Makaleler

Yaza Hazırlık Dosyası

Yazar: Çisem Soylu
Yaza Hazırlık Dosyası

Her bir mevsim geçişi bünyemizde farklı etkiler yaratıyor, bilirsiniz. Bahar geçişlerinde yaşanan tuhaf yorgunluk, uykusuzluk hali baharın verdiği enerjiyle bir araya geldiğinde iyice tepe sersemi ediyor insanı. Baharı tam anlamıyla yaşayamadan gelen yaz ruhsal olarak mutlu etse de bedenen hazır değilsek keyfi çıkarılamaz bir hal alıyor. Bu yüzden sizin için bir yaza hazırlık dosyası hazırladık. Bakalım yaz mevsimine keyifli girmenin ve mutlu geçirmenin yolları nelermiş.

Bedeni yazın ışıltısına hazırlamanın yolları basit, beslenmenize ve egzersizlerinize dikkat ederek bunu kolayca başarabilirsiniz. Kıştan kalma tembel beslenme şeklinize devam ederseniz de yaz boyunca vitrinlerden, aynalardan ve kumsaldan uzak kalmak isteyebilirsiniz.

Azar azar ve sık öğünler halinde beslenin. Uzmanların söylediğine göre yemek yedikten yaklaşık 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Kan şekerinin düşmesi vücutta yorgunluğa sebep olur ve yemekleriniz arasındaki periyotlar uzadıkça bu yorgunluk daha hissedilir bir hal alır. Bu yüzden yemeklerinizi ana ve ara öğünler halinde dengeleyerek yorgunluk hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Az yeseniz dahi sık beslendiğiniz için açlık hissinin giderek kaybolduğunu göreceksiniz.

Günde en az 2 litre su için. Su vücuttaki asit seviyesini düşürür. Ayrıca düzenli su tükettiğinizde ter kokunuzun da azaldığını göreceksiniz.

Kan şekerinizi dengede tutun, hızlı yükselten gıdalardan uzak durun. Bu gruptaki besinlere bakarsak, listenin başında beyaz un ve beyaz şeker içerenlerin olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla sabahları poğaça, börek yemeyi bırakın ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Hamur işlerine veda edin, fırından çıkmış taze poğaça ya da nefis bir dilim börek kolay kolay hayır denebilecek bir yiyecek değil biliyoruz ancak bunları elinizin tersiyle itmeyi öğrenmeniz gerek. Birden kesmek alışkanlıklarınız için zor olacaksa haftanın yalnızca bir günü kendinize izin vermeyi deneyebilirsiniz. Bu gün mümkünse masa başında çalışmadığınız ve hareket ettiğiniz bir gün olsun.

Taze sebze ve meyve tüketimini arttırın ve bunu düzenli hale getirin. Salatalık, maydanoz, taze nane gibi sebzeleri porsiyon halinde tüketebileceğiniz gibi blenderdan geçirerek leziz bir içecek haline dönüştürebilirsiniz.

Yemeklerinizde ve sofrada deniz tuzu kullanın. Mineral dengenizin oluşmasında büyük yardımı dokunacaktır.

Kahvaltıda meyve suyu yerine yağsız süt için, yumurta tüketin. Çocukluğumuzdan beri değişmeyen gerçeklerden biri de yumurtanın tok tuttuğudur, unutmayın.

Yulaf tüketimini alışkanlık haline getirin. Kahvaltı yapmaya vaktiniz yoksa 1 bardak yağsız süt ve yulaf tüketebilirsiniz. Tadı yavan gelirse kuru üzüm, kuru ananas gibi kuru meyvelerle tatlandırın.

Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Bir spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz, evinizin yakınında yürüyecek bir park ya da sahil olmamasını bahane etmeyi bırakın. Mutlaka ulaşabileceğiniz bir yerde yürüyebileceğiniz bir alan vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın