Makaleler

Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: Hakan Kutluay

Vize, seyahat, iş ya da herhangi bir sebeple yurtdışına yapılacak olan gezilerde, giriş yapılacak ülkenin, diğer ülke vatandaşlarından istediği bir belgedir. Bu belge, giriş yapılacak ülkenin başkonsoloslukları tarafından verilir. Vize, pasaport ile sıklıkla karıştırılan bir belgedir. Pasaport, şahsa ait vizelerin basıldığı, yurtdışı seyahatlerde kişinin yanında bulundurması gereken bir defterdir. Bu defterde, süresine göre kişinin aldığı tüm vizeler görülebilir.

Amerika, İngiltere, Kanada, Dubai, Çin gibi ülkeler, giriş yapacak vatandaşlardan kendilerine ait vize talep ederken, Avrupa Birliği’ne mensup, Schengen Antlaşması’nı imzalamış olan ülkeler ise Schengen vizesi talep etmektedir. Bu vize, kişiye üye ülkeler sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkı veren bir tür vizedir. Kişi, bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye gitmek istediğinde gideceği ülkenin konsolosluğuna başvurmadan almış olduğu Schengen vizesi sayesinde hava, kara, demir ve deniz yoluyla sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilir. Schengen vizesi almak için Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Hırvatistan konsolosluklarından herhangi birine başvurmak yeterlidir.

Vize başvuruları sırasında vatandaşlardan birçok belge talep edilebilir. Bu belgelerin talep edilmesinin sebebi, ülkelerine girecek olan vatandaşın vize alacak statüde olup olmadığını saptamaktır. Her vize türünde vatandaşın durumuna göre istenen belgeler farklı olsa da, genel hatlarıyla istenebilecek tüm belgeler şöyle;

Vatandaş işveren ise;  Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak, konsolosluk vize departmanına hitaben yazılmış, seyahat detaylarını ve vize talebinizi belirten dilekçe, ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhasının fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, yeni tarihli faaliyet belgesi fotokopisi, hesap cüzdan fotokopisi, gayrimenkul tapu fotokopisi, kredi kartları fotokopisi, otel ve uçak rezervasyonları, ticari seyahatleriniz için yurtdışındaki firmadan davetiye (Yurtdışından gönderilen davetiyenin bir sureti sizde diğerininse konsolosluk vize departmanında olması gerekmektedir.) 2 resim (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış, pasaport (vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız), seyahat süresini kapsayan 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Vatandaş, bordrolu çalışan ise; şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak, konsolosluğa hitaben, işveren tarafından yazılmış şirketteki görevinizi, seyahat detaylarını ve vize talebiniz belirten dilekçe, şirketin imza sirküleri, vergi levhasının fotokopisi, yeni tarihli faaliyet belgesi fotokopisi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, sigorta işe giriş bildirgesi fotokopisi (ssk giriş bildirgesi tekrar ve yeni işe giriş ise eski ssk işe giriş bildirgesi), 4 aylık sigorta bildirgesi fotokopisi, son üç aylık bordro fotokopisi, şirketin hesap cüzdan fotokopisi, gayrimenkul tapu fotokopisi, kredi kartları fotokopisi, turistik gidenlerden otel ve uçak rezervasyonları, ticari seyahatleriniz için yurtdışındaki firmadan davetiye
(yurtdışından gönderilen davetiyenin bir sureti sizde diğerininse konsolosluk vize departmanında olması gerekmektedir.), 2 resim (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış ), pasaport (vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız), seyahat süresini kapsayan 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası,.

Vatandaş öğrenci ise; konsolosluk vize departmanına hitaben dilekçe, okuldan yeni tarihli öğrenci belgesi, 18 yaş dolmamış ise anne ve babadan yurt dışına seyahat edebilmesi için muvafakat name, aile işveren ise veya bordrolu ise yukarıda belirtilen belgelerin tamamı eklenecektir, 2 resim (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış), pasaport (vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız), seyahat süresini kapsayan 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Vatandaş emekli ise, konsolosluk vize departmanına hitaben dilekçe, emekli cüzdanı fotokopisi, sağlık karnesi fotokopisi, gayrimenkul tapu fotokopisi, banka cüzdan fotokopisi, 2 resim (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış), pasaport (vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız), seyahat süresini kapsayan 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Başvurunun erken yapılması, ileride doğabilecek gecikmelerin zarara yol açmamasına yardımcı olur.
  • Belgelerin eksiksiz ve doğru olması, işlemlerin süresini kısaltacak, olumlu sonuç alma şansını artıracaktır.
  • Başvurunun şahsen yapılması en doğrusudur.
  • Vize talebinden sonra mülakata girilecekse, mülakatı yapan memurun sorularına dürüst ve aklı başında cevaplar verilmesi gerekir.

Ulaşım sponsorumuz

Online Bilet Otobüs Bileti

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın