Makaleler

Yıldıray Oğur Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Yıldıray Oğur Kimdir

Yıldıray Oğur, Türkiye Gazetesi köşe yazarı, gazeteci ve aktivist.

1978 yılında Rize’de ailesinin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelen Oğur’un babası Sinan Oğur, annesi ise Melek Oğur’dur. Çocukluk yılları Rize’de geçmiş, ilköğretim ve liseyi de burada tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için Ankara’ya gitmiş ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne başlamıştır. 1999 yılında Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olmuş ve yükseklisansını İstanbul Üniversite’sinde tamamlamıştır.  1999 yılında siyasete yeni bir ruh ve bilinç katmak misyonunu üstlenen Siyasal Ufuk Hareketi’ne katılmış ve aktif bir üye olmuştur.

İş hayatıyla ilgili olarak önce bir arkadaşıyla birlikte bir reklam şirketi kurmuş ve bir dönem reklamcılık ile uğraşmıştır. Ardından önce Radikal Gazetesi’nde, sonra da Birikim Dergisi’nde köşe yazıları yazmaya başlamıştır.

2003 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde düşük rütbeli subaylar kastedilerek atılan ‘Genç Subaylar Rahatsız’ manşetinden hareketle kurulan ‘Genç Siviller’ hareketinde abisi Turgay Oğur ile birlikte yer almıştır. Kökleri 2000 yılına kadar dayanan hareket adını 2007 cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında duyurmuştur ve gücünü internetten alan yeni tip siyasi örgütlenmelerin ilk örneklerinden biridir.

Henüz kuruluş yıllarında politika editörü olarak çalışmaya başladığı Taraf Gazetesi’nde 1 yılın ardından yazı işleri müdürü olmuştur. Aynı zamanda Manifestom isimli köşesinde yazılar yazmıştır.

Oğur, 2013 yılında Ak Parti tarafından duyurulan, barış sürecini yönetmek görevini taşıyan 63 Akil İnsan listesinde Karadeniz Bölgesi temsilcisi olarak yer almıştır.

2013 yılında Taraf’taki görevinden istifa eden Oğur, aynı yılın sonlarına doğru Türkiye Gazetesine geçmiştir. Günümüzde Türkiye Gazetesi’ndeki yazılarına devam etmektedir.

Yıldıray Oğur’un ismi, geçtiğimiz yıl düzenlenen bir AK Parti seçim mitinginde çekilen fotoğrafı yüzünden sosyal medyada çok konuşulmuştur. Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank ile yer aldığı fotoğrafta dili dışarıda görüntülenmiştir. Oğur bu fotoğrafın özellikle Twitter’da çok tartışılmasının ardından fotoğrafı çeken Mevlüt Karabulut’a ‘pusucu fotoğrafçılık akımının kurucusu‘ diyerek ateş püskürmüştür.

2 Ekim 2009 tarihinde Yıldıray Oğur hayatını Taraf Gazetesi politika editörlerinden Zeynep Mertoğlu ile birleştirmiştir. Yıldıray Oğur’un 2013 yılında Timaş Yayınları’ndan çıkan ‘Cumhuriyet’in Beyaz Mağdurları’ isimli bir kitabı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın