Makaleler

Uğur Eskier Makaleleri

Toplam 284 makale bulunmaktadır. Sayfa: 5

Pigment Nedir? (Tarihi, Tanımı, Özellikleri)Pigment Nedir? (Tarihi, Tanımı, Özellikleri)

Gördüğümüz bütün renkler, ışık ve pigmentlerle ilişkili bir durumdur. Pigment olmasa renk de olmaz. Renksiz hayat ise düşünülemez; yani “hayatın rengidir”!

Planör Nedir? (Tarihi, Özellikleri, Eğitimi)Planör Nedir? (Tarihi, Özellikleri, Eğitimi)

Planör, havanın uygun şartlarını kullanarak havalanabilen ve uzun süre uçabilen motorsuz hava aracıdır. Kanatları, havada kalmasını ve süzülmesini sağlar.

Santrifüj Nedir? (Özellikleri, Çeşitleri)Santrifüj Nedir? (Özellikleri, Çeşitleri)

Santrifüj, genellikle tıbbi amaçlarla kullanılan bir cihazdır. Sıvı veya katı bir maddedeki parçacıkları ayrıştırır. Merkezkaç kuvvetin etkisi ile çalışır.

Microlight Hava Aracı Nedir? (Özellikleri, Lisansı)Microlight Hava Aracı Nedir? (Özellikleri, Lisansı)

Microlight, sportif ve hobi amaçlı motorlu hafif hava aracıdır. Adrenalin tutkunlarının gözdesi bir araçtır. Motoru dursa bile süzülerek iniş yapabilir.

Türk Dil Kurumu (TDK) Nedir? (Tarihi, Amacı)Türk Dil Kurumu (TDK) Nedir? (Tarihi, Amacı)

Türkçenin geliştirilmesi ve korunması için çaba sarf eden Türk Dil Kurumu, övgüler, eleştiriler ve tartışmalar arasında çalışan bir bilim kuruluşudur.

Filateli (Pulculuk) Nedir? (Tarihi, Özellikleri, Çeşitleri)Filateli (Pulculuk) Nedir? (Tarihi, Özellikleri, Çeşitleri)

Filateli, “pul koleksiyonculuğu” ve “pulların incelenmesi” olarak bilinen bir hobi dalıdır. Pulun posta sürecini inceleyerek bilgiler toplayan bir alandır.

Stetoskop Nedir? (Tanımı, Özellikleri, Çeşitleri)Stetoskop Nedir? (Tanımı, Özellikleri, Çeşitleri)

Tıp öğrencileri, doktorluğun ilk adımı olarak stetoskop alır. Her ortamda taşımaktan zevk alırlar. Vücudumuzun “iç sesini” veren bir enstrümandır.

Kolonya Nedir? (Tarihi, Özelliği)Kolonya Nedir? (Tarihi, Özelliği)

Bilinen en eski koku ürünlerinden biri olan kolonya, alkol oranı ile parfümden ayrılır. Hafif ve serinletici özelliği ile vazgeçilemeyen bir üründür.

Spektroskopi Nedir? (Özellikleri, Çeşitleri)Spektroskopi Nedir? (Özellikleri, Çeşitleri)

Spektroskopi; maddelerin veya cisimlerin özelliklerini ışın ve parçacık gibi etkenler kullanılarak çeşitli tekniklerle inceleme yöntemlerinin genel adıdır.

Koleksiyonculuk Nedir? (Özellikleri, Çeşitleri)Koleksiyonculuk Nedir? (Özellikleri, Çeşitleri)

Çocukluktan başlayan koleksiyon merakı, büyüdükçe farklılaşarak içeriği ve niteliği değişiyor. Ve kendimizi çok garip koleksiyonların içinde bulabiliyoruz.

NASA Nedir? (Tarihi, Programları)NASA Nedir? (Tarihi, Programları)

Uzay araştırmalarının en önemli kurumlarından biri olan NASA, 1958 yılından bu yana yüzlerce uzay görevini ve programını uyguladı.

Alfred Bernhard Nobel Kimdir? (Hayatı, Başarıları)Alfred Bernhard Nobel Kimdir? (Hayatı, Başarıları)

Nobel Ödüllerini herkes bilir; ancak Alfred Nobel’i kimse tanımaz. Dinamitin mucidi ve Nobel Ödülleri’nin fikir babası Nobel, buluşu ile servet edindi.

Nobelyum Nedir? (Özellikleri, İzotopları)Nobelyum Nedir? (Özellikleri, İzotopları)

Nobel Ödüllerinin fikir babası Alfred Nobel onuruna adlandırılan nobelyum, üç farklı ülkede bağımsız olarak keşfedilen tartışmalı bir aktinit elementtir.

Biyom Nedir? (Çeşitleri, Özellikleri)Biyom Nedir? (Çeşitleri, Özellikleri)

Biyom; yeryüzünde veya yerin altındaki bitki, hayvan ve mikrobik canlıların çeşitli etkenlere göre farklılaşan yaşam alanlarını tanımlayan terimdir.

Birleşmiş Milletler (BM) Nedir? (Kuruluşu, Amacı, Yapısı)Birleşmiş Milletler (BM) Nedir? (Kuruluşu, Amacı, Yapısı)

Birleşmiş Milletler, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinin yer aldığı en büyük uluslararası kuruluştur. 193 ülkenin temsil edildiği devasa bir örgüttür.

İstifleme (Biriktirme) Hastalığı Nedir?İstifleme (Biriktirme) Hastalığı Nedir?

İstifçilik, psikolojik bir davranış bozukluğudur. “İşe yarayan veya yaramayan her eşyayı biriktirmek” olarak tanımlanır. Eşyalardan bir çırpıda kopamazlar.

Avrupa Birliği’nin Tarihi, Amacı ve ÜyeleriAvrupa Birliği’nin Tarihi, Amacı ve Üyeleri

Avrupa Birliği, kömür ve çelik birliği ile başlayan bir sürecin sonucudur. Avrupa halklarının barışını, birliğini ve refahını esas alan örgütlenmedir.

NATO Nedir? (Kuruluşu, Amacı, Operasyonları)NATO Nedir? (Kuruluşu, Amacı, Operasyonları)

NATO, 29 ülkenin üye olduğu askeri bir örgüttür. Üye ülkelerin barış ve güvenliğini korumak amacıyla kurulmuştur. Türkiye de, NATO üyesidir.

Yağmur Suyunu İçme Suyuna Dönüştürme YöntemleriYağmur Suyunu İçme Suyuna Dönüştürme Yöntemleri

Yağmur suyunu dezenfekte ederek içebilirsiniz. Evde veya doğada kullanabileceğiniz basit yöntemlerle sudan tasarruf edebilirsiniz.

En Değerli Metal Altın Nedir, Özellikleri Nelerdir?En Değerli Metal Altın Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dünyadaki en değerli metal olan altın, parlak sarı görünümü ile yüzyıllardır vazgeçilemeyen en eski metallerden biridir. İşlenmesi en kolay elementtir.