tedavisinde kullanılır, kaşıntıların hafifletilmesine yardımcı olur. 
 • Zerdeçal iltihap önleyici etkisi sayesinde sivilceleri önler ve iyileştirici etki gösterir. 

Zerdeçalın insan sağlığına faydaları nelerdir?

 • Zerdeçal romatizmal ağrılara iyi gelir: Zerdeçal sahip olduğu anti enflamatuar etki sayesinde romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte çok şiddetli olmayan eklem ağrılarına ve vücuttaki iltihaplara da iyi gelir. 
 • Antioksidan özelliğe sahiptir: Zerdeçal sahip olduğu antioksidanlar sayesinde vücuttaki hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder.  
 • Kan şekerini dengeler: Zerdeçal çok üst düzeyde olmayan diyabet sorunlarını gidererek kan şekeri seviyesini dengede tutar. Ayrıca doğru ve düzenli kullanımda tip 2 diyabetin başlamasına engel olabilir. 
 • Kanser tedavisinde kullanılabilir: Kanser halk arasında oldukça korkutucu bir hastalıktır. Tedavisi oldukça yorucu ve zor olmakla birlikte bazı türleri tamamen çaresiz olarak görülebilir. Tıbbi tedavinin yanı sıra doğal tedavi esnasından en etkili bitkilerden biri zerdeçaldır. Zerdeçal yeni hücre oluşumunu arttırarak kanserli hücrelerle mücadele eder. İçeriğinde yer alan kurkumin sayesinde kanserli hücrelerin yayılmasını geciktirir. Zerdeçal ülkemizde de sıklıkla görülen kolon kanseri, prostat kanseri, meme kanseri gibi türler ile doğal mücadelede en etkili yöntemlerden biridir. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Zerdeçal içeriğindeki lipopolisakarit sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Lipopolisakarit vücudun bağışıklık sisteminin uyarılmasına yardımcı olur. Serbest radikallarin vücuda zarar vermesini engeller, iltihaba iyi gelir ve bakterilere iyi gelir. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda kendinizi daha kısa sürede iyi hissetmeniz için zerdeçal kullanarak basit bir karışım hazırlayabilirsiniz. 1 bardak ılık süte 1 tatlı kaşığı zerdeçal katıp iyice karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. 
 • Zerdeçal kolesterol seviyesini dengede tutar: Zerdeçal düzenli tüketildiğinde kolesterol seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olur. 
 • Sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur: Zerdeçal şişkinlik ve gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi sağlığının korunmasını destekler ve safra kesesini korur. Zerdeçalın çiğ bir şekilde tüketilmesi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. 
 • Zerdeçal kilo vermeye yardımcı olur: Obezite ve diğer kilo kontrol hastalıklarının doğal tedavisinde zerdeçal kullanılır. Zerdeçal yemeklerle birlikte rahatlıkla kullanılabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olur. 
 • Alzheimer riskini düşürür: Zerdeçal beyindeki oksijen akışını hızlandırarak Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Düzenli kullanımda iyileşme sağlayabilir. 
 • Karaciğer dostudur: Zerdeçal vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için karaciğer hastalıklarına çok iyi gelir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı için vücut ısısının korunmasına yardımcı olur ve bu sayede vücudun daha hızlı temizlenmesini sağlar. 

Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildi besleyen zerdeçal maskesi nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal 
 • 1 tatlı kaşığı süt 
 • 1 tatlı kaşığı bal 

Cam bir kasede bal, süt ve zerdeçalı güzelce karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce cildinizde makyaj varsa uygun bir ürünle makyajınızı güzelce temizleyip yüzünüzü yıkama jeli ya da köpüğü ile yıkayın. Cildinizde makyaj yoksa yalnızca temizleyici bir ürünle yıkamanız yeterlidir. Cildinizin temizlendiğinden emin olduktan sonra hazırladığınız maskeyi parmak uçlarınızda göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın. Maskenin kuruması için yaklaşık 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

Bekleme süresinin sonuna geldiğinizde cildinizi ılık suyla güzelce durulayın. Duruladıktan sonra cildinizde zerdeçal kaynaklı hafif bir sararma ya da zerdeçal renk bırakmış gibi bir görüntü oluşabilir ancak bu konuda endişelenmenize gerek yok kısa bir süre sonra geçecektir.

Maskenin içeriğinde bulunan süt cildinizin daha pürüzsüz bir görüntüye kavuşmasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Bal, nemlenen cildin korunmasına ve nemin derinlere işlemesine yardımcı olur. Zerdeçal da aynı şekilde cildin nemlenmesine ve nemin korunmasına yardımcı olur ve cildi besler.

Cilt rengini canlandıran zerdeçal maskesi nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal  
 • 1/4 avokado 
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt. 

Öncelikle avokadoyu kabuğundan ayırıp püre haline getirin. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi temizlediğiniz cildinize parmak uçlarınızla uygulayın ve göz çevrenize çok fazla gelmemeye özen gösterin. Maskenin etki etmesi için 5 – 10 dakika kadar beklemeniz yeterli.

Bekleme süresinin sonunda maske cildinizdeyken parmak uçlarınızla masaj yapın ve ılık suyla temizleyin.

Bu maskenin içeriğindeki avokado ciltte bulunan gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur ve cildin nemlenmesini sağlar, yoğurt içeriğindeki çinko ve B vitamini sayesinde cilt yüzeyinde bulunan akne, sivilce gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur ve cildin sebum üretimini dengeler. Zerdeçal cildi nemlendirerek daha canlı ve pürüzsüz bir görüntüye ulaşmanıza yardımcı olur.

Cilt tonunu açan zerdeçal maskesi nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal 
 • 1 çay kaşığı limon suyu 
 • 1 tatlı kaşığı bal 

Öncelikle bal ve zerdeçalı karıştırın ve ardından 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ekleyip tekrar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi temizlediğiniz cildinize parmak uçlarınızla uygulayın ve göz çevrenize çok fazla gelmemeye özen gösterin. Maskenin etki etmesi için 10 – 15 dakika kadar beklemeniz yeterli.

Bekleme süresinin sonuna geldiğinizde yüzünüzü parmak uçlarınızla masaj yaparak ılık su ile yıkayın.

Bu maskenin içeriğinde bulunan limon cilt lekelerinin giderilmesine ve cilt tonunun açılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda antiseptik etkili olduğu için cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Bal cildinizi dezenfekte eder ve nemlendirir. Zerdeçal cildin daha parlak ve nemli bir görüntüye ulaşmasına yardımcı olur.

Akneli / Sivilceli ciltler için zerdeçal maskesi nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal 
 • 1 tatlı kaşığı bal 
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi 

Tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi temizlediğiniz cildinize parmak uçlarınızla uygulayın ve göz çevrenize çok fazla gelmemeye özen gösterin. Maskenin etki etmesi için 15 - 20 dakika kadar beklemeniz yeterli.

Bekleme süresinin sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Maske içeriğindeki sirke cildinizi dezenfekte ederek varolan akne ve sivilcelerin kaybolmasına yardımcı olur ve yenilerinin oluşmasını engeller. Zerdeçal antiseptik etkisiyle cildi temizler ve sivilce & akne oluşumunu engeller.

Sivilceli ciltler için yağ dengeleyen zerdeçal maskesi nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zerdeçal 
 • 1/4 muz 

Öncelikle 1/4 muzu cam bir kapta çatal yardımıyla ezin ve üzerine 1 çay kaşığı zerdeçalı ekleyip güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi temizlediğiniz cildinize parmak uçlarınızla uygulayın ve göz çevrenize çok fazla gelmemeye özen gösterin. Maskenin etki etmesi için 15 - 20 dakika kadar beklemeniz yeterli.

Bekleme süresinin sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Maskenin içeriğindeki muz barındırdığı çinko ve potasyum sayesinde cildin yatıştırılmasına yardımcı olur. Muz zerdeçal ile bir araya geldiğinde yatıştırıcı etkisi artar. Zerdeçal cildin yağ üretimini dengeler, fazla yağın atılmasına yardımcı olur.

Yorumunuzu Paylaşın